tulburare psihotica polimorfa cu simptome de schizofrenie

09-05-2009
ovidiu101
Nu este medic/terapeut
ovidiu101
Revin cu diagnosticul complet pt alessia5158:diagnosticul complet este tulburare psihotica polimorfa cu simptome de schizofrenie, a fost pus acum 2 ani timp in care am luat tratament carbamazepina, doxepin, anafranil, levomepromazin(doar un an) si injectii de fluanxol.Am luat tratament in spital si acum in ambulatoriu continui sa iau.Am 36 de ani si anul trecut deja m-au scos la pensie de boala.Am pensie pe inca 7 luni pana in decembrie, apoi nu stiu...Spuneti-mi va rog, daca m-au scos la pensie mai am vreo sansa sa ma vindec definitiv? S-au facut oare progrese in astia 2 ani de medicatie?
2 comentarii
0
09-05-2009, ora 16:30
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga Ovidiu, si eu am schizofrenie. In aceasta boala sunt urcusuri si coborasuri.
daca te odihnesti si nu te superi vei avea reveniri la normal, mai sunt si perioade mai proaste, dar asta e valabil pentru oricare om.
sa stii ca sunt oameni care au avut un singur episod psihotic toata viata, au reluat munca.
Deci raspunsul este DA, poti reveni la normal, duar sa ai multa grija cu viata pe care o duci.
cat despre pensionarea medicala, daca vrei la anul vei redobandi pensie.
Eu merg la comisie de 9 ani, o data pe an.
Multa sanatate si fii optimist, nu uita ca eu stiu ce inseamna aceasta boala si am trecut si prin bune si prin rele, deci vorbesc in cunostinta de cauza.
Numai bine!
0
09-05-2009, ora 18:36
ovidiu101
Nu este medic/terapeut
ovidiu101
sunt ovidiu101, cel cu tulburare psihotica polimorfa cu simptome de schizofrenie.Daca vreti, puteti sa-mi scrieti -*.Nu am prieteni deloc, deci mesajele voastre vor fi binevenite.


(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul