Tulburare de vedere pe partea stanga

29-04-2011
m0nica
Nu este medic/terapeut
m0nica
Buna ziua. Am 31 de ani, si am nascut acum aproape doi ani. Inca din timpul sarcinii ma chinui cu o durere de solduri (mai accentuata in soldul stang - am ajuns sa imi fie greu sa calc pe piciorul stang). Initial am zis ca e nervul sciatic. Intre timp a mai aparut o problema. Pana acum, in interval de jumate de an, am avut 2 crize: la inceput am senzatia ca mana stanga nu e a mea. O simt, dar cred ca problema e de la vedere. Parca nu imi apartine mana. Apoi, dupa vreun sfert de ora dupa ce trece senzatia asta (nu dureaza foarte mult, cateva momente) mi se intampla ceva ciudat. Vad cu ochiul stang ca si cum m-as uita printr-un geam spart. In lateral vad foarte greu. Nu pot focaliza aproape deloc. Si senzatia asta tine cam jumate de ora. Dupa care ma ia o durere de cap, mai mult in frunte.
Programare la medicul neurolog o am abia in mai. Nu stiu daca sa merg la urgenta, la spital.
Medicul de familie mi-a zis sa fac o radiografie, pentru ca s-ar putea sa am o afectiune la coloana cervicala, am facut radiografia respectiva, totul este normal. Analize de sange normale.
Poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat pana ajung la neuro.
Multumesc.
7 comentarii
0
29-04-2011, ora 11:29
m0nica
Nu este medic/terapeut
m0nica
Am uitat sa mai scriu un detaliu, dupa ce imi revine vederea, imi amortesc degetele de la mana stanga. E o amorteala dureroasa. :(
0
29-04-2011, ora 17:43
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

la cardiologie..ai fost?...nu de alta dar, sa excluzi orice rau..
Sanatate si s-auzim de bine.

O seara buna!
0
30-04-2011, ora 10:49
m0nica
Nu este medic/terapeut
m0nica
Buna ziua. Multumesc pentru ca ati citit si mi-ati raspuns. Intre timp am fost la spital la urgente, am vorbit cu o cunostina care m-a trimis acolo (initial o sunasem sa imi recomande un medic neurolog :) ). Mi-au facut analize - toate sunt normale. Mi-au facut tomografie - totul este in regula. Electrocardiograma este ok. A ramas sa fac un consult oftalmologic - am inteles ceva de presiune oculara - habar n-am. Tin sa precizez ca nu sufar de ipohondrie, dar m-am panicat un pic deoarece era a doua criza de acest fel. O sa ma duc la un consult oftalmo, sa vedem ce o fi. Nu stiu ce legatura o fi intre amorteala degetelor si ochi, dar o sa vedem.
Multumesc inca o data!
0
01-05-2011, ora 08:41
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Iti recomand un angioRMN( sa stii ca trebuie sa ne gandim si la scleroza multipla). Avand in vedere simptomatologia( dureri in articulatiile sacroiliace), ne gandim si la o afectiune reumatologica, asa ca iti mai recomand investigatii screening si, in primul rand, sa cautam un sindrom inflamator: VSH, fibrinogen, proteina C reactiva, FR, radiografie lombosacrata si de articulatii sacroiliace, eventual Ag HLA27; astept rezultatul investigatiilor; numai bine
0
01-05-2011, ora 16:43
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Monica, ti-asi recomanda sa urmezi sfaturile doamnei doctor Baltateanu(nu ii fac reclama, dar in ceea ce ma priveste am fost foarte multumita de indicatiile si recomandarile dansei).Sa ne anunti cum sunt rezultatele;sanatate multa.
0
02-05-2011, ora 10:58
m0nica
Nu este medic/terapeut
m0nica
Multumesc din suflet. Am notat. Cat de curand o sa fac aceste investigatii. Revin cu raspunsuri. Am ridicat nitel din spranceana cand ati pomenit de reumatism, deoarece eu ma confrunt de ani buni cu dureri de oase mai ales la schimbari de vreme, desi e ciudat pentru ca aveam impresia ca doar dupa o anumita varsta apar astfel de probleme...
0
03-05-2011, ora 19:47
elena raluca
Nu este medic/terapeut
elena raluca
Bine draga mea sa auzim de bine.Sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: