Tulburare psihica | Forumul Medical ROmedic

Tulburare psihica

11-02-2018
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
Salut romedic!
In ultimul timp am inceput sa ma intreb daca nu cumva viata asta este o conspiratie impotriva mea mai concret imi pun problema daca nu cumva dupa ce o sa ma sinucid s-ar putea sa aflu ca parintii mei nu sunt parintii mei si aceasta realitate este doar o conspiratie in potriva mea!!!In ultimul timp i-au supradoza de neuroleptic la 3 zile si 4 cafele zilnic in speranta ca voi murii in curand si voi lamurii aceasta situatie!Simt ca a sosit momentul sa ma razbun pe toti oamenii care m-au batjocorit pana acum!
Eu am avut o copilarie distrusa de
tatal meu care are problema psihice!Eu am convingerea ca in timpul e experientelor din pragul mortii o sa ma intalnesc cu o prietena imaginara blonda cu ochi albastrii Bella cu care am avut mai multe experiente in trecut! Simteam ca ea este o prezent spirituala si am baut 20 de pastile si am fost internat de urgenta la spital in stare de agitatie extrema din cauza ei!
In prezent i-au tratament cu olanzapina 10 mg escitalopram 10 mg si romparkin.
Ce ar trebuii sa fac in aceasta situatie?
Merita sa ma sinucid pentru aceste idei?
Oare a recidivat tulburarea de care sufar?
20 comentarii
1
11-02-2018, ora 19:03
Psiholog Racheleanu Mioara
Psihologie, Galati
Psiholog Racheleanu Mioara
Buna seara! Ia legatura de urgenta cu dr. psihiatru.
1
11-02-2018, ora 19:51
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
buna Daniel
In paralel cu medicatia psihiatrica, pe care este nevoie sa o continui tinand mereu legatura cu medicul psihiatru, poti incerca sedinte de psihoterapie in care poti afla lucruri despre viata, moarte, iubire, familie, pentru ca se pare ca notiuni de baza iti lipsesc si ar putea sa iti fie de folos.
Mult succes!
1
11-02-2018, ora 20:06
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
Am sa iau legatura cu medical psihiatru.
Eu am efectiv momente in zii cand devin foarte agitat si am stari de suspiciune.
0
11-02-2018, ora 20:31
georgian321
Nu este medic/terapeut
georgian321
Doamna Codrescu, va admir pentru curaj! Daniel, mai bine te duci la psihoterapie dupa ce s-a lamurit bine situatia la psihiatru si totul e sub control, decat in paralel.
0
11-02-2018, ora 21:21
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
Eu nu mai vreau sub nico o forma sa mai i-au tratamentul prescris de psihiatru!
Eu vreau sa Imi rezolv problemele de unul singur!
Si nu accept ca ideile mele despre moarte sunt gresite!
Imi pare rau ca am apelat la ajutorul acestui site!!!!
Eu vreau sa ma conving daca exista acest complot impotriva mea!
1
12-02-2018, ora 00:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Complotul e imaginar. Trece doar cu pastile. Mergi la psihiatru sa iti umble la schema de tratament si iti vei reveni.
0
12-02-2018, ora 12:30
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
Sunt foarte bulversat!
Eu am o manie care ma impinge spre a ma auto-distruge!
Eu vreau sa aflu exact ce se intampla dincolo de aparente dincolo de viata asta mai exact cine trage sforile!
Eu nu mai am nevoie de tratament psihiatric!
Sunt sub tratament de 6 ani de zile!
Ma simt muult mai bine de cand nu mai i-au tratament!
Mai exact, simt ca viata mea are in sens!
Si totusi as vreau sa stiu daca sunt intradevar bolnav sau asta este normalitatea mea din totdeauna.
1
12-02-2018, ora 12:46
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Daca tatal tau este bolnav si tu ai sanse foarte mari sa-l mostenesti, nu de 100 %, dar oricum mari ! Piesa poate fi mai buna decat matrita din care a iesit ?! Gandeste logic, rational !
1
12-02-2018, ora 18:26
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Daniel, hai, calmeaza-te un pic și hai să începem cu începutul.
1. Care este ideea ta despre moarte la care nu vrei să renunți?
2. Presupunând că ar fi un complot împotriva ta, care este scopul complotului?
3. Care sunt problemele de care spui că vrei să le rezolvi?
Nu în ultimul rând îți spun că sinuciderea nu va rezolva niciuna din cele 3 întrebări. Așa că stai liniștit și hai să discutăm.
1
12-02-2018, ora 21:04
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
OK acuma sunt mai linistit si puteam discuta.
1.ideea se refera la niste experiente pe care le-am avut in trecut in care simteam ca sunt sub influenta protectia si pot comunica cu o prezenta spirituala pe care mi-o imaginam sub forma unei femei foarte frumoase careia ii atribuiam gradul de verisoara efectiv ma simteam extraordinar de bine si aveam un sens in viata!
Viata fara ea pentru mine este egala cu 0000000000!
Hazardul acesta in care traim:CRIME
VIOLURI TALHARI sunt motivul pentru care ru efectiv sunt revoltat!
Eu vreau o lume fara suferinta intelegi?
Eu am fost toate viata batjocorit si umilit de tot felul de indivizi pe baza tulburarilor pe care le-am avut!Acei indivizi sunt medici rezidenti de la psihiatrie care m-au sedat anI de zile si efectiv nu au reusit sa ma aduca pe drumul cel bun!!!
Ce incredere pot sa am in aceste medicamente daca ma vindec de niste tulburari aparent inocente si dau in unele mult mai perverse!!!
1
12-02-2018, ora 23:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Te inteleg, Daniel, dar daca nu iti iei tratamentul, or sa te duca din nou la spital...
1
13-02-2018, ora 04:42
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Daniel, așa cum ai spus și tu "îți imaginai". Prin urmare nu există în realitate și tu știi foarte bine asta. Poți face diferența între realitate și ficțiune. E un lucru foarte bun. Prin urmare viața nu ar trebui analizată prin prisma unei ființe imaginare deci nu ii poți da valoare "0" vieții. Unitatea de măsură nu este corectă. Este ca și cum ai măsura o cantitate de mere în kilometri în loc de kilograme.
În ceea ce privește medicii aceia rezidenți nu este vina lor, poate nu au experiență, cu siguranță îți doresc binele dar nu știu cum să te ajute. Schimba-ti medicul pentru reanalizarea condiției tale psihice.
Daniel, tu te temi pur și simplu de viață și ai dezvoltat ca mecanism de apărare, imaginativ, o persoană. Pur și simplu te ascunzi de durere în imaginație. Trebuie să te apuci să trăiești viața reală, cu bune și cu rele. Poate viața ți se pare goală fără femeia din imaginația ta dar nu trebuie să-ti umpli viața cu ceva inexistent. Trebuie să înfrunți realitatea, nu există nicio altă alternativă.
0
13-02-2018, ora 11:12
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
Ideile mele legate de complot si viata de dupa moarte sunt produse ale diferentei discrepante dintre mine si TOTI ceilalti oameni!!!!
Eu m-am nascut cu tulburarea LEGANATULUI OBSESIV! Mai concert dupa varsta de 4 ani pentru a scapat de agitatie extrema aveam nevoie de ore intregi de leganat in fiecare zii!
La ora actuala imi petrec 50/100 din timpul liber leganandu-ma fara sa simt acesta nevoie urgenta.
Nici in medic la ora actuala nu mi-a dat un respuns rezonabil pentru acesta lucru!!
1
13-02-2018, ora 12:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru unele boli nu exista inca medicatie. Nu e vina medicilor... :(
2
13-02-2018, ora 15:54
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Bine. Înseamnă că am trecut la punctul 2: complotul. Să recapitulăm:
Ai creat imaginativ o persoană cu care ai fost in contact și care ți-a spus că există un complot împotriva ta. Toate acestea se întâmplă în timpul în care te legeni.
Medicii, au încercat să reducă timpul de legănare, prin urmare, contactul dintre tine și persoana pe care ți-o imaginezi a scăzut. Complotul în sine este reprezentat de încercarea medicilor de a te despărți de ființa imaginară. Este corect ce am scris?
Bine Daniel. Să trecem la punctul 3. Care sunt problemele pe care vrei să le rezolvi?
0
13-02-2018, ora 16:38
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
Eu m-am simt tot timpul singur si respins de TOTI oameni din jur,...asta simt acuma...in afara de mama mea!
Eu nu am vorbit niciodata cu ea pur si simplu simteam ca este singura care tine la mine!!
Majoritatea experientelor le aveam cand ieseam in societate si nicidecum atunci cand ma leganam!
Prin leganat incercam o deconectare de la realitate si inducerea
unei stari euforice cu ajutorul a 3-4 cafele.
Memoram o poza a unei actrite si imi cream versiunea mea!

Imi imaginam OBSESIV Timp de 3-4 ore ca este o colega noua care vine la mine la scala si converseaza cu cativa colegi de si mei(in totdeauna ACEIASI)...viseleea cu ea ma faceau cateodata sa ma simt extraordinar de bine!
Cu timpul mi-am inradacinat convingerea ca voi traii experiente din pragul mortii de n ori mai intense decat ale tale sau ale altor persoane.
In mare ai DREPTATE!
In unele momente din zile am reactii foarte exagerate cand se intampla ceva banal..si nu stiu cauza.
O perioada de 3-4 ani de zile petreceam 8 9 sau 12 ore in fata la pc pentru ca eram tot timpul tensionat.
Concret simteam ca in orice moment ceva rau se va intampla..
2
13-02-2018, ora 20:43
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Daniel, tu suferi de o anxietate profundă, schizoidă, între oameni te simți complet în nesiguranță. Singurul loc unde te simți în siguranță este în imaginația ta. Ai creat diferite personaje acolo, care îți îndeplinesc dorințele, sunt prietenii tăi și crezi că te iubesc necondiționat. Oamenii aceia nu există în realitate, Daniel.
În momentul de față tu urmezi tratament pentru schizofrenie și tulburare bipolară. Sincer, cred că starea ta psihică trebuie reanalizată de un alt medic.
Daniel, asculta-ma bine, viața imaginată pe care o trăiești acum este o minciună, nu există în realitate. Problema pe care tu trebuie să o rezolvi nu este in a te opune complotului care te va scoate din starea ta ci să conlucrezi cu medicii, să împlinești îndeplinirea complotului. Daniel, altă alternativă nu ai decât de a trece peste fobia asta socială. Ai nevoie de un psihoterapeut, ai nevoie de altă medicație.
Daniel, trebuie să trăiești in realitate, oricat de cruntă și nemiloasă o simți, este singura opțiune sănătoasă la deficiența ta și este singura problemă pe care trebuie să o rezolvi.
Astept vești bune de la tine. Poți face asta, nu mă indoiesc.
1
13-02-2018, ora 22:13
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
Eu in primul an de liceu aveam niste performante foarte bune si simteam efectiv CA lume este vie dar la ora actuala simt un mare gol!!
1.nu mai am emotii!
2.sunt dominator de instincte!
3.nu mai am vointa!
4.nu mai sunt Eu!
In clasa a 9 eram singurul din clasa care aveam 10 pe linie la toate materiile de specialitate si imi place enorm sa citesc sa invat orice legate de bio logica istorie romana chair si matematica!
Colegii ma respectau si stateau la coada sa le explic ceva la chime sau sa ii ajut sa copiere
Imi placea putin de profesoara de specialitate industrie alimentara si micro si biologie si spunea mereu ca sunt un geniu. am invat si lectii de 10 pagiini chair si in ulprimele 10 minute de ora si ii spunea profesoarei si lectia predata in ora respectiva!!
Filmul s-a rupt urma unei experiente in care 2 voci din minte mea spunea ca sunt sefii mei si ca sunt un ratat si ca locul meu nu este in lumea asta!!
1
14-02-2018, ora 18:13
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Daniel, de ce ți-ai schimbat numele în Florian?
1
14-02-2018, ora 18:52
Florian1500
Nu este medic/terapeut
Florian1500
Pentru ca s-ar putea s-a fiu recunoscut de o persoana care imi vrea raul(nu dau nume) care s-a incerce s-a ma denigreze pe baza unor informatii postate de mine!!
Am idee cam cine ar puteaa face acest lucru!!
Este o persoana care a incercat s-a le faca rau si parintilor!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK