Trittico - sfaturi si pareri

16-04-2018
serban_bogdan
Nu este medic/terapeut
serban_bogdan
Buna ziua. In urma unui consult psihiatric mi-a fost prescris trittico cate o tableta seara. Il iau de aprox o luna insa nu simt schimbari majore. Cam in cat timp isi face efectul sau sa ii solicit psihiatrei sa mi-l schimbe? Astept sfaturi si pareri de la cei care au avut de-a face cu trittico. Multumesc
14 comentarii
0
16-04-2018, ora 21:50
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara
Dupa o luna are trebui sa existe deja un efect. Pentru ce v-a fost recomandat?
0
17-04-2018, ora 12:56
serban_bogdan
Nu este medic/terapeut
serban_bogdan
Anxietate, depresie, atacuri de panica
0
19-04-2018, ora 11:32
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
Exista pacienti la care nu meege Tritco.Ce concentrație luați?150mg sau 75;mg?Mai luați și altceva?
Exista o gamă variată de antidepresiv care au acțiune pe anxietate tulburări de panică și depresie sau sa primiți și un anxiolitic sau.cwva pentru palpitații
daca sunt.Nu cred că ați greși daca v ați adresa medicului dv curant sa adapteze schema terapeutica după nevoile dv!
Sănătate!
0
19-04-2018, ora 13:57
serban_bogdan
Nu este medic/terapeut
serban_bogdan
Tratamentul meu este:
Trittico 150 mg: 0 - 0 - 1
Carbamazepina 200 mg: 1 - 1 - 1
Bromazepam 3 mg: 1/2 - 0 - 1
Acutil: 1 - 1 - 1
Lagosa: 1 - 1 - 1
0
19-04-2018, ora 14:10
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna ziua
După această schemă de tratament nu simțiți nici o ameliorare?
0
19-04-2018, ora 16:25
serban_bogdan
Nu este medic/terapeut
serban_bogdan
Nu pot spune 100 % ca nu simt nici o ameliorare insa cred ca ar trebui sa ma simt mai bine decat ma simt la ora actuala.
0
20-06-2018, ora 22:12
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
O puteți creste dar efectul sedativ va apărea mai târziu cam după 14 21 de zile eu recomand 50 mg seara
0
23-03-2019, ora 19:59
Nelu10
Nu este medic/terapeut
Nelu10
Buna Seara, Dr, Matusa Ion-Catalin,
Asi dori sfatul Dumneavoastra daca se poate, la mine toate au inceput azi vara cand am muncit si am iesit din sesiune, unde m-am ales cu o insomnie puternica, unde am apelat la un medic Psihatru care mi-a recomandat Zolpidem jumate 1/2...totul a fost bine super bine pot sa zic, dar Dr. respectiv nu mi-a spus ca da` depedenta si am ajuns sa iau 1 pastila intreaga... si de la 9-10 ore de somn pe care le oferea o data zolpidem-ul a ajuns sa imi ofere abia 2 ore... am mers dinou la Dr. si mi-a zis sa il scoatem si mi-a dat Mirzate, dar a doua zi aveam anxietate la maxim, asa ca mi-a introdus in schema Xanax 0.25 de 3 ori pe zi... dar tot Mirzaten-ul imi dadea o anxietate foarte puternica si am renuntat la el dupa 2 saptamani, apoi am ajuns la schema pe care sunt acuma 3 ori pe zi Xanax 0, 25, si seara TRITTICO 100 mg cu 1 tab de zolpidem...la inceput a fost bine 1 saptamana, dar dupa a inceput sa nu mai dorm, iar dupa administrarea lui TRITTICO am palpitatii foarte mari la inima dupa jumate de ora inima imi bate foarte puternic, dar ma moleseste, am vorbit cu Dr. dar mi-a zis sa trec cu vederea, apoi mi-a adaugat Rivotril 0.25. in momentul de fata iau TRITTICO 75 mg seara si dupa 1 ora zolpidem 10 mg, xanax 0, 25, si rivotril 0, 25. este normal reactia lui TRITTICO, Domnule Doctor?
0
23-03-2019, ora 21:24
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Tritico da manifestare cardiace palpitații etc.Duscutati cu medicul dv pentru a schimba tratamentul.Inloit Tritico schimbat stilnox cu altceva
De exemplu Seroxat are și componența sedativa usoara, Diazepanul.este și anxiitic și hipnoinduvtor dar toate acestea un urma unui consult
0
30-05-2019, ora 07:48
Orhideea_19
Nu este medic/terapeut
Orhideea_19
Buna ziua ! Urmez un tratament cu duloxetine senzitiva anxiar și trittico. Am observat ca de fiecare dată când iau duloxetine imi este rau, sa fie reacție adversă până începe sa-si faca efectul ? Menționez că urmez acest tratament de două săptămâni. În cât timp începe să dea rezultate?
0
30-05-2019, ora 13:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cam in 3-4 saptamani ar trebui sa se vada rezultatele si sa se retraga efectele secundare.
1
30-05-2019, ora 19:18
Orhideea_19
Nu este medic/terapeut
Orhideea_19
Mulțumesc mult, clara_p !
0
11-06-2019, ora 18:11
Orhideea_19
Nu este medic/terapeut
Orhideea_19
Este normal ca in urma tratamentului cu duloxetine, anxiar și trittico sa ma doară stomacul si sa-mi dea arsuri ? Poate sa-mi raspunda și mie cineva? Am aproape o lună de când iau acest tratament și fără prea mari rezultate.
0
13-06-2019, ora 17:22
Raluca Eonia
Nu este medic/terapeut
Raluca Eonia
Nu am luat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul