tulburare bipolara si sarcina

04-07-2012
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Sotul meu sufera de tulburare afectiva bipolara si a fost spitalizat de cateva ori.Acum lucreaza intr-o institutie, in perioadele 'proaste' isi ia medicamentele si isi revine destul de repede.Datorita faptului ca isi ia medicamentele n-a mai fost spitalizat de 4 ani. Ma consum foarte mult, trebuie sa fiu mereu cu ochii pe el, fac eu aproape toate treburile ca el sa nu oboseasca, dar si eu sunt 'o mana de om'.Si eu am serviciu, si mai avem un copil sanatos, frumos, istet si foarte destept.Ma rog pentru el sa nu-i mosteneasca boala.Eu am aflat de boala lui cat eram insarcinata.Copilul l-am facut pentru ca l-am dorit mult amandoi.Copilul i-a adus o liniste sufleteasca si il ajuta in perioadele proaste sa-si revina mai repede. Si soacra mea a avut aceeasi boala, la ea s-a manifestat mai dur. Acum, nu stiu cum s-a intamplat, dar cred ca sunt insarcinata (inca mai sper sa nu fiu), mai astept cateva zile si apoi am sa-mi fac un test. In sufletul meu se da o lupta, parca nu mai am curajul sa fac copii.Ma simt obosita, slabita, ametesc mereu, am probleme hormonale, ulcer, tensiune, incerc sa fac fata si la serviciu si acasa.
Sa-mi spuna cineva ce sa fac?Am mai facut un chiuretaj in 2008 care m-a marcat foarte mult, copilul avea atunci 2 ani si sotul era internat, plus ca a trebuit sa renunte atunci la locul de munca din cauza bolii.
21 comentarii
0
05-07-2012, ora 14:06
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Draga mea, daca-mi permiti sa-mi dat cu parerea, ar fi mai bine sa te gandesti sa nu mai aduci pe lume inca un copil.
Si eu sufar de tulburare afectiva bipolara de 5 ani, am un baiat de 12 ani. Daca stiam ca am sa ma imbolnavesc de aceasta crunta boala, crede-ma nu aduceam pe lume un copil. Imi este teama nu numai de faptul ca acest suflet ar putea sa ma mosteneasca ci si de faptul ca nu stiu cat timp am sa functionez bine astfel incat sa nu ajung la pensionare si sa nu-mi mai pot creste copilul. Uneori ma apuca deznadejdea cand ma gandesc ca sunt bolnava, desi momentam sunt bine cu ajutorul a foarte multe medicamente.
0
05-07-2012, ora 17:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Bolile psihice sa stii ca apar in general dupa varsta de 16 ani.
Este foarte greu ca persoana care sufera de asa ceva sa se confrunte cu o astfel de boala si este foarte greu si obositor pentru familie sa sustina o astfel de persoana si sa fie alaturi de ea neconditionat pina la final.
Numai foarte putini dintre cei cu probleme psihice majore reusesc sa munceasca, restul sufera in tacere, nu isi pot construi familii, nu pot avea o viata normala si trebuie sa accepte pe termen lung sa suporte atat boala, cat si efectele secundare ale medicatiei (celelalte boli care apar pe parcurs, alti bani, alte tratamente, alte 'distractii').
Daca ma intrebi pe mine personal, boala de care sufar de 18 ani (tulburare afectiva bipolara) este foarte greu de dus. In conditiile in care as putea, as da o lege conform careia persoanele care sufera de afectiuni psihice sa nu aiba voie sa faca copii. Parintii chiar nu au dreptul sa isi chinuie copiii, nascandu-i, in conditiile in care cunosc ca ei sau bunicii sufera de boli ereditare asa de grave. Nasterea lor e de fapt o pseudocondamnare, chiar daca acel copil se naste sanatos si are o perioada de cativa ani din dezvoltarea lui, f buna.
De multe ori am condamnat-o pe mama ca stia ca bunica paterna avea schizofrenie si totusi ne-a conceput si pe mine si pe fratele meu. Mi s-a raspuns cu: 'pe atunci nu se stia ca aceste boli sunt ereditare', cu toate ca eu nu cred asa ceva.
Acum poate ca sunt parintii care au grija de noi, dar mai tarziu ? In lipsa unui serviciu, in lipsa unui venit fix si din care sa traim, ce se va intampla cu noi ? Am vazut la televizor un reportaj in care o persoana cu afectiuni psihice inchisa intr-un azil a fost omorata in bataie de catre ingrijitori... pentru ca nu ii asculta si mai multe, tot asa, au fost batute.
Sotul tau are un serviciu ? A putut avea un serviciu pe toata perioada bolii ? El poate suporta financiar si psihic venirea pe lume a altui copil ? Care este parerea lui in acest sens ?
0
05-07-2012, ora 19:49
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Sotul meu are un serviciu destul de bun, chiar a terminat o facultate, asta bineinteles in perioada cand n-a fost afectat de boala. De fapt este al 3-lea loc de munca din 2008, iar eu stau ca pe ghimpi sa nu cumva sa-l piarda, pentru ca face ceea ce-i place.Alt copil nu isi doreste pentru ca, cateodata il oboseste si acesta, cand vine de la munca s-ar odihnii dar nu-l lasa copilul.Cand n-am treaba prin casa ma ocup eu de copil, ne jucam, il plimb, etc El n-are prea multa rabdare cu copilul.De cateva zile sotul i-a litiu, medicamentul acesta il stabilizeaza.In aceasta perioada e foarte nervos, irascibil, poate si caldura e de vina.Foarte greu accepta medicamentele, tot timpul iese cu cearta, imi spune ca eu am probleme si ca el e bine, dar il aud cateodata noaptea cum deschide usa la balcon si sta la tigara. Maine am sa fac un test de sarcina, si daca e pozitiv chiar nu stiu ce sa fac, va fii ca un traznet. El n-ar suporta psihic venirea pe lume a unui copil, mi-a spus ca in ziua de azi ajunge unul.Nici el n-are frati si e bine mersi.
Multumesc pentru mesaj
0
05-07-2012, ora 20:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Litiu e cel mai bun medicament pentru tulburarea afectiva bipolara. Sa il ia ca in principiu nu se va confrunta cu efectele adverse ale antipsihoticelor. El se ia insa controlat. Astfel incat sa aiba concentratia in sange de 0, 5-0, 8 mmol/l.
De unde l-ati procurat ? Si eu caut litiu dar nu mai gasesc pe piata iar Ministerul Sanatatii deocamdata nu a aprobat sa se mai importe.
0
05-07-2012, ora 22:31
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Noi il procuram din Ungaria, daca ai reteta il gasesti la orice farmacie si e destul de ieftin.Zece cutii ma costau 60 Ron.Eu mai dau reteta la cate o cunostinta care se duce in Ungaria si-l rog sa-mi aduca cand poate.Cand nu am atunci face tratament cu Depakine si Zyprexa-asta neaparat. Sotului meu Litiu si Zyprexa ii merge bine, intr-o saptamana e pus pe picioare, bineinteles si cate o analiza de litiu la 3 luni.Litiu ii mai face diaree cateodata si atunci il intrerupe.Cand se simte bine nu i-a nimic.I-am mai luat eu niste pastile de la Plafar- Melatonina-care il ajuta sa doarma mai bine, ii mai fac ceai de Obligeana-macerat la rece, Ulei de peste, etc si bineinteles multa rabdare si intelegere.
Numai bine si sanatate!
0
06-07-2012, ora 08:23
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Am facut testul si a iesit NEGATIV. M-am mai linistit, probabil imi intarzie din cauza ca am avut o luna stresanta, am fost toti bolnavi sau din cauza dereglarilor hormonale. In sufletul meu mi-am dorit sa nu fie, iubesc mult copii, intotdeauna mi-am dorit 2 sau 3, dar faptul ca il vad pe sotul meu cat se chinuie cateodata, m-a facut sa renunt la aceasta dorinta.Dumnezeu stie mai bine. Famila mea a dorit la inceput sa divortez, dar nu pot sa fac asta, omul acesta n-are pe nimeni, soacra mea a murit anul trecut iar tatal lui e si el cu probleme de sanatate. Daca nu eram eu ei nici nu mai existau azi.
0
06-07-2012, ora 10:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca vrei sa nu aiba diaree de la litiu, trebuie sa il ia la mijlocul mesei (in timpul ei).
Ce concentratie are litiu din Ungaria ? Cat scrie pe cutie ?
Eu am fost obligata sa comand 2 cutii din Germania care ma costa 25 de euro cutia. Dar nu imi permit sa dau aceasta suma lunar. Trebuie sa rog doctorita sa imi prescrie o cutie pentru litiul din Ungaria.
Ma bucur foarte mult ca ti-a iesit testul negativ. Foloseste neaparat o metoda de contraceptie. Stresul si grijile care ar aparea in eventualitatea aparitiei pe lume a unui al doilea copil sunt convinsa ca ar da peste cap sanatatea si asa fragila a sotului tau. Nu e de joaca cu astfel de lucruri. Cunosc barbati care isi respecta sotiile si le protejeaza, mai ales ca au trecut prin experienta unui avort pe care au depasit-o foarte foarte greu. Fara prezervativ nu fac dragoste.
Fii ferma si impune-i o anumita conduita sotului tau pentru ca de fapt este spre protectia familiei voastre.
0
06-07-2012, ora 20:12
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Litiul din Ungaria este de 500 mg si sunt 20 buc. intr-o cutie.Eu zic ca merita si e foarte ieftin.De cate ori a fost internat sotul primul lucru care mi se spunea era "faceti rost de litiu"Eu faceam rost si ei il administrau si altor bolnavi.In fine, nu-mi pare rau, erau bolnavi care chiar nu aveau pe nimeni. Cu sotul inca trebuie sa duc munca de lamurire in privinta tratamentului In ce ma priveste m-am programat pe luni la ginecologie sa ma vada totusi un medic, fiindca am dureri de burta si ameteli de nu ma pot tine pe picioare, sper sa nu fie nimic grav,
0
06-07-2012, ora 20:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Multumesc mult pentru aceste informatii utile.
Va doresc multa sanatate si numai bine !
0
06-07-2012, ora 22:40
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Clara ! Pastrati o cutie de litiu si pentru psihoticul de la Cotroceni ! Este in manie de 8 ani si nu realizeaza nimeni !
0
06-07-2012, ora 23:21
blablablu
Nu este medic/terapeut
blablablu
dupa ce ca va lasa o tara intacta.dupa o criza economica mai si jigniti ca niste derbedeii ieftini. Habar nu aveti ce inseamna guvernare si interesele unei tari. Da, sant pro Basescu, consider ca a facut o treaba foarte buna.
0
09-07-2012, ora 10:07
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Mi-a venit ciclul, in sfarsit m-am linistit1
0
09-07-2012, ora 10:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa va protejati de acum incolo ca sa stati linistita tot timpul. : )
Paza buna trece primejdia rea.
1
05-08-2012, ora 19:51
Happy21
Nu este medic/terapeut
Happy21
Cititi cartea "Catre Culmile Succeselor" a lui Pavel Corut.O gasiti pe scribd.Eu de cand am citit-o, mi s-a schimbat viata radical.Am pus in aplicare tot ce scrie acolo si..AM REUSIT.Am scapat si de defecte care ma deranjau si chiar si de probleme medicale.Pavel Corut a dat ca exemplu o formula, destul de lunguta.(cam 2 pagini)Am oprit din ea, ce-am crezut ca mi se potriveste si am adaugat alte lucruri.O citesc doar de 2 luni(dimineata si seara, de cate 15-20 ori)si sunt super fericita:).Mi-am inregistrat si pe telefon, formula lunga si o ascult la casti, aproape in fiecare noapte.Credeti-ma ca am descoperit SECRETUL VIETII.Subconstientul face minuni...:)
0
17-01-2014, ora 18:11
alexmarin
Nu este medic/terapeut
alexmarin
Pentru mine Doctorul Statnic Valentin din Ploiesti a fost singura persoana care a reusit sa-mi castige increderea inca de la prima intalnire. Este o persoana foarte complexa si un medic foarte bun, cu suflet mare, pe care cu siguranta va puteti baza. In prezent acorda consultatii la spitalul "Fosta maternitate" din Ploiesti, de langa Muzeul Petrolului.Apelati cu incredere pentru orice tip de problema, la mine starea a fost destul de grava, dar dupa inceperea tratamentului si discutiile cu Domnul Statnic totul revenit la normal. In prezent am o viata perfect normala alaturi de iubita mea si de cei dragi. Succes, si aveti incredere in Domnul Statnic, fiindca totul o sa fie bine! Daca doriti sa discutam va stau la dispozitie.
0
29-12-2015, ora 05:47
Flori de lamaita
Nu este medic/terapeut
Flori de lamaita
Este cineva care are litiu din Polonia ? Sau din Ungaria, as vrea sa incerc sa o ajut pe mama care ia Seroquel si a luat cam mult in greutate. Pe deasupra, mai este diagnosticata cu virusul hepatitei C, viremia fiind f mare, dar, Slava Domnului, inca nu sunt semnele bolii vizibile.De ce oare sub Seroquel tot intra in depresie, apoi manie, apoi stare de bine, etc, etc...? Tot se succed starile de boala, de ce, nu e tocmai potrivit Seroquel-ul? Multumesc
0
15-03-2017, ora 14:12
rodimari
Nu este medic/terapeut
rodimari
Buna, am fost d iagnosticata cu Tab anul acesta desi aveam demult aceasta boala, in 2007 am fost la psihiatru cu diagnostic depresie, au urmat alte episoade severe, apoi intram in cealaltă etapa, dar nu stiam ca e mania sau hipomanie, cheltuiam multi bani pentru ca si aveam, având propria firma, vorbeam f mult, aveam incredere exagerata in propria persoana, munceam f mult, apoi venea depresie severa.mentionez faptul ca tratamentul a f doar pt depresie iar acum am tratament pt tab lamotrix 50 dimineata iar seara2/3 trittico si 50 lamotrix.mentionez faptul ca in 2016 am avut un episod maniacal puternic am cheltuit multi bani zeci de mii euro, am pierdut pe soțul meu pt ca l am înselat, lucru cu care nu eram de acord nici in ruptul capului, nu concepeam sa fiu infidela sau sa cheltui atatia banii, (eu care strangeam nu cheltuiam, in trecut am cheltuit dar nu sume atat de mari), am plecat in chirie, Am f agresiva cu părinții si fratele, o am lovit pt ca vroiam sa stau cu copilul meu iar ei nu mi permiteau acest lucru.va rog spuneti mi ce sa fac sa evit aceste lucruri, sa nu mai cheltui atât sau sa fiu agresiva, este suficient tratamentul pe care il am, cum sa evit mania, mentionez ca nu am f internată si nici nu imi doresc!!!
0
15-03-2017, ora 14:17
rodimari
Nu este medic/terapeut
rodimari
Vreau sa ma ajutati cu sfaturi, cum sa evit mania, legat de nu mai cheltui bani sau sa fiu agresiva, si daca tratamentul este suficient?ajuta acupunctura in aceasta boala??
0
15-03-2017, ora 18:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie ca medicul psihiatru sa va mai adauge la tratament un neuroleptic care sa previna aparitia episoadelor maniacale. Se poate regla acest lucru din medicatie.
0
15-03-2017, ora 22:19
rodimari
Nu este medic/terapeut
rodimari
Sa inteleg ca nu este suficient lamotrix ca stabilizator de dispozitie, mentionez faptul ca nu am avut halucinații!!
0
16-03-2017, ora 10:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In general in tab nu prea exista halucinatii. Stabilizatorul trebuie combinat cu un neuroleptic daca nu are efect singur. Asta e tratamentul pt majoritatea bipolarilor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Au fost identificate noi gene cu potențial risc pentru tulburarea bipolară
  •