trigliceridele serice foarte mari!

03-06-2008
floryna
Nu este medic/terapeut
floryna
Sotul meu are 30 ani. Si-a facut analizele gratuite si au iesit trigliceridele serice 590 restul sunt in limitele admise. Le-am refacut si acum trigliceridele au iesit 639 limitele admise fiind 160 (asa scrie pe foaia de analize).

El munceste in constructii. Carne de porc mananca rar si eu gatesc fara prajeli si cu ulei de masline, in schimb mananca foarte multa paine.
Imi puteti spune un regim sau un tratament care sa dea rezultate. Avand in vedere varsta lui cred ca trigliceridele sunt exagerat de mari.

VA rog mult sa-mi raspunda un doctor.
5 comentarii
0
16-06-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Exista cazuri in care trigliceridele cresc nu numai in urma consumului de carne grasa, ci si datorita unei predispozitii ereditare (dislipidemii congenitale). Avand in vedere ca valorile sunt mari si pe langa riscul de aterosceroza exista si risc depancreatita, pe langa regimul alimentar fara grasimi animale, e necesar si un tratament medicamentos cum ar fi Lipanthyl supra de 160mg daca nu exista contraindicatii.
0
20-12-2008, ora 10:58
anelore
Nu este medic/terapeut
anelore
in conditiile in care LDL-colesterol este 173.8 mg/dL si trigliceridele 41 mg/dL este normal sa iau LIPANTHYL SUPRA 160 MG, Ce legatura aste intre ele, cum se influenteaza una pe cealalta ? va multumesc.
0
21-12-2008, ora 07:56
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In cazul dvs. desi Lipanthyl-ul scade si el colesterolul, asa opta pentru un preparat din clasa statinelor - Simvastatina, Rosuvastatina, Atorvastatina, acestea sunt orientate mai mult spre fractiile de colesterol, in timp ce Lipanthyl-ul este destinat mai ales cresterii trigliceridelor.
0
12-06-2009, ora 22:24
eugen 36
Nu este medic/terapeut
eugen 36
La un control am avut trigliceridele 470, am incercat omega 3 timp de 6 luni, ulei de in de la canah in capsule nimic la urmatoarea analiza 570 probele hepatice proaste am 37 ani restul de lipide in sange erau normale.Am incercat ocura de slabire am 178cm 100 kg am facut o dieta cu cca 1500kcal pe zi fara grasimi fara alcool si fara dulciuri paine doar dimineata carne de peste si pasare, si fara unt si grasimi din lactate, doar iaurt fara grasimi am mai luat Q10 forte cu ulei de catina Esentiale forte, Liv 52, si silimarina pt ficat si pana acum 7 tablete de Crestor 10 mg cu care mai continui tratamentul. Medicul mia recomandat sa fac analiza pentru a stabili daca nu cumva am hepatita c sau b si atunci am mai repetat si trigliceridele si proba hepatica rea. Mare mia fost surpriza cand mia iesit la trigliceride 228 doar dupa 10 zile de dieta in care am dat jos 4kg iar proba hepatica sa incadrat la limita superioara dar buna.
0
17-03-2013, ora 19:01
adyaly@
Nu este medic/terapeut
adyaly@
buna seara asi dori va rog frumos daca imi poate raspunde un medic daca din cauza trigliceridelo serice te poate dure capul?sotul meu are trigliceridele serice foarte mari si are niste dureri de cap ingrozitoare si foarte mari ameteli.trigliceridele au valoarea de 689.ce tratament ar putea urma.face rau la trigliceridele serice daca bea cate un pahar de vin rosu la masa ?
Multumesc frumos pentru cine ma poate ajuta cu un raspuns in mare parte doctorilor de pe acest sait.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trigliceride
  • Care sunt valorile normale pentru colesterol dacă am diabet?
  •