Tulburare Obsesiv-Compulsiv. Partea a VII-a

24-11-2008
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Va astept in casa noua bine incalzita, cu o cafea buna, un pahar de vin fiert, fursecuri calde ci colinde!
156 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›
0
24-11-2008, ora 09:12
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Aoleu mai mama Prozaca mea draga, gata, colinde deja? Vin fiert nu am voie... ma bag in fursecuri. Sunt de post, da? :)

Maria baga si tu niste prajitura din aia (desi nu am inteles bine de care).

Sophie mama, ce faci? Cum fu in weekend?

Lyss, te asteptam si pe tine la apel.

Acu' ca am strigat catalogul, va doresc tuturor o saptamana usoara, fara anxietati si ganduri aiurea. NO FIGHT! JUST RELAX!
0
24-11-2008, ora 09:19
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Eu am auzit de oameni care au scapat de asta. Uitati-va mai putin la TV COMPUTER, feriti-va de yoga, reiki, parapsihologie si altele. Faceti teste COMPLETE de urina si sange sa vedeti daca nu aveti vreo substanta in plus sau minerale si vitamine minus. Testele trebuiesc facaut la 24 h de cand aveti multe ganduri aiurea deci urina de dimineata urmatoare unei crize trebuie dusa la analizat si mie mi-a iesit o substanta aiurea cand aveam ganduri aiurea. Acuma sunt OK caci la mine era pe directia asta DAR SUNT SI ALTE CAUZE PENTRU CARE apar gandurile aiurea nu neaparat o substanta aiurea. Tineti minte ce faceti in ziua in care va apar crizele ce ati mancat, , unde ati mancat. In mod normal pe zi vin 5000 de ganduri si oricat de dificile ar fi nu sunt pacate pana in moementul in care le accepti, in care zici sunt de acord cu asta. Spovedirea si impartasirea sunt importante si sa va rugati lui Dumnezeu sa va ajute sa nu tineti pacate. Rugati-va Sfintilor Nicolae si Mina sa se roage pentru sanatatea voastra lui Dumnezeu caci sunt grabnic ajutatori,. Altceva ce poate ajuta e sa te duci sa rationalizezi cu vode tare singur intr-o camera si sa nu rationalizezi in capul tau. Mie nu imi place vinul si cand imi veneau ganduri aiurea ziceam pacatele sunt ca vinul si cum vinul nu ma pasioneaza asa nu ma pasioneaza nici pacatele. Daca vin ganduri aiurea pe teme religioase sa nu le repeti si zi Eu nu accept gandul asta in gand sau cu voce tare.
0
24-11-2008, ora 09:31
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
O alta cauza pt OCD am inteles ca ar putea fi tiroida. Eu am citit multe siteuri si totusi in general am inteles ca pot fi mai multe cauze.
0
24-11-2008, ora 10:43
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Cauze OCD ca substante aiurea zic eu ca pot fi apa contaminata din conducta sparta in perete deci analize de apa pot ajuta, substante gen droguri sau medicamente si altele dar meidicii cu care am vorbit schimbau vorba cand aducem aminte de asa ceva, deci pana la urma nu stiu. Exersarea mintii gen rebusuri poate fi de folos.
0
24-11-2008, ora 11:17
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Draga Pasadi, iti multumim pentru sfaturi. Chiar vroiam sa te intreb la ce substante te referi. Nici una dintre noi nu ia alte medicamente decat cele prescrise (si care sunt chiar pentru a diminua starile anxioase si depresive ce pot fi declansate de multe ori de OCD), nici una nu bea si nu foloseste droguri. La ce alte substante te referi? Vrei sa spui ca poate fi un fel de dezechilibru chimic?
Spune-ne despre tine, faci terapie? De cati ani suferi? Iei tratament? Daca vrei sa ne spui, bineinteles.
0
24-11-2008, ora 11:21
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
As vrea sa mai fac o precizare si pentru aceasta imi cer din start iertare, sper sa nu te supar Pasadi si sa nu supar pe nimeni. Intaresc spusele tale ca Taina Spovedaniei si a Impartasaniei ne ajuta. Pe cine oare nu ar ajuta acestea? De asemenea intaresc si eu ce spui ca sfintii se roaga pentru noi si ca fara rugaciunile lor si ale Maicii Domnului am fi vai de capul nostru. Cu toate acestea incerc sa trag un mic semnal de alarma, de la un om patzit, la care rugaciunea la un anume sfant s-a transformat in compulsie.
Este vorba chiar de rugile la Sf. Mina - stiti ca este biserica aceea cu moastele Sf. Mina. Mergeam acolo saptamanal cu acatist, ma rugam pentru diverse si ajunsesem sa gandesc ca daca nu ajung o data mi se va intampla ceva rau. Nu spun ca tuturor ni se va intampla asta ci doresc sa subliniez ca este importanta rugaciunea cum poti sa o faci si catre orice sfinti. Toti se roaga pentru noi, pentru mantuirea noastra. Eu inca incerc sa ma conving ca Dumnezeu nu asteapta de la mine sa fac un anumit ritual pentru a ma ajuta, pentru a-I fi mila de mine, pentru a ma iubi. Inca incerc sa rup aceste compulsii tampite pe care eu mi le-am creat. Asa ca tot ce vreau sa spun este sa aveti grija, nu luati nimic ca pe o reteta, faceti din suflet. Este singura cale.
0
24-11-2008, ora 11:25
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Lyss a postat la capitolul trecut, iata post-ul ei:

BUNA FETELE MELE!!!sunt la scarbici, am intrat un pic sa vb cu voi...eu nu am calculator, sunt la sefu in birou, nu pot sta mult...ce ma faceti?ce mai ziceti?sunteti toate din Bucuresti?(mai putin Mary)Priozac, tu ai luat sau esti in tratament cu prozac?am auzit de medicamentul asta ca ar fi f bun...cum stati cu moralul?eu am o lenee...ca lunea.De Mos Nicolae e ziua prietenului meu si nu stiu ce cadou sa-i fac, de ziua lui in noiembrie, am venit fuguta acasa, am cumparat lumanari si l-am pus prin toata casa, pe hol, in camera, in forma de inima, pe masa, in total vreo 73 de lumanari, cand am auzit cheia in usa am stins repede luminile si cand a intrat a ramas inmarmurit...s-a asezat pe canapea si a inceput sa planga...L-a impresionat pana la lacrimi...Prietenul meu e mai mic decat mine cu 14 ani...Ma iubeste la nebunie, dar ai lui de cand au aflat de diferenta de varsta nu vor sa ma mai vada...L-a-nceput stiau ca sunt vreo 7 ani diferenta, au crezut, m-au acceptat, chiar ma placeau...e, de cand au aflat adevarul nu mai vor sa ma vada...bine ca stau singura si al meu s-a mutat la mine...Ne iubim, ne impacam bine...Acum vreau sa-i fac o surpriza si de Mos Nicolae, e ziua lui de nume...Ma gandeam sa iau niste baloane sa le umflu si sa le las prin camera...dar nu vreau sa ma vada, ori noaptea tre sa fac asta...nu stiu, o sa vad...imi plac mult surprizele placute, imi place sa le fac, sa-mi bucur semenii, insa nu dispun de bani...mai vorbim dragele mele, cum pot cum intru...voi ce mai ziceti?cum stati cu tulburarile?Am uitat sa va spun, am o tulburare obsesiv compulsiva de mult timp, verific inainte sa plec la serv usa de nu stiu cate ori, plus aragazul...acum nu-l mai verific de f multe ori, insa inainte stateam 15 minute in fata lui si numaram butoanele...:)) am meu cand m-a cunoscut s-a speriat...ma intreba ce fac? :))acum mai am mania noaptea inainte sa dorm sa scot totul din priza...in afara de frigider...sa nu ia foc ceva :)) e circ, nu alta...asta e, acum ma amuz copios...si cand ma mai apuca rar cate o pandalie incerc sa ma detasez, paraca as fi inafara trupului, si fac misto...imi zic : ia uite, iar m-a apucat...ia sa respir eu mai profund...asa...ia uite nu-mi trece...e, baga-mi-as ia ca beau apa, sau iau o lingurita de zahar, sau cobor(daca ma apuca in masina) sau injur tigarile...si spun tot timpul ca ma las...chestii, de-astea...sunt nebuna rau...va pupi, fetele mele!!!
0
24-11-2008, ora 11:35
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Gagici, cata discutia in lipsa mea!!!! ;-)
Fetele, va scriu mai incolo cand apuc sa va citesc ca acum am multa treaba si se lucreaza la computerul meu. Pup.
0
24-11-2008, ora 11:51
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Fata Sophie, bine ca aparusi ca te dadeam in urmarire generala. Asteptam sa ne zici de tine. Pupici la toate cucuietele!
0
24-11-2008, ora 11:55
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Exact, deci daca tu nu te droghezi si daca dupa analize doctorita vede ceva ce nu e normal in analize si te intreaba de ce droghezi sau ca a aparut o substanta aiurea incepi sa verifici apa, mancarea si altele sa vezi de unde si pana unde apare substanta. Apoi poti continua analizele pana substanta dipare si apoi trebuie sa treaca si gandurile daca sunt din cauza asta daca sunt de la tiroida atunci e altceva da fa cateva teste La fel daca mananci echilibrat si analizele vin si zic ca ai carente incepi sa indrepti lucrul asta.
O substanta dubioasa ar fi fosfat mangneziano amoniacal de exemplu sau ceva in genul asta.
0
24-11-2008, ora 12:17
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
De exemplu daca teava de apa e sparta si apa atinge peretele si e contaminata poate sa te afecteze si sa-ti dea ganduri de genul asta acre sa te sperie. Un test de apa iti spune daca apa e buna sau nu si e gratuit in Romania.
0
24-11-2008, ora 12:56
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Draga Pasadi, iti multumesc pentru explicatie. Trebuie sa recunosc ca nu este prima oara cand aud aceasta teorie. O data mi-a spus cineva ca faptul ca imi este tot timpul frig se poate sa fie datorat unei carente de o anume substanta si sa imi fac analize.
Eu primul lucru am fost la medicul de familie sa ii cer analize si tot imi spune ca sunt ok si sa nu imi mai fac atatea probleme ca n-am nimic. Ma gandesc ca poate ori nu mi le face ca lumea ori nu imi face analizele cuprinzatoare... eu stiu? Nu as vrea nici sa devin obsedata de asta.
1
24-11-2008, ora 12:57
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
A, Pasadi, nu imi trebuie nici un test de apa. Apa din Romania este un JEG. Aseara am vrut sa imi spal copilul si apa avea culoarea de pipi, sa ma scuzati. L-am spalat, ce era sa fac, ca azi nu era sa il duc la cresa nespalat... dar... vai de noi ce inghitim. Nu beau de la chiuveta dar fac dus...
0
24-11-2008, ora 14:02
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Da, Idea e ca daca ai ganduri sunt mai multe posibilitati unele sunt necunoscute si nu se pot investiga altele cunoscute. Deci e posibil ca sa existe o imbalanta chimica in creier. Cum? Pai fie substante rele au ajuns acolo fie substante bune lipsesc.
Cum putem vedea daca substante bune au ajuns acolo? Prin teste urina plus sange. Testele de la medicul de familie sunt OK dar nu pentru investigare amanuntita. EU m-am dus 24h de la un suvoi de ganduri la cea mai moderna Policlinica cu plata si am cerut teste complete de urina si sange in special cele din care pot rezulta daca am calmante, droguri etc in mine. Eu aveam ceva banuieli. Deci mi-au facut test urina CU SEDIMENT si in sange si a aparut o substanta aiurea in urina. La doctorita m-a intrebat pe baza testelor daca iau a sau b si am zis nu si s-a mirat si apoi am schimbat mediul, m-am dus la ai mei unde mi-am revenit cam intr-un an de dezintoxicare. Am iesit din anturajul aiurea in care eram. Imi aduc aminte ca cineva din anturaj mi-a dat o paine care zicea ca e sfintita si ca dupa ce am mancat-o si am ajuns in Biserica numai hule imi veneau in minte. Cine stie ce fel de paine era si ce era pe ea ca eu cred ca nu era sfintita dar poate ma insel. M-au ajutat si cateva excursii la Valea Mare Jud Covasna la preotul de acolo care are har si care se roaga pt oameni. La mine a fost cazul asta in care la nalize a aparut substanta asta.
0
24-11-2008, ora 14:08
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Testele trebuie facute in 24h ca dupa aia calmantele nu mai pot fi detectate.
0
24-11-2008, ora 14:13
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Am facut si o excursie la Mnastirea Sambata la Parintele Teofil si si dansul s-a rugat pt mine.
Cum lipsesc substantele bune? Prin carente alimentare si din dezechilibrele chimice pe baza carentelor. Si daca sunt carente am inteles ca pot fi dezechilibre. Tiroida produce hormoni care in cantitati mici pot produce de semenea dezechilibre in creier.
Acuma departe de ce s-a intamplat inteleg ca ce s-a intamplat a avut ca si cauza si pacatele mele de dinainte. IN cea mai mare parte e totul intre noi si Dumnezeu si daca Dumnezeu ne permite aceste incercari inseamna ca le meritam si putem iesi din ele prin rugaciuni, post si spovedanie. 10 milioane de rele si soldati te pot ataca, daca Dumnezeu nu lasa nimic nu se intampla.
0
24-11-2008, ora 14:22
lyss
Nu este medic/terapeut
lyss
multumesc mult de tot cata!dar voi de unde stiati ca sunteti la partea 7?zi-mi si mie ca nu ma pricep!daca nu-mi spuneai, habar n-aveam!multumesc inca odata.ce mai faceti voi?eu mai am 2 ore si jum si plec acasa.a venit sefu!bine el e un dragut, nu mi-e de el, mi-e de altii...ma rog...cata si eu am patit-o cu biserica, ma duceam in fiecare vineri, perioada cand eram rau, cand n-am mai ajuns intr-o vineri m-am simtit asa vinovata...in sfarsit, asta e!ce invartiti voi, dragele mele?ce lucrati?eu de 18 ani lucrez la un institut de cercetari, fac mai multe...xerox, legatorie, arhiva...chestii, socoteli...sper sa fac ceva cu facultatea asta...deocamdata nu au aparut subiectele pe net...mama ce as iesi la o plimbare, as merge pe jos o tona...Pasadi, nu-ti mai fa atatea probleme...eu am avut analizele bune cand eram bolnava...La tiroida au iesit mai aiurea, dar in rest aveam si calciu, nu eram nici anemica...in sfarsit, nu ma mai gandesc la boli si probleme...hai sa povestim ceva haios!sa va vad!va sarut!
0
24-11-2008, ora 14:36
pasadi97
Nu este medic/terapeut
pasadi97
Eu zic asa:
Primul lucru du-te si fa-ti analize la cea mai buna Policlinica cu plata in 24 h DE L CRIZA DE GADURI sa vezi daca ai substante aiurea de la calmante, droguri, jeg din apa, jeg din aer, etc in tine. ANUMITE SUBSTANTE SUNT ELIMINATE IN 24 H.
Al doilea lucru du-te si fa analize sa vezi daca ai carente in tine si verifica tiroida
Al treilea lucru vorbeste cu un duhovnic iscusit sa se roage pentru tine si sa-ti dea sfat. Eu m-am simtit f bine dupa o spovedire si impartasire fa si asta. Aici -------* in partea stanga sunt cei mai mari duhovnici dar iti recomand si Valea Mare. Citeste asta sa vezi ce inseamna duhovnic mare -------*
Al patrulea lucru cand vin gandurile rationalizeaza doar cu voce tare. Daca vin pe teme religioase spune atat Nu primesc gandul si compara ceva care nu iti place
Cam asta am inteles eu de pe ce am citit.

Lyss, si tiroida poate da aceste probleme si mai sunt si alte cauze inca necunoscute.

(*modificat de admin)
0
24-11-2008, ora 15:31
lyss
Nu este medic/terapeut
lyss
Stiu Pasadi, pot fi nenumarate cauzele, dar nu ma mai gandesc la ele ca inebunesc mai rau.Hai sa fim mai pozitivi.Tu ca ce lucrezi?Ce-ti place sa faci?
0
24-11-2008, ora 16:03
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Pasadi, eu iti multumesc pentru informatii dar sincer, si sper sa nu te supar, unele imi par putin science fiction. Poate fi doar ideea ca eu nu m-am confruntat cu aceasta problema dar nu prea vad cum cineva mi-ar putea pune ceva in mancare care sa semene macar a drog sau cum de la plumbul din apa (ca asta inghitim la greu) as putea avea ganduri obsesive. Eu sunt sub tratament cu un psihiatru f bun si un terapeut la fel si nici unul dintre ei nu a mentionat macar asa ceva. Desigur, depresia de care sufar eu poate fi cauzata de o inhibare a secretiei de serotonina din creier - asta stie toata lumea. Si acestui lucru se adreseaza antidepresivele. Eu am descoperit incetul cu incetul cum am dobandit eu acest stil de gandire iar strategiile pe care le invat la terapie (si despre care am scris si la partile anterioare ale subiectului) ma ajuta in masura in care le pot pune in aplicare.
0
24-11-2008, ora 16:05
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Despre "duhovnici mari". Parerea mea este asa. Un duhovnic este bun pentru o anumita persoana in masura in care se realizeaza o comunicare adevarata cu acea persoana. Nu stiu altii cum sunt dar eu ajung la o manastire poate o data pe an si atunci printr-un miracol. Nu as putea sa ajung des, asa cum trebuie sa fi accesul la spovedanie. Cred ca este mai important, chiar daca nu ii gasesti numele pe vreun site sau nu a devenit cunoscut, sa mergi la un preot care sa te cunoasca incetul cu incetul si sa iti vorbeasca TIE, in functie de viata TA si experienta TA si modul TAU de gandire. Poate sa iti faca mai mult rau daca mergi la un mare duhovnic care te va povatui fara sa te cunoasca. Pentru ca sper ca nu discutam aici de faze de genul "du-te la preotul x ca e mare clarvazator si iti spune viitorul" care este o mare aberatie.
Sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa ne regasim pacea si echilibrul!
0
24-11-2008, ora 16:06
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Sophie mama, esti bine?
0
24-11-2008, ora 16:08
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Buna fetele, vad multa agitatie aici. Haideti la rand:

Mari, pumnii stransi ca trece. Ai sa vezi ca vorbind cu lume care sufera de aceleasi chestii n-o sa te mai simti naspa. Nu trebuie sa ne fie rusine ca suferim... si, nu in ultimul rand, suferinta se va atenua. Su eu sufar de ani de zile, dar am si zile foarte bune... in plus, ma bucur ca am descoperit pana la urma ceea ce am, ca am inteles mecanismul gandurilor si ca fac terapia care trebuie.

Lyss, bafta si tie. Bine ai venit!

Pasadi, bine ai venit si tu, dar te rog mult, atentie la comentarii. OCD nu se face de la apa murdara si nici de la paine sfintita sau nesfintita, ori de la aer si ganganii. OCD este o tulburare care apare in momente de spres majore, la persoane care sunt din natura lor sensibile. Nu stiu ce terapie faci, dar majoritatea dintre noi care au OCD fac terapie Cognitiv Comportamentala. Cel putin din punctul de vedere al acestei terapii, dovedita ca fiind cea mai eficienta in lupta contra OCD, gandurile acestea pe teme religiase sau nu, sunt doar ganduri iar atentia pe care noi le-o acordam creeaza anxietate. De aici nevoia de calmante. A.. vad ca citezi un forum de rugaciune...
Compulsiile persoanelor care sufera de OCD cu ganduri nasoale religioase este sa incerce sa le inltaure, sa se scuze fata de Dumnezeu, sa se simta vinovate pana ajung la depresie. Mecanismul de vindecare este sa nu dai atentie gandurilor, pe cat poti de mult. Sa le cataloghezi ca ganduri obsesive, balast si sa nu le dai atentie. In felul acesta intensitatea lor scade, la fel ca si anxietatea. Din pacate, putini preoti cunosc boala aceasata si nu stiu sa-ti dea sfaturile potrivite. Multi te sperie.

Sunt o persoana credincioasa, sunt convinsa ca exista un Dumnezeu care e in toti si-n toate, ma rog si-i povestesc lui Dumnezeu ceea ce fac, ceea ce ma bucura, ceea ce ma macina si-l rog sa ma ajute in batalia cu boala.

Cata, sper ca esti mai bine. Te rog, nu te mai bibili! Esti dulce si buna si nu cred ca-l judeci pe barbata-tu de-i merg fulgii. Si nici pe altcineva, asa ca mai usor cu treaba asta. Incearca sa limitezi rationamentul si implicarea dogmatica in ceea ce faci. Esti o persoana minunata! Si eu am plans de m-am rupt si m-am simtit vinovata pt multe cacaturi si ii le spuneam apropiatilor ca vreau un semn ca ma iubeste, ca sunt pe drumul cel bun... Pana am incetat sa mai fac asta si mi-am spus ca vreau sa revin la increderea pe care o aveam eu dintotdeauna ca ma iubeste si ca intelege suftetul meu. Dar nu vreau sa exagerez... dialogurile mele cu Doamne Doamne nu tin toata noaptea, nu am un ritual anume si nici nu ma simt vinovata daca nu-i dau raportul :-). Deci nu e compulsie.
Trebuie sa plec. Va sarut pe toate, iubitelor!

A, am uitat raportul meu. Bunut. Cu frecusuri, dar bunut!
0
24-11-2008, ora 18:09
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Da, Cata, sunt bine. Acum m-am relogat ca a trebuit sa plec de la birou. Si m-am tot gandit in masina la anumite posturi... m-am cam agitat. Imi trece!

Pasadi, tu spui ca ai OCD... ce fel de OCD ai? Adica, care e continutul obsesiilor tale? Faci tratament? Faci terapie?

Prozac, tu ce mai zici draguta? Sunt pe stop si ma dor toate alea. Si m-am gandit la tine :-)
Iti doresc din tot sufletul un "stop" ca al meu, cu dureri de alea si alea, dar fara crestere a anxietatii! Sa-i mai bagam si sarma in nas!!!
0
24-11-2008, ora 18:21
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Asa, si sa dau raportul de week-end. Ok, m-am certat cu barbatul intr-o seara, vineri! Dar ne-a trecut. Trece el printr-o perioada cumplita cu job-ul, vine numai noaptea acasa, e varza... I-am dat si lui Rivotril ca nu doarme bine si e anxios.
Sambata am fost la un party si m-am distrat. Prima oara dupa mult timp m-am bucurat 100% de o petrecere. Si am intalnit la party un englez, un psiholog. Si frumusel... Hi Hi Hi! I-am spus de toc si mi-a spus ca ma admira ca lupt pentru ca multi nu o fac. M-am simtit super mandra de mine. Si sunt mandra de noi toate ca ne batem! Pe maine... vad ca sunt singura in seara asta pe forum. Pup!
0
24-11-2008, ora 18:45
lysss
Nu este medic/terapeut
lysss
nu esti singura, sophy.acum am ajuns si eu acasa.si eu sunt pe stop:( azi e asa si asa, dar maine si poimaine e dezastru.nu mai am stari anxioase, dar am dureri f mari.asta e.mi-ar place sa nu-mi vina, sa raman si eu gravida...bine, sunt inca la tratament dar mi-ar place si mie sa stau cu frica-n oase ca nu-mi vine...dar vine...e ceas...ma bucur sophy ca ai fost la petrecere!f bine!or sa treaca toate, vei vedea!cu rabdare.nu credeam ca va veni ziua in care sa ma simt si eu bine.ce stari mizerabile aveam...ce incordare, ce, , tremurici, , in stomac...Multumesc lui Dumnezeu ca nu mai am...E o tampenie ce spun, dar credeti-ma, acum cand nu mai am acele stari, si stiu cat de insuportabile erau, si ma mai apuca o durere de burta, de masea, de cap, in dau seama ce suportabile sunt aceste dureri pe langa durerea sufletului...Parca ema si bucur un pic, imi spun Doamne, ma doare...cutare...sau cutare...dar nu iau nimic, imi va trece, durerea e mult mai mica decat ce mi-a fost dat sa trag in anii trecuti.Am o alta prietena, nu cea care avea atacuri de panica si s-a vindecat cu xeroxat, alta, care nu prea constientizeaza aceasta boala...e indragostita lulea de un tip care e in puscarie, sufera dupa el, a facut multe sacrificii, ii simte gustul, prezenta, noaptea in pat, parca il si aude...Ii este un dor nebun dupa el...se duce saptamanal si il vede...si in afara de asta, cand nu-l aude, e cel mai trist om, o apuca si pe ea depresiile, starile de tot felul...si incerc sa ii expic, ca nu e normal, ca se chinuie, sa se duca macar sa stea de vb cu un psiholog...nu am cu cine sa ma inteleg...ba chiar o data mi-a spus ca ii place aceasta stare cateodata...esti masochista fata, i-am zis.cum sa-ti placa sa suferi?sa vedeti ce face ea la sf de sapt, asculta parazitii si mafia (de-alea grele, despre puscariasi) si ii contempleaza scrisorile si pozele...si nu vrea sa fie atfel...multa lume nebuna, fetelor...o sa va mai povestesc eu mai multe, dar nu vreau sa plictisesc.mi-a fost dat sa aud multe la viata mea.m-am si invartit prin tot soiul de, , personaje, , ca sa nu zic altfel.Vedeti voi, si eu am suferit ca o proasta dupa unul care n-a meritat, dar eu macar constientizam, vroiam sa ma vindec, nu de dragoste, de a cea iubire obsesiva...Te vindeci de tot, dar greu, cu multa, multa rabdare.va sarut.
0
24-11-2008, ora 20:45
mari sp
Nu este medic/terapeut
mari sp
buna fetelor cum sante-ti.
0
24-11-2008, ora 21:46
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
Buna,
Eu sunt binisor. Ma gandeam...ce bine ar fi sa fie doar asta...lipsa sau surplus de o substanta, sa faci un tratament o luna si sa treaca de tot...ar fi ceva. Dar nici eu nu prea cred ca e asa.
Singura chestie pe care o fac este sa iau magneziu cateodata cand sunt anxioasa, asta pentru ca starile astea mananca magneziul, iar lipsa de magneziu produce aceste stari...deci e ca un cerc vicios care poate fi intrerupt cu ceva magne-b6 sau inlocuitori. Nu stiu cat e autosugestie sau chiar efect pe bune, dar functioneaza de cele mai multe ori.
0
24-11-2008, ora 22:47
mari sp
Nu este medic/terapeut
mari sp
Scuze dar baiatul meu vroia sa ne jucam putin.Scuze ca nu intelegi tot ce scriu dar v-am spus ca sant incepatoare in ale calc.multumesc de incurajari Sophie eu chiar am nevoie si ma repet abia astept sa ajung acasa sa va citesc.Prajitura cu ananas Cata am vrut sa spun.Nu stiu ce am sant nervoasa nu mia venit ciclu si cred ca am puso.ce sa fac o sa mai fac un copil cred dar nu sant batrana la 36 ani.Nu se pune problema sa nu il fac daca mi-l da DUMNEZEU dar nu stiu sant zapacita.Mie mia fost greu singura cu copilul aici´fara parinti socri l-am iubit doar noi ceilalti de la distanta.Dar el i-si doreste un fratior sau o surioara..si noi.Va doresc tot binele din lume si sanatate.Astept sa ne citim maine.Pa
0
25-11-2008, ora 08:26
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Buna dimineata fetelor, va imbratisez pe toate! Eu sunt ok, nu prea am dormit chiar asa bine ca imi tuseste copilul de ma rupe. Care aveti remedii de tuse pt copilutzi de 2 ani, va rog ziceti-mi si mie ca am bagat in el siroape la greu si naturiste si alopate si tot degeaba. Si de doctori m-am saturat. Na, am mers la cresa, ce sa ii fac.
Gata cu plangerea, acuma hai la raport. Eu sunt la munca, echilibrata, SLAVA DOMNULUI si Sfintei Ecaterina (adica azi sunt sfanta mai dragelor). :)

Sophie mama, ma bucur ca esti bine, ma bucur si mai tare ca te-ai distrat. Conteaza! Iti multumesc si pentru precizarile referitoare la OCD si biserica. Ma bucur sa vad ca suntem pe aceeasi lungime de unda.

Cris-sy ce bine ca ne-ai mai zis de tine. Ai dreptate, ce bine ar fi sa fie asa de usor! :)

Lyss, zi slava Domnului ca tu te-ai trezit. Cred ca in orice criza de-a noastra Dumnezeu ne da multe semnale dar depinde si de noi sa le vedem si sa facem eforturi sa ne trezim.

Mari mama... daca Dumnezeu ti-a mai dat unul... ce sa iti zic, sa fi sanatoasa. Ascunse sunt caile Domnului! Cine stie, poate asta este salvarea ta.
Azi noapte am visat ca am nascut un baietel. Facusem cezariana, si ma uitam la baietel... Vise de om care ia medicamente...

Prozaaaaaac!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ce faci mamica, unde esti?

Le-as chema la apel si pe fetele care n-au mai scris de mult timp: Doruletz, Marushka. Dar sper ca sunt atat de bine si de aia nu ne mai scriu.

NO FIGHT! JUST RELAX!
Adaugă un comentariu / răspuns
156 comentarii 12 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: