tromboflebita din cauza injectiilor in vena femurala

15-09-2009
AleSSandra4you2
Nu este medic/terapeut
AleSSandra4you2
fiica mea a intrat intr_un anturaj in care se consuma heroina injectabila!pentru ca eu sa nu_i vad intepaturile cauzate de injectiile repetate se injecta in vena femurala de la picior!mi_a spus in ultimul moment ce i s-a intamplat cu adevarat pentru ca piciorul stang i se umflase de la gamba pana sus!era dublu decat celalalt am duso la doctor!i s_a administrat clexane o saptamana dupa care sintrom!la examenul doppler vena femurala comuna stanga-greu vizibila, partial compresibila, cu semnal doppler prezent, dar nu in totalitatea lumenului, pare trombozata la periferie vena femurala profunda-fara trombi cu semnal doppler normal vena femurala superficiala stanga la nivelul coapsei-partial compresibila.cu flux prezent in zona centrala, in aproximativ 60% din lumen(tromb partial recanalizat) vena poplitee stanga compresibila fara trombii semnal doppler normal, cu raspuns normal la compresia in amonte vena safena interna la nivelul crosei fara trombi, compresibila cu rasp normal la manevra valsava! vena iliaca stanga-vizibila cu semnal doppler prez!acum piciorul mai este umflat putin!contin trat sintrom!va rog sa_mi spune_ti daca ati mai auzit de alt caz asemanator?si daca va avea probleme pe viitor!varsta ei este de 22 ani! ce parere aveti despre acest caz?este la trat si cu sintalgoN * comprimate pe zi 4dim 4 seara acesasta problema a inceput acum o luna de zile!facem INR sapt!ultimul a iesit 3.71 si i s_a micsorat doza sintrom va rog sa_mi spune_ti dace credeti ca tratamentul pe care doctorul i l_a administrat vi se pare potrivit!acum piciorul mai este umflat 2 cm la gamba si 2 cm partea de sus!o sa_si revina la normal piciorul?va rog sa imi raspundeti!sunt intr_o situatie pe care nu o doresc nimanui!



VA MULTUMESC
2 comentarii
0
16-09-2009, ora 13:20
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
fta dumneavoastra are nevoie de ajutor! Sprijiniti-o cat puteti cu dragoste si intelegere. dar trebuie sa mearga la dezintoxicare! Dependenta asta de heroina nu poate sa o depaseasca fara ajutor specializat.
convingeti-o sa mearga la un psihiatru bun care sa o sprijine sa scape de drogul asta care o distruge!
E dificila situatia!
Inca o data va spun, aratati-i multa dragiste si intelegere, castigati-i increderea si dragostea.
Of of, imi pare asa rau sa aud despe astfel de probleme.
Va doresc mult curaj, putere si fiicei sanatate!
0
25-11-2009, ora 12:38
dan781
Nu este medic/terapeut
dan781
@miu anastasia - Nu cred ca faceti diferenta intre Psihiatru si Psiholog.Ce sa caute la Psihiatru ca doar nu e nebuna:(
Nu ma pricep decat la partea cu sintalgonul.Daca continua sa consume Her. chiar si cand este in tratament cu Sintalgon parerea mea este ca ia prea putine pastile.Sa-i mai creasca cu 4 si vedeti diferenta.
Daca este la Sf.Stelian inteleg dece ia asa putine.( Vesnica Dr.Hudita care nu da pastile in deajuns pacientilor de parca ar da de la ea):/
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.