trompe legate

14-12-2010
bonih
Nu este medic/terapeut
bonih
am trompele uterine legate.as vrea sa stiu daca la un control ginecologic se poate vedea acest lucru.daca sunt in regula.nu am avut partener sexual de cand le-am legat.vreau sa-mi incep din nou viata sexuala si parca mi-e frica
5 comentarii
0
14-12-2010, ora 18:36
l@vinia
Nu este medic/terapeut
l@vinia
despre subiectul asta as vrea sa discut si eu...aceeasi chestie vresu sa fac si eu.e bn?cum te simti?ca am auzit de la unele altele ca e rau ca te doare ca etc.vreau sa mai aflu si alte pareri...pa pa
0
15-12-2010, ora 22:47
bonih
Nu este medic/terapeut
bonih
eu le-am legat cand am nascut si pt mine e ok. num-a durut nimic, nu am stari de nervozitate sau nu ma iau valuri de caldura, transpiratii.la mine totul e normal. chestia e ca daca le tai nu mai poti face deloc copii
0
16-03-2012, ora 12:25
ghenghea ioana
Nu este medic/terapeut
ghenghea ioana
buna si eu sunt cu aceeasi problema am trompele legate de 3 ani numai ca acum imi doresc din nou un bb si nu stiu daca se mai poate.stie cineva ce se poate face in legatura cu asta?mai am vreo sansa sa raman insarcinata?
se pot dezlega?ioana
0
16-03-2012, ora 21:40
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Se poate încerca 'dezlegarea' trompelor legate, dar şansa de succes a unei asemenea operaţii este de sub 50 %. Ca regulă generală, ligatura trompelor se practică dacă pacienta nu numai că nu doreşte copii la momentul respectiv, dar este sigură că nu va dori copii nici în viitor, indiferent de felul în care se vor schimba circumstanţele. De aceea, este considerată o metodă contraceptivă ireversibilă, adică o opţiune fără întoarcere.
0
19-03-2019, ora 21:56
AndreiEmmaMamiTati
Nu este medic/terapeut
AndreiEmmaMamiTati
Buna seara. As dori sa stiu daca exista vreo metoda prin care sa se vada daca s-a efectuat legarea trompelor. Am primit doua pareri contradictorii referitoare la efectuarea acestei operatii si as dori sa fiu sigura ca sunt legate trompele. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inflamarea („înfundarea”) trompelor uterine
  •