tulburare de panica sau fobie sociala? Va rog diagnostic

12-05-2013
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
Nu este medic/terapeut
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
Buna.am inceput sa am atacuri de panica in urma cu 4 ani, am facut analize la inima, bineinteles totul bn, aveam impresia ca mor de la aceste atacuri.Intre timp mi-am mai revenit in sensul ca mi-am dat seama ca nu voi muri nicidata de la aceste atacuri deoarece le-am experimentat timp de ani de zile pe pielea mea.ACUMA IN SCHIMB AM O ALTA PROBLEMA IMI ESTE FRICA SA NU FAC ATAC DE PANICA IN PUBLIC SI SA NU MA FAC DE RAS, (DE EXEMPLU MA GANDESC CA DACA IUBITUL MEU ISI DA SEAMA CA FAC ATAC DE PANICA CU SIGURANTA MA VA PARASI)SI CA NAIBA CHIAR IN PUBLIC MA APUCA ATACUL DE PANICA.nu sunt o fire timida nu rosesc.Va rog daca se pricepe cineva sa imi spuna ce diagnostic am si unde ma incadrez.
8 comentarii
0
12-05-2013, ora 15:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxietate cu atacuri de panica
0
13-05-2013, ora 18:29
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
Nu este medic/terapeut
andreeeeeeeeeeeeeeeeeeeea
multumesc de raspuns deci asta inseamna ca nu e fobie sociala.Totusi nu stiu cum sa depasesc aceasta jena de a avea atac de panica in public, nici nu imi dau seama daca e vizibil sau nu, as vrea sa stiu ce gandesc persoanele din jurul meu despre mine in acel moment (ca sunt nebuna, ca imi este rau, sau nu isi da nimeni seama)Eu am avut un iubit, de fapt eram cu el in momentul in care mi s-a declansat primul atac de panica si ne-am despartit., totul timpul am impresia ca asta a fost cauza despartiri si ma gandesc ca nu o sa ma accepte nimeni daca isi da seama ca fac atac de panica.In momentul unui atac de pani ca cel mai mult ma deranjeaza lipsa aerului, simt ca ma sufoc si am impresia ca toata lumea se uita la mine ca la o ciudata, cu toate ca nu m-a intrebat nimeni nimic niciodata.Daca sunt cu cineva si stiu ca pot sa plec oricand, atunci cand simt ca am atac de panica ma simt relaxta.Daca a mai trecut cineva prin asa ceva as dori sa mai discutam
0
14-05-2013, ora 00:28
Gavrilescu
Nu este medic/terapeut
Gavrilescu
Cu melteni d-astia stai tu, care te parasesc daca faci atac de panica ? Daca te paraseste un individ d-asta ar trebui chiar sa te bucuri pentru ca ai scapat de un dobitoc care mai tarziu cu siguranta iti facea viata mai grea.
0
21-11-2014, ora 10:32
Gentiananita
Identitate neconfirmată
Gentiananita
Buna ziua,

Simptomele descrise de dvs. sunt ale atacurilor de panica. Explicatia consta in ceea ce ati mentionat dvs. Primul atac de panica s-a declansat intr-un context asemanator celor de care va este teama acum (locuri publice). Astfel, s-a produs o asociere intre locul respectiv si atacul de panica. Prin urmare, locurile asemanatoare pot duce la declansarea reactiilor fiziologice, specifice atacului de panica. De regula, persoanele evita acele locuri in care ar putea face un nou atac de panica (acest lucru se numeste 'agorafobie'). Desi pe termen scurt ajuta acest lucru linisteste, pe termen lung este un factor care contribuie la mentinerea problemei. Asadar, recomandarea mea este sa incercati sa nu evitati situatuatiile de care va este teama.

Numai bine,
Psiholog Gentiana Nita
0
24-11-2014, ora 20:44
CristianCristian12
Nu este medic/terapeut
CristianCristian12
hey, ai nevoie de psihoterapie, e enervanta la inceput, dar ajuta, eu m-am tratat singur de frica asta ca ma apuca atacul de panica, ( adica am 2 pastile anxiare la mine tot tp) ca sa fiu sigur, si sunt niste filmulete pe youtube de a lui Alan Watts. Incearca sa asculti in fiecare zi cate un discurs de a lui. te v-a invata sa ai incredere in tine din nou.
0
24-11-2014, ora 20:59
Gentiananita
Identitate neconfirmată
Gentiananita
Buna seara,

Recomand doua carti care va pot ajuta:
1. Don't Panic - Wilson Reid
2. The Feeling Good Handbook - David Burns

Numai bine,
Psih Gentiana Nita
0
28-02-2015, ora 12:26
vichentie
Nu este medic/terapeut
vichentie
O carte excelenta in romaneste despre anxietate si atac de panica, care contine explicatii amanuntite si indrumari.
Metode de reconstruire cognitiva. Autorul este dr. Radu Vrasti PhD.
www.vrasti.org/ajuta-te%20singur%20in%20caz%20de%20atac%20de%
0
28-02-2015, ora 12:52
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ziua buna, Andreeeeeeeea

parere (din experienta cuiva drag mie)
starea de sufocare a fost de la tiroida care, n-a functionat ok

indrumare:
c-o trimitere de la dr de fam,
mergi la un control dr.endocrinolog
(noi am mers direct cu rez. analizei din sange: TSH, FT3 SI FT4)
un trat. l-a adus la starea ok.

p.s.
uneori, la suparari revine- dar de scurta durata-ac.sit.avuta dinainte..
starile din "public" ce le ai...NU au mai revenit.

p.s.1.
sigur, toti cei care ti-au raspuns,
fiind in tema
te-au invatat de bine
p.s.2.
ti-am scris din experianta si
e bine sa excluzi si nefunctionarea coresp.a tiroidei

O primavara frumoasa sa ai!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: