tulburare psihica?

20-08-2007
stanciuvirginia
Nu este medic/terapeut
stanciuvirginia
oare simptomele pe care le are sotul meu reprezinta semnele unei boli sau pur si simplu asa este el?
este foarte agitat, vrea ca toate sa se faca repede si bine, doamne fereste sa gresessti sau sa iti cada ceva din mana.se enerveaza extrem de repede, mie mi se face si frica atinci cand izbucneste, din orice motiv, uneori chiar si fara motiv. Atunci vorbeste extrem de urat.
dupa parerea lui toti cei din jur sunt prosti, tampiti, nebuni, etc
Chiar si eu sunt proasta si orice as face nu este bine.
toti sunt dusmanii lui si toti sunt mai prejos decat el- are un orgoliu nemasurat.
inainte era dificil dar in ultima vreme a devenit foarte greu de suportat datorita crizelor de nervi si injuraturilor. Daca nu as fi eu mai calma probabil ca ar ajunge si la bataie fiindca are antecedente. Ma gandesc ca daca este debutul unei boli cel putin sa incerc sa fac ceva sa il ajut. Este foarte dificil sa stai de vorba cu el.Pur si simplu nu vrea. Vrea sa il las in pace atunci cand incerc sa ii spun ca nu are dreptate sau ca nu e bine cum procedeaza, oricum altfel decat spune el nu este bine.
ma gandeam sa ii dau cate un extraveral pe zi? nu cred ca ar vrea sa mearga la psihiatru.
oare este bolnav?
sunt simptomele unei boli?
ce sa fac ?
poate nu este prea tarziu
va multumesc!
4 comentarii
0
20-08-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Este foarte riscant sa va asumati dumneavoastra responsabilitatea administrarii unui medicament. Asta este treaba medicului care, atunci cand prescrie o reteta, are in vedere indicatiile si contraindicatiile medicamentului, pe fondul cunoasterii istoricului medical al pacientului si a simptomatologiei prezente.

Pe de alta parte, poate acum ar fi momentul sa treceti de la comportamente de genul "ce pot sa fac pentru el" (sa fiu calma cand el se enerveaza), sau "ce pot sa fac pentru mine" (sa-i spun ca nu are dreptate, sa-i dau un extraveral), la un comportament mai bun, in sensul de mai adaptat pentru situatia de fata: "cum pot sa contribui la ameliorarea situatiei in care am ajuns impreuna?"

Comportamentul care raspunde acestei intrebari poate sa aiba mai multe aspecte:
- modul in care comunicati cu sotul (tonul, momentul, cuvintele etc.)
- reactia la comportamentele agresive (teama, toleranta excesiva, resentimente etc.)
- modul in care reusiti sa-i recastigati increderea (eventual pentru a merge impreuna la un psihoterapeut sau psihiatru, dupa caz).

Mult succes!
0
24-08-2007, ora 00:00
ADELIN2003
Nu este medic/terapeut
ADELIN2003
.
0
29-08-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Starea asta a aparut mai nou, sau asa a fost dintotdeauna ?

Din ce spui, cuplul este intre el si orgoliul lui, tu sau altii nu prea mai aveti loc pe langa el... sau va acorda o importanta mai mica decat lui insusi.

La un moment dat va trebui sa afli si tu prioritatile TALE, precum si prioritatile VOASTRE (ale lui banuiesc ca le stii pe dinafara) si sa treci la actiune...

Andrei
0
25-04-2008, ora 00:00
ADELIN2003
Nu este medic/terapeut
ADELIN2003
Sfanta sarbatoare de Paste este un moment in care dragostea, pacea si seninatatea se unesc in numele Domnului!
Va urez un Paste fericit alaturi de cei dragi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •