tromboflebita superficiala a venei dorsale a penisului

09-03-2009
Stego
Nu este medic/terapeut
Stego
Am urmatoarea problema. Mi-a aparut de ceva timp o dilatatie anormala a venei dorsale a penisului. Nu este dureroasa, iar dilatarea prezinta urmatoarele dimensiuni aproximative : 0.5 cm latime, 3-4 cm lungime. In ultimul timp am sustinut frecvent activitate sexuala. Am crezut ca se va retrage in timp, insa vad ca problema persista. Am cautat articole din reviste de specialitate, sau cazuri similare prezentate pe internet si concluzia la care am ajuns este ca este vorba de tromboflebita superficiala a venei dorsale a penisului, cunoscute si sub denumirea de boala lui Monodor ( Monodor's disease of the penis). In articolele studiate tratamentul descris era in genere acelasi, respectiv ibuprofen + aspirina sau heparina si retinerea de la activitati sexuale. Deasemenea se recomanda un test Doppler in zona respectiva. In cazul in care tratamentul nu avea efectul scontat era necesara o interventie chirurgicala pentru a indeparta cheagul de sange care obtura circulatia sanguina.

Va rog sa spuneti daca considerati ca un tratament cu ibuprofen + aspirina este bine venit in cazul meu sau daca ar trebui sa incerc altceva. Credeti ca este necesara o vizita la un medic urolog sau ca pot incerca in prima instanta tratament prin auto medicamentatie sau dupa o varianta de medicamentatie prescrisa de dumneavoastra ?
1 comentarii
0
10-06-2009, ora 12:16
claudium
Nu este medic/terapeut
claudium
Buna. Cred ca am aceleasi simptome pe care le-ai descris tu. Venele care iriga penisul dar si testicolele sunt dilatate (asemanator cu varice) in special cand organul genital e in erectie. Banuiesc ca sunt ceva probleme de circulatie. A fost suficient tratamentul ales de tine? sa ma ingrijorez ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.