tulburare disociativa

29-11-2010
iyoana
Nu este medic/terapeut
iyoana
am avut acum un an o criza de nervi dupa care a 2-a zi numi mai aminteam nimic, am ajuns la medic care ma trimis la pshiatru, mi-a dat diacnosticul de tulburare disociativa si un tratament de 6 luni.dupa terminarea tratamentului ma simt mai bine dar totusi nu sunt cine am fost adica am o senzatie ca parca numi amintesc nimic sau nu am trecut plus ca ma mai doare capu cand ma enervez si uit foarte repede.va rog daca se poate sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac
4 comentarii
0
10-01-2011, ora 12:42
Olgutzas
Nu este medic/terapeut
Olgutzas
poate ar trebui sa mergi si la un neurolog pt investigatii
0
11-01-2011, ora 16:54
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Buna ziua,

Va recomand sa suplimentati si intariti tratamentul medicamentos cu cel psihologic. Apelati la un medic psihiatru cu competente in psihoterapie sau la un psiholog cu formare psihoterapeutica, deoarece este necesar sa tratati si cauzele, nu doar efectele finale ale dezechilibrului psihic. Din ce spuneti, acum sunteti stabilizata si puteti face fata unei interventii la nivelul schemelor de gandire si structurilor de personalitate. De asemenea, este important sa aflati care sunt factorii ce au favorizat si precipitat formarea patologiei, dar mai ales cei care au contribuit decisiv la stoparea evolutiei negative, adica resursele dvs. de refacere si vindecare.

Va doresc multa sanatate!

Psiholog clinician,
Simina Munteanu
0
11-01-2011, ora 17:16
iyoana
Nu este medic/terapeut
iyoana
Buna ziua, va multumesc mult ptr raspuns!Avand in vedere ca dumneavoastra sunteti medic, nu imi puteti recomanda pe cineva din Cluj?Daca cunoasteti.Va multumesc!
0
12-01-2011, ora 09:58
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Atunci, chiar aveti noroc!

In Cluj se afla una dintre cele mai bune clinici de psihologie si psihoterapie din tara, Clinica Universitara de Psihologie "Babes-Bolyai - PsyTech". Datele de contact, informatii despre servicii si programari gasiti pe site, dupa ce efectuati o cautare pe google cu numele clinicii.

Mult succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alimentația insuficientă crește riscul afecțiunilor mentale la copii
  • Aroma rozmarinului ar poate îmbunătăți memoria
  • Unele amintiri ar putea fi moștenite ereditar
  • Un nou studiu explică de ce pot avea bătrânii „mintea mai înceată”
  • Riscul de amintiri false mai mare atunci când cunoști foarte bine un subiect
  • De ce nu ar trebui să mergi la culcare supărat
  • Potrivit unui studiu, 83% dintre noi vom suferi din cauza unei tulburări mentale
  • Muzica veselă evocă mult mai ușor amintiri autobiografice
  • Jumătate dintre doctoranzi suferă de epuizare psihică
  •