tulburare de panica-atacuri de panica

30-03-2009
vladu1975
Nu este medic/terapeut
vladu1975
Saltare! Tocmai ce am fost la medicul psihiatru. Dupa ce mi-am facut toate analizele posibile la inima (ekg, ecografii si holter), analize la care nu s-a descoperit nimic important (adica fara extrasistole, fara nimic...doar o tahicardie sinusala paroxista), am jauns la medicul psihiatru care m-a diagnosticat cu atacuri de panica/tulburare de panica. Cica foarte multi tineri sanatosi au aceasta problema, sa-i zic asa. Mi-a dat Xanax si Cipralex sau cam asa ceva...Inca nu am apucat sa iau...Aveam cateva intrebari:
1. este normal ca la atacuri de panica, sa am o stare de rau in fiecare zi?
2. este normal ca la atacuri de panica/tulburare de panica sa simt ameteli, senzatia de batai foarte slabe ale inimii (de fapt, un fel de amorteala a inimii sau mai bine spus, un gol), moleseala in corp, senzatie de lesin (nu ceva grav) si panica?
Multumesc.
419 comentarii 12 ..... 13 14 Înainte ›
0
31-03-2009, ora 11:38
axenya
Nu este medic/terapeut
axenya
Atacul de panica se maifesta prin apritia neasteptata a unor episoade de teama insotita de simptome fizice ca: ameteli, palpitatii, dureri in pipt, insuficienta respiratorie, greata sau dureri abdominale, amorteala sau furnicaturi, lesin, etc.simptome asemanatoare unui atat de inima.De cele mai multe ori un atac de panica dureaza intre 5 si 12 min. Pesoanele ce sufera de atac de panica se tem adesea de situatii noi iar cauzele aparitiei pot fi: evenimentele stresante din viata, ereditatea, factorii biologici, ect. De asemenea, cei ce sufera de aceasta boala se nasc cu o iritabilitate neurofiziologica, manifestandu-se mai devreme sau mai tarziu ca o teama. Deci, este normal sa ai astfel de simptome insa nu este normal sa le accepti. Urmeaza tratamentul prescris de dr. psihiatru si te vei simti mult mai bine si mai sigur/ stapan pe tine. Succes!
0
03-04-2009, ora 00:20
edd
Nu este medic/terapeut
edd
Draga Vlad,
Din pacate asa este, tot mai multi tineri sufera atacuri de panica. Eu ma confrunt cu aceasta boala de la o varsta relativ tanara-30 de ani- acum fac 43. Am trecut prin faza cu consulturile la cardiologie. Constientizez debutul atacului si acum reusesc sa-l mentin sub un control relativ. Mai greu este cand ma trezesc noaptea cu senzatia de sufocare. Am in permanenta niste medicamente la mine, de obicei sedative usoare, care nu dau dependenta. Iau regulat magneziu si calciu, deoarece am avut si episoade de tulburari de ritm cardiac. La mine boala a debutat pe fondul pierderii increderii in sine. Prima sotie mi-a murit de cancer la 25 de ani, lucru care m-a afectat mai profund decat am crezut. Am devenit ipohondru, deoarece orice semn superficial de boala mi se parea a fi debutul unei boli letale. Ma indopam cu literatura medicala si toate simptomele descrise mi se potriveau si mie. In momentul cand rude mai apropiate sau departate s-au imbolnavit grav, iar unii chiar au murit, am suferit stari anxioase groaznice, crezand ca ma inscriu intr-un tipar genetic asemanator. Am avut episoade de psihoza religioasa, cand eram convins ca sunt posedat, sau cel putin blestemat, ceea ce "justifica" modul mizerabil in care ma simteam. Adevarul este ca nu m-am vindecat niciodata, momentul in care scriu aceste randuri survine la scurt timp dupa un atac usor. DE CE? pentru ca oricine a avut un al doilea atac de panica stie ca acest lucru se poate repeta...iar niciodata nu esti 100% convins ca ceea ce ai simtit a fost declansat de psihicul tau instabil sau este simptomul unei crize cardiace grave, de pilda. Tot ce poti face este sa te autoconvingi ca ai lucrurile sub control. Asa am reusit sa scap de tahicardia paroxistica si starile de rau mai accentuate. Acum fac doar usoare parestezii (amorteli ale extremitatilor) si am dispnee (stare de sufocare). Cand am insomnii iau niste sedative usoare, ceea ce nu ma ajuta mereu. Trebuie sa stii ca lucrurile au o evolutie oarecum ciclica, si starile de bine vor alterna cu cele de rau. Stresul sau bolile adevarate vor creste probabilitatea declansarii atacului. De asemenea, odata cu inaintarea in varsta trebuie sa constientizezi faptul ca anumite simptome chiar pot fi semne ale unei boli cardiovasculare sau neurologice. Tratamente? gasesti cate vrei...ai tot timpul sa le incerci...daca vreunul da rezultate, spune-le si altora. Vezi ca anumite tratamente ale nevrozelor se pliaza bine pe simptomele atacului de panica. Important: nu lua medicamente de capul tau, in special hipotensive, si nu asocia medicamentele (calmantele, sedativele) cu ceaiurile prescrise pe internet sau aiurea, deoarece multe ceaiuri aparent inofensive (sunatoarea de ex.) combinate cu un extraveral si un No-spa iti pot scade tensiunea arteriala la valori periculoase. In concluzie, iti urez multa sanatate, si te sfatuiesc sa adopti un regim de viata cat mai echilibrat, fara excitante, eforturi prelungite, privari de odihna sau altele asemenea deoarece, din proprie experienta am observat ca declanseaza atacurile. Vor veni oricum momente dificile, cand ai de dat un examen sau trebuie sa asisti la inmormantarea cuiva apropiat. Ah, sa nu uit: atacul nu survine in momentul stresant...nu, e parsiv...uneori dureaza si cateva luni pana sa se produca. Asa ca de multe ori te intrebi oare de ce? fa o anamneza si vei descoperi de ce. Inca odata, cu speranta ca ce ti-am spus te va ajuta, iti urez sanatate si succes, merg la culcare ca incepe sa-si faca efectul ceaiul pe care l-am baut cat ti-am scris.
0
15-04-2009, ora 04:59
irinucka20
Nu este medic/terapeut
irinucka20
SALUT TOTI LOGATI DIN ACEST FORUM.
Ma numesc IRINA am 20 de ani si sufar de aceleasi sintome SI MI LE DUC IN SPATE de 7 ani mai precis de la 13 ani.
POVESTEA MEA INCEPE IN FELUL URMATOR : la varsta de 13 ani am fost VIOLATA dupa care a inceput toata trauma mea(NIMENI NU STIA NICI MACAR MAMA MEA ).erau zile cand dormeam doar 4-5 ore din cauza cosmarurilor pe care le aveam, pana dupa ceva timp cand aducerile aminte au inceput sa dispara sau cel putin sa nu mai gandesc la ele, aveam 2-3 lesinuri aproape in fiecare zi pare incredibil dar este adevarat PARINTI NU STIAU CE SE INTAMPLA CU MINE imi era frica de tot ce mi sar fi putut intampla, am fost la mai multi doctori toti mi-au dat sa iau vitamine calciu magneziu s.a. am facut tratamentul dar lesinurile erau la fel, parinti au mai incercat si alti doctori si rezultatele au fost ca sufar de tulburari de panica, atacuri de panica si depresie,.nu era zi sa nu ma simt rau si pot sa spun ca am luat tot felul de pastile de genul xanax sertralina antideprim amaprozam s.a. in tot acest timp mi sa spus ca totul conteaza de puterea psihica pe care o avem si eu nu mam lasat batuta am incercat sa ma controlez si sa fiu mai sigura pe mine dupa 4 ani mai precis la varsta de 17 ani mi-am luat inima in dinti si mam hotarat sa las frica si pastilele sa depasesc obstacolul vieti mele de a imi incepe viata sexuala eram satula sa traiesc cu gandul ca nu voi reusi si am crezut ca asta ar fi metoda cea mai indicata.si asa am si facut am dat tot sa pot trece de acest obstacol dar fara rezultate au mai trecut 2ani mai precis 19 jumate si ma hotarasc sa plec in italia unde momentan sunt si acum am cunoscut un baiat care are aceleasi probleme si a fost singurul caruia mam confesat de intamplarea mea ma ajutat foarte mult dar dupa o perioada de 3 luni starile mele au reinceput si au urmari si in acest momet acum sincer va spun ca nu stiu ce sa fac nu mai am raport cu el pt ca trecutul a devenit prezent inca o data simt ca nu mai am control asupra mea si mai mult de atat NU AM CUM SA IMI REIAU PASTILELE PT CA AICI NICI UNU NU SE UITA LA TINE DACA ESTI ROMAN SI NU AM POSIBILITATEA DE A VENI IN ROMANIA SA IMI CUMPARA PASTILELE PT CA AM RAU DE AVION SI DE DRUMUL LUNG CU MASINA DACA MA POATE AJUTA CINEVA -
ASTEPT SFATURILE SI RASPUNSURILE VOASTRE VA MULTUMESC



(*modificat de administrator)
0
15-04-2009, ora 16:06
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Irinuka, m-a miscat postul tau foarte tare. Nu sta asa, sunt convinsa ca vei gasi un dr bun care sa te inteleaga si sa-ti prescrie tratament.
Nu cred ca-ti va raspunde cineva pe mail, pina una alta tine-ne la curent aici pe forum cu ce ai facut.
BAFTA!
0
15-04-2009, ora 23:07
irinucka20
Nu este medic/terapeut
irinucka20
ITI MULTUMESC PENRU COMENTARIUL TAU SPER SI EU DIN TOT SUFLETUL SA REUSESC.
IERI DUPA CE AM SCRIS COMENTARIUL MEU AM AVUT O ALTA CRIZA CARE A DURAT MAI BINE DE 30 DE MIN DIN CATE MIA SPUS O PRIETENA DE A MEA ERAM FOARTE SPERIATA, AGITATA NICI IN ACEST MOMENT NU MA SIMT PREA BINE IMI TREMURA TOT CORPUL NU STIU CE ANUME SA FAC SI CE PASTILE SA IAU.MI-AM CUMPARAT MINIAS PT A PUTEA DORMI SPER SA REUSESC SA MA MAI LINISTESC.
0
15-05-2009, ora 17:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incearca totusi sa ajungi la un psihiatru care sa iti dea un tratament. Este vorba de niste dereglari chimice la nivelul neurotransmitatorilor. Vei vedea ca te vei simti mult mai bine. Multa sanatate iti doresc.
0
25-07-2009, ora 15:58
roxybuzz
Nu este medic/terapeut
roxybuzz
SALUT LA TOATA LUMEA.Ma numesc roxana si eu sufar de aceeasi problema.atacuri de panica.am toate simtomele si nu reusesc sa fac mai nimic toata ziua.de un an de zile s-a agravat atat de rau, dar in ultimele 4 luni nu mai reusesc sa ies afara din casa intr-un parc sau pana la vecina pt ca am atacuri de panica, mi-e frica sa nu mi se faca rau si de cele mai multe ori chiar mi se face rau.la munca nici nu pot sa ma gandesc sa ma duc pt ca nu pot iesi afara din casa.si mai nou am realizat ca intru in panica daca raman singura in casa, nu pot sa trec peste aceasta problema si la un doctor m-as duce dar iar mi-e teama ca o sa-mi dea tratament de xanax sau alte pastile si nu as dori sa fiu drogata(cum s-ar spune).eu am si probleme cu stomacul am gastrita si nu pot lua orice pastila ca-mi dauneaza la stomac.CE SA MA FAC??VA ROG AJUTATI-MA CU UN SFAT CU CEVA.pt ca am ajuns sa ma gandsc ca ultima scapare e moarte.stiu.e grav si urat cum gandesc dar m-am cam saturat sa duc povara asta.stiu ca multa lume e la fel k mine si stiu ca le e greu.VA MULTUMESC.
0
04-08-2009, ora 19:15
jdm
Nu este medic/terapeut
jdm
Iar chestii religioase??? De ce??? Macar daca respectiva persoana s-ar fi rezumat la cel mult 10 randuri dar cred ca a dat copy-paste la gramada. E o lipsa de bun simt!
Oricum postul asta e in zadar.
Priviti putin la ce subiecte lucreaza persoana respectiva:

- Avortul prin contraceptive se poate ierta prin spovedire
- Pr. Arsenie Boca despre relaţiile sexuale în timpul sarcinii
.

Pot sa injur pe acest site? E fara sens. Desi sufar de anxietate si atacuri de panica, desi am un frate geaman care a fost mereu mai bun ca mine si am stat mereu in umbra lui in momentul de fata ma consider sanatos mental. Cand vezi persoane ca pasadi97 care pur si simplu fac abstractie de subiectul discutat aici si pur simplu ne iradiaza cu propaganda lui nu poti decat sa sari in sus si sa tipi: SUNT SANATOSSSSS!
0
06-08-2009, ora 11:07
mariuca_
Nu este medic/terapeut
mariuca_
Jdm ignora-l pe Pasadi. Este evident ca problemele lui sunt grave, intr-adevar mai grave decat ale noastre iar asta mie imi strarneste mila si nu inversunarea. Iar site-ul nu ai de ce sa il injuri. Ideea lui este binevenita.

Roxybuzz nu dispera. Daca iti permiti financiar terapia iti va fi de mare ajutor. Si daca esti intr-o situatie de criza, si asa pare, o medicatia antidepresiva + anxiolitice poate va fi necesara. Nu mai fi asa ingrijorata de dependenta, oricum agorafobia de care suferi si care se va inrautati daca nu te tratezi ar trebui sa te preocupe mai mult decat o potentiala dependenta.

Oricum nu este un drum fara iesire, am trecut si eu exact prin etapele acestea. Eu nu puteam nici sa ies din casa nici sa stau singura in casa iar daca suna un vecin la usa mi se facea rau la gandul ca trebuie sa discut cu el.
0
06-08-2009, ora 14:45
jdm
Nu este medic/terapeut
jdm
Nu mi-as fi permis sa injur. Cel putin nu pe site-ul acesta.
Azi a trebuit sa imi duc parintii cu masina vreo 50 de Km. Ma saturasem de condus. Mi se facuse rau de-a dreptul. Acum am senzatia ca mi-a luat creierul foc:) Si maine trebuie sa merg cu ei vreo 200 de Km. Nu am puterea sa le spun ca nu vreau sa merg. Si in plus stiu ca pana la urma senzatiile sunt de moment si efectul pe termen lung al acestei iesiri din monotonie o sa imi faca bine.
De multe ori ma intreb de ce nu m-am dus la doctor de la primele simptome. Asta m-a intrebat si mama. Pentru ca nu am stiut ce se intampla cu mine. Imi aduc aminte de viata pe care o duceam inainte sa ma procopsesc cu boala asta. Diferenta e enorma.
:)
0
06-08-2009, ora 14:59
mariuca_
Nu este medic/terapeut
mariuca_
Jdm incearca sa te concentrezi pe condus si ignora pe cat posibil senzatiile neplacute. Asta merge atata timp cat anxietatea ta este moderata. Daca este deja paroxistica atunci poate ar fi mai bine sa renunti pentru ca ar putea fi chiar periculos sa conduci intr-o asemenea stare.

Este obligatoriu sa faci acel drum? Si de ce sa nu le spui parintilor tai ca este un mare discomfort pentru tine? Am inteles ca deja stiu ca ai aceasta tulburare.

Si nu te mai gandi la viata dinainte. Ce conteaza cum erai? Conteaza mai mult cum vei fi.

Numai bine
0
06-08-2009, ora 18:17
jdm
Nu este medic/terapeut
jdm
Pai nu stiu cum as descrie anxietatea mea. Nu stiu exact ce nivel am atins. In ultima perioada senzatiile au devenit mai intense. Terapeutul mi-a spus ca asta e modul de vindecare. Starile de anxietate apar si dispar periodic si se manifesta mereu diferit. Pana acum chiar am observat asta. Imi e mereu frica de lucruri diferite. Acum sunt in concediu si nu prea stiu ce sa fac in timpul liber. Cand sunt la birou e OK. Problema apare cand nu am nimic de facut. Nu sunt in stare sa imi planific ceva pentru ca mi se pare greu iar cand ajuns sa ma plictisesc e oribil. De bine de rau reusesc mereu sa trec peste astfel de episoade. Desi in ultimul timp i-am cam stresat pe parinti cu nemultumirile mele.
In legatura cu condusul. Nu imi place sa merg pe drum drept. Desi poate parea ridicol drumul drept imi provoaca o stare de disconfort. Cel mai mult imi place sa merg prin zone deluroase cu multe serpentine.
Sa mai mentionez ca mi-am cumparat masina si acum mi-o conduce tata??? Asta mi se pare chiar comic.
Eu sper sa ma fac bine pana la urma.
Multumesc pentru reply.
Multa bafta.
0
06-08-2009, ora 19:54
mariuca_
Nu este medic/terapeut
mariuca_
Sa stii ca si mie plictiseala imi produce o stare de anxietate. Asa ca eu imi ocup timpul mereu cu ceva. Nici nu este greu, am o fetita de 2 ani asa ca nu am timp liber.

Eu nu mai conduc de ceva timp si timp de 1 an masina mea a stat in fata blocului pentru ca sotul meu o avea pe a lui. Sper ca intr-o zi sa imi pot depasi aceasta fobie pentru ca este o activitate necesara. Oricum din perioadele in care conducem imi aduc aminte ca si pe mine ma stresa condusul in linie dreapta. Dintr-un motiv pe care nu l-am identificat deveneam anxioasa atunci cand trebuia sa merg pe un drum drept.
1
12-08-2009, ora 16:39
silvisa
Nu este medic/terapeut
silvisa
bine v- am gasit!

am atacurile de panica de 5 ani...; am urmat tratamente naturiste( sunatoare, ceaiuri de coada calului, plus multe altele), reflexoterapie... dupa care am gasit un psihiatru bun( am crezut eu); am urmat tratament medicamentos cu rivottril+ arketis.. cand am terminat tratamentul eram foarte fericita! mult mai sigura pe mine! multumita de ceea ce am realizat!

dupa cateva luni de la terminarea tratamentului au reaparut TOATE starile de care credeam k am scapat;
vreau doar sa va incurajez.nu medicamentele ne ajuta! trebuie sa gasesti o modalitate de relaxare... sa gasesti ceva care te linistestein momentul "atacului"( ex- verifica-ti emailul- stiu ca este foaaarte greu..., bea apa, uita te pe geam); sunt chestii care iti dau siguranta chiar daca doar pt 3 secunde;

mariuca spunea ca nu a mai condus de mult timp... din contra... eu ma relaxez, ma linistesc, atunci cand sunt la volan; niciodata nu am avut un atac de panica la volan( am permis doar de 1 an dar merg la serv zilnic numai cu cu masina personala); mentionez ca nu merg cu metrou, autobuz, tramvai. poate de aia masina personala imi da siguranta pe mine... sunt doar eu... nu ma sufoca nimeni... am in permanenta o cana termica cu apa cu mine... - siguranta mea;

incerc pe cat posibil sa gandesc pozitiv..."eu pot! eu vreau! eu incerc! eu fac! eu reusesc!" asta ajuta f mult psihicul( in cazul meu);

in ultima luna atacurile de panica sunt tot mai frecvente in fiecare zi( lucrez intr-un mediu foarte stresant, solicitant) si incerc sa le depasesc; uneori imi iese, alteori nu... sper sa nu mai fie nevoie " sa ma vad" cu psihiatrul;

multa sanatate va doresc si... mult curaj! suntem mai puternici decat psihicul nostru!
0
25-08-2009, ora 14:05
caryyy
Nu este medic/terapeut
caryyy
intleg prin ce treceti, ii grue dar trebe gasita o cale mai ales at7unci cand cei pe care ii iubesti nu pot intelege "boala" ta care e de fapt o tulburare neurovegetativa si de la senzatiile din corp se transpune in psihic si invers asa se provoaca cercul vicios. eu sufar de anxietate atacuri si tot tacamul de aproape un an...am incercat toate variantele posibile pana am ajuns la psihiatru care mia dat tratament cu anxiar lexotan si sertralina mam simtit mai bine. apoi mi la schimbat si vai si amar totu sa inrautatit am fost leguma vreo 4 zile si mam dus iar la ea si mia reluat tratamentul initial dar inca nu ma simt in stare sa ies din casa si totusi vreau sa apelez la un psihoterapeut si sper sa mearga astea 2 combinate sa imi revin. mie si mie frika sa numi fie rau dupa tratament si ma rog sa fie ok dar am ajuns sal iau pt k nu mai eram in stare de nimik dupa un atac de panika care ma doborat.sper sa fie ok pt toata lumea sper sa mai scrieti pe acest forum. sanatate si va pup. orice sfat e binevenit
0
04-09-2009, ora 23:16
jdm
Nu este medic/terapeut
jdm
Iar revin cu un nou comentariu.
Am reusit sa imi inving frica si de o luna am condus in fiecare zi. Azi am facut un drum de 150 de Km si am ajuns fara probleme. In plus am avut o perioada foarte stresanta la birou dar am trecut peste toate.
Am avut o perioada de 3-4 luni cand nu am mai avut nici un atac, doar niste stari de neliniste dupa care am facut unul acum 4 zile. Nu mi-a venit sa cred. Doctorul cu care fac terapia mi-a spus ca normal sa se intample pentru ca totul se vindeca in timp. De fapt dorinta de a scapa de aceste stari este una utopica pentru ca noi trebuie sa luptam sa le stapanim. Aceste stari le are toata lumea dar noi le accentuam pana le aducem la nivelul unui atac de panica. In rest sunt multumit de mine insumi. Muncesc foarte mult, am inceput sa ies in oras si mai fac ceva activitati care inainte mi se pareau colosal de grele: datul cu aspiratorul, spalatul vaselor etc.
Pentru silvisa. Te rog eu sa te duci la un medic specializat. Eu am stat 2 ani de zile pana am apelat la unul si starile mele s-au accentuat in acest timp. Nu doresc nimanui sa treaca prin astfel de experiente. Niciodata! Asa ca du-te pentru ca starile se pot inrautati.
Multa bafta la toata lumea!
0
05-09-2009, ora 10:51
mariuca_
Nu este medic/terapeut
mariuca_
Caryyy, intr-adevar, in cazurile severe cea mai buna combinatie este terapie + medicatie. Nu dispera, chiar este posibil sa ai ani intregi fara un singur atac de panica. Eu numar deja mai mult de 3 ani de cand nu am mai experimentat asa ceva.

JDM felicitari pentru progrese. Si eu cred ca este o tulburare pe care poti sa o stapanesti. Nu se vindeca dar se poate ameliora foarte mult. Cu conditia sa intelegi ce se afla in spatele lor si sa schimbi ce se poate.
0
15-09-2009, ora 16:58
MissDeea
Nu este medic/terapeut
MissDeea
De un an incoace sunt un dezastru.Efectiv am renuntat la tot ce imi placea sa fac inainte doar din cauza atacurilor de panica.La mine se manifesta in felul urmator : ma confrunt mereu cu senzatia de a trage aer in piept, ceea ce este groaznic..deja simt ca am inspirat tot aerul :), cand ies pe strada nici nu pot sa va explic cum ma simt...am senzatia ca ma sufoc, transpir si uneori ma intorc inapoi acasa, doar de teama de a nu pati ceva..acasa ma simt in siguranta.Daca de exemplu ma trezesc dimineata si stiu ca in ziua respectiva trebuie sa particip la o onomastica sau sa merg la o nunta ziua aceea devine un calvar pentru mine...am senzatia ca ms sufoc si mor.Eu mai sufar si de rinita alergica acuta, spasmofilie, am volumul glandei tiroide marit..in fine, cam multe boli pentru un adoloescent de 18 ani.Noaptea dorm foarte bine, iar cand ma trezesc dimineata si stiu ca trbuie sa merg la liceu, ma apasa pe piept, trag aer in piept incontinuu, casc.Mi-am schimbat enorm modul de viata, doar din cauza acestor atacuri de panica.Mi-as dori enorm de mult sa le depasesc si sa fiu iar eu...omul care zambea mereu, care nu statea o clipa in casa, ci ieseam la gratare, terase bla bla.Anul acesta am BAC-ul si as vrea ca pana atunci sa rezolv ceva cu cosmarurile astea :)...app, am inceput sa beau zilnic ceai de sunatoare...ajuta la ceva?!!V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu niste sfaturi.Multumesc anticipat.
0
16-09-2009, ora 13:31
caryyy
Nu este medic/terapeut
caryyy
miss deea si la mine e cam tot asa.cand merg pe sterada e groaznic, iar prietenii si familia nu prea au cum s ainteleaga starile astea cel putin la mine, asta ma darama mai tare.eu acum am gasit 7un psiholog bun cu terapie prin hipnoza, sunt din timisoara, am incercat si la altii si au fost f nepasatori.merg si la psihiatru dar pastilele nu au efect miraculos sa sti dar fara ele e mai rau.incearca inai la psiholog, apoi medicatie.dak e necesar sa le combini cauta un psiholog bun de incredere. si fa exercitii de relaxare: de respiratie
inspiri 3 secunde ti aerul 3 4 secunde apoi expiri lent pe gura.si poti face tot pe inspiratia asta dak stai intinsa in pat incepi sati incorzi fiecare grupa de muschi dupa ce inspiri apoi ti aerul in tp ce e incordat apoi te relaxezi si expiri.tot asa cu fiecare grupa de muschi sau iti faci hipnoza.daca vrei sa vb -*.


(*modificat de administrator)
0
17-09-2009, ora 15:20
MissDeea
Nu este medic/terapeut
MissDeea
Problema este urmatoarea.eu locuiesc intr-un oras mic :-@ si acum fiind ultimul an de liceu imi cam ocupa tot timpul, dar chiar am nevoie de un psiholog pentru ca nu pot sa continui asa :)...dar cel mai tare ma enerveaza ca si la scoala am probleme astea si imi distrage atentia de la invatat si bla...cand am senzatia ca ma sufoc atunci se trezeste si profesorul sa ma intrebe nu stiu ce...e GROAZNIC...oricum ti-am dat add in lista de mess si vorbim mai multe pe pvr...ms mult oricum de sfaturi.
0
17-09-2009, ora 15:30
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
DE ce nu incercati voi rugaciunea de mai sus?
0
17-09-2009, ora 15:34
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Incercati rugaciunea de mai sus, pentru 40 de zile. Rugaciuena postata mai sus se numeste Acatistul Mantuitorului IIsus Hristos. Rugaciunea e foarte puternica caci contine numele Mantuitorului de multe ori si numele Mantuitorului are putere asupra ingerilor cazuti. care dau anxietate, toc si alte astea, De obicei ingerii bolnavi dau ganduri dar in anumite conditii pot da anxietate si trebuie rasfirati.
0
25-09-2009, ora 21:59
jdm
Nu este medic/terapeut
jdm
Salutare!
De cand am scris ultima ora starea mea s-a inbunatatit considerabil.
Am fost pentru prima data in club. Si nu in unul singur! Si nu pentru o noapte. Ci doua consecutive.
Singura problema care mi-a ramas este imposibilitatea de a dormi. Pur si simplu nu pot. Dar evit sa iau somnifere pentru ca imi e frica de ele.
Sfatul meu: mergeti la psiholog si faceti un tratament adecvat. Eu iau de aproape un an fevarin cu xanax si se pare ca merge. Cel putin cand devin depresiv ma gandesc ca pot munci si ca nu sunt o povara pentru parintii mei. Mi-ar fi fost foarte usor sa imi sterg contul de pe acest site si sa uit ca am avut vreodata probleme. Dar din solidaritate am sa continui sa scriu. In plus sunt sigur ca la un moment dar voi mai avea stari din acestea intr-o forma sau alta. Dar macar acum cand le am realizez ca sunt trecatoare si ca pot trece peste ele.
Am o oarecare reticenta fata de o eventuala partenera de viata. Prefar relatiile de scurta durata pentru ca imi e frica de modul in care as putea reactiona cand in urma unei relatii mai serioase voi fi parasit. Desi devin trist cand vad perechi pe strada si ma gandesc ca singurul motiv pentru care eu sunt singur e pentru ca asa vreau.
Mai vedem ce o sa mai fie in continuare.
Multa bafta la toata lumea.
PS: Da! Da! Iar individul cu rugaciunile. Eu recunosc ca sunt ateu. Niciodata ideea de divinitate nu mi-a oferit un confort moral. Fiecare e liber sa creada si sa spuna ce vrea. Dar a face uz de religie si a incerca sa indoctrinezi niste oameni care sunt din punct de vedere emotional "diferiti" mi se pare o ticalosie.
Pacat.
Sper ca restul sa ma inteleaga.
pa.
0
26-09-2009, ora 00:20
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Ce fel de ateu esti tu? De tipul celor ce comunica cu spiritele "bolnave" si micinoase si care spun ca nu exista Dumnezeu?
0
26-09-2009, ora 00:24
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
S-ar parea ca m-am autoraportat.
Daca e asa, ai grija ca prin aceasta comunicare spiritele pot obtine din energia ta nervoasa si in timp indelungat poate duce la boala ce poate va necesita exorcizare:

------------*

daca e asa tb sa te opresti si cu rugaciunea incet incet ajungi unde trebuie.

(*modificat de admin)
0
03-10-2009, ora 21:34
andrew399
Nu este medic/terapeut
andrew399
Buna.

Ma confrunt si eu cu atacuri de panica de ceva timp, am incercat un tratament medicamentos cu anxiolitice pe o perioada de timp, insa fara succes, atacurile au revenit, ba cu mai multa agresivitate, plus ca am o stare de rau aproape zilnica, cred ca este anxietate.E tare ciudat, aceste stari simt ca sunt cumva conditionate de starea mea:daca ma cert cu cineva sau am o stare conflictuala, incep sa ma simt rau si fac un atac de panica, desi nu sunt defel problematic in aceasta privinta.Daca mananc, dupa ce mananc starea de rau se accentueaza si nu stiu de ce.Am ajuns la concluzia ca e mai bine sa nu mananc, desi am o pofta de lup.Cineva mi-a spus ca dupa ce mancam, creierul se relaxeaza, si ca atunci el ar fi vulnerabil.Voi ce spuneti?Stie cineva de asa ceva?E cineva in aceasta situatie?

Multumesc.
0
04-10-2009, ora 18:21
caryyy
Nu este medic/terapeut
caryyy
salut fadeaway, uite eu am incercat detoate si akum am ajuns la un psiholog bun. tu de unde esti? atacurile de panicca si starea ta anxioasa au venit dintro problema din trecut sau mai bine zis situatie pe care constientul tau no mai suporta si inconstientul pentru a se proteja a creeat aceasta stare. intrebarea mea e dak chiar nau avut niciun efect medicamentele pe care leai luat si ce ai luat mai exact si ce doze? la mine au efect dar nu acela miraculos pe carel doream. in rest ceti recomand e sa mergi neaprat la un psiholog bun care practica si hipnoza. eu o practic pe mine si ma ajuta f mult. ai putea sati iei ceva carti despre asta, eu citesc acum "hipnoza si stresul" de Hawkins, dar mai recomandat e sa mergi la psholog mai intai. eu iti recomand sa mananci cd tie foame si dupaia sati faci o hipnoza sau un exercitiu de relaxare pe care lam scris mai sus dak te uiti. si cel mai important ex de respiratie. am scris mai sus, si pron hipnoza inductia. eu sunt sub tratament si il reduc treptat si f lent dar am incercat sal reduc aproape total dupa cum imi zisese psihiatra si e nasol asa k il reduc treptat. dak mai vrei sa vb e adresa mea de mess tot mai sus numa sami zici cine esti cd imi dai add. take care si relax. dak nu mai poti cd tie rau ia un anxiar. sau lexotan
0
05-10-2009, ora 10:57
andrew399
Nu este medic/terapeut
andrew399
Buna.
caryyy:iti multumesc pentru raspuns si interesul acordat.vreau sa spun ca problema mea a fost reflectata de un factor:stresul.Am avut parte de stres la locul de munca, acasa, si in fine am cedat, insa de atunci am incercat sa-mi shimb total stilul de viata, dieta.etc si am decis sa nu mai fac aceleasi greseli, ca in trecut.
Am fost la psihiatru si am urmat un tratament cu xanax, care a durat 1, 5 ani, dupa ce am vazut ca nu imi revin, am incercat sa renunt la ele, cea ce am reusit, practic insa psihic sunt daramat, am tot felul de stari de cand am renuntat, o accentuare a anxietatii, tb.de panica, plus manifestari neurovegetative.Pentru mine anxioliticele nu mai reprezinta o solutie, si nu mai vreau sa le mai iau.Ceva in mine imi spune ca doar eu ma pot vindeca, si asta incerc din rasputeri.Sa-ti raspund la intrebari:med nu a vut efect asupra mea(xanax 0, 25).si chiar la inceput Coaxil(tianeptina)de 12, 5 mg, care m-a ajutat mult si nu-mi pare rau ca l-am luat.
Am introdus adresa de mai sus, insa nu stiu dac e buna, poti sa-mi spui daca e gresita-* in speranta de a mai vorbi.primele litere din adresa mea sunt:and. pt.ca nu vreau sa-mi dau adresa completa, am facut odata greseala si am fost asaltat de mai multi.
Iti multumesc mult pentru interesul acordat si astept sa vb.daca se poate.
Numai bine!



(*modificat de administrator)
0
08-10-2009, ora 02:04
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Am impresia ca hipnoza e periculoasa deschizand porti prin care duhurile necurate pot intra. Nicidecum nu sunt de acord cu ea.
0
08-10-2009, ora 02:06
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
CEi ce au tulburari si anxietate e bine sa-si faca si niste tste complete de urina incluzand uyrina cu sediment sa vada daca apa sau mancarea nu e contaminata cu substante aiurea. Testele trebuie facute in 24 de ore de la atacul de anxietate, caci dupa aia substantele pot iesi din corp. Asta se poate face la o clinica particulara foarte rapid. Si analizele de sange se pot face tot atunci si se poate urmari daca sunt carente de orice fel.
Adaugă un comentariu / răspuns
419 comentarii 12 ..... 13 14 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •