Trosnirea omoplatului

24-04-2018
Hmmm
Nu este medic/terapeut
Hmmm
Bună ziua.

Am 18 ani, sunt fată iar în urmă cu vreo 5 ani omoplatul stâng a început să scoată un sunet asemanator cu trosnitul în momentul în care îl mişcam. Simţeam ca şi cum s-ar freca de un alt os, însă nu aveam dureri.
Acest lucru nu m-a deranjat, aşa că l-am ignorat.
Cam în ultimii 2 - 3 ani însă. durerile de umeri au început să apară. La început doar când eram obosită, stăteam prea mult in picioare sau aveam o greutate în spate. (Ţin să menţionez că toţi anii de scoală generală am avut numai geantă de umăr, şi chiar şi la liceu am avut ca 2 ani.)
În continuare nu am zis nimic, până în urmă cu 4-5 luni.

Situaţia s-a agravat, durerea a început să apară şi la umeri, fără să fac ceva obositor sau căratul greutăţilor.
În prezent, de fiecare data cand îmi mişc umerii simt oase peste care trece omoplatul, la umărul stâng, omoplatul chiar rămâne de multe ori blocat peste un alt "os". Chiar şi din afară se vede clar omoplatul trecand peste alte oase si este ieşit mai în afară.

La umărul drept însă, pe lângă omoplat mă doare foarte rău si clavicula iar fiecare miscare a umărului o simt de parcă oasele mi-ar fi zdrobite din umăr.

Ţin să menţionez de asmenea că nu pot sta dreaptă, simt omoplatul oprindu-se în ceva şi mă doare foarte tare.

Am mers la medicul de familie, mi-a spus fără să mă consulte că este vorba de o problemă de creştere şi mi-a pirescris Osteocare.
Am oprit la scurt timp tratementul deoarece durerea era şi mai mare.
A doua oară când am mers, mi-a prescris din nou, fără a mă consulta, un alt calciu, din păcate nu mai ştiu denumirea acestuia.

Am încercat să mă interesez pe net. însă nu am găsit nimic despre asta.
Îmi puteţi spune despre ce este vorba?

Mulţumesc anticipat!
1 comentarii
0
24-04-2018, ora 23:25
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Posibil sa fie scapula alta, in engleza termenul este winged scapula. Pt diagnostic corect este nevoie de examen clinic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.