tulburarea obsesiv-compulsiva

711 comentarii 1 2 ..... 20212223 24 Înainte ›
0
09-02-2017, ora 14:48
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Imi este frica sa nu am schizofrenie...
Totul a inceput intr.o seara cand am spus o vorba urata despre tatal meu in gandul meu, apoi a inceput tremurul, greata, palpitatii, etc...vroiam sa imi scot asa ceva din minte si nu puteam, noaptea nu puteam dormi iar apoi m.am gandit sa caut o rugaciune pt bolnavi psihic ca apoi sa imi apara pe net ca acestia sunt bantuiti de diavol si mi s.a fixat imediat in minte acest gand si nu stiam cum sa scap de el, apoi a venit frica ca voi avea schizofre
0
09-02-2017, ora 15:10
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Apoi a venit fricca ca voi avea schizofrenie, bineinteles dupa ce m.am informat pe net..daca auzeam orice sunet trebuia sa il intreb pe sotul meu daca a auzit si el...intr.o zi vorbea sotul meu afara cu cineva si va dati seama din casa nu se auzea prea bine, iar eu imi imaginam ca ar fi cineva care ar prezenta stirile(imi imaginam, nu vedeam), insa nu intelegeam nimic din ce zice, apoi am iesit afara si vazusem ca de fapt afara vorbea sotul meu doar ca eu din casa nu intelegeam ce zike...
0
09-02-2017, ora 15:28
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Apoi mi.a venit in minte halucinatiile cu gandacii...daca aveam o mancarime pe piele ma gandeam ca oare am halucinatii si simt ca merg gandaci pe mine?insa de fapt eu stiam ca nu este adevarat ca daca nu aa fi citit pe internet nu as fi stiut asa ceva...aseara nu prea am putut dormi din cauza gandului ca am schizofrenie.mentionez ca am 22 ani, fac tratament cu asentra, piracetam, magne b6 de 2 saptamani...m.am speriat cam tare si din cauza reactiilor adverse scrise in prospectul asentra si vroiam ca sotul meu sa stea cu mine de frica ca imi voi face ceva rau, desi eu stiu ca nu as putea face asa ceva...stiu ca internetul m.a influentat intr.un mod negativ, aveam impresia ca daca crezi ca esti posedat este halucinatie si de acolo m.am afundat mai rau si am tot cautat mai des pe internet, desi lucrul asta am vazut ca se incadreaza in TOC.ajutati.ma cu un raspuns va rog.nu as vrea sa devin schizofrenica
0
09-02-2017, ora 15:36
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Il intreb mereu pe sotul meu daca fac lucruri anormale desi eu stiu ca nu fac ceva anormal, cu exceptia gandurilor care le am, si el imi spune ca ma comport normal si ca nu fac nimic din ceea ce ar face o persoana schizofrenica.mai mereu imi mai vine sa plang si nu vreau decat sa imi revin si sa uit de toate gandurile urate
0
09-02-2017, ora 20:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu ai schizofrenie. Sunt manifestari de toc. Mergi la psihiatru si psiholog daca poti. Citeste carti despre anxietate. Intra pe topicul Grup de suport pentru toc si vezi ce s-a mai scris pe acolo. Cere-le si lor parerea.
0
09-02-2017, ora 21:53
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Multumesc frumos pt raspuns...mereu am in minte ca o sa devin schizofrenica si nu stiu cum sa scap de acest gand...uneori citesc si imi dau seama ca nu ma incadrez la simptomele cu schizofrenie, iar apoi zic:pai de ce mi.am imaginat chestia cu prezentatoarea de stiri?cred ca am halucinatii, dar nu are cum sa fie adevarat pt ca am iesit afara sa vad daca cu adevarat vb cineva.chestiile astea mi le zik mereu...sunt constienta de chestiile care le fac, insa de acest gand nu pot scapa, daca nu m.as fi uitat pe net nu cred ca m.as fi gandit la voci si asa mai departe
0
09-02-2017, ora 22:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Schizofrenie inseamna deliruri plus halucinatii. Halucinatiile constau in voci ale unor persoane care nu exista sau sa vezi sau sa mirosi lucruri care nu exista in 3 episoade sau unul care sa dureze mai mult de 6 luni, cu spitalizare ca altfel nu scapi. Stai linistita.
0
09-02-2017, ora 23:51
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Am inteles, va multumesc mult.
0
10-02-2017, ora 14:47
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Parca imi este frica sa raman singura la gandul ca voi auzi voci, uneori "ciulesc" urechile sa vad daca aud ceva, si nu aud voci sau daca se aude era de fapt TV din cealalta camera, sau frigiderul...intr-una din zilele trecute daca era galagie in drum aveam in imagina ceva negru cu oameni care se alearga, asta era in imaginea mea, nu vedeam asa ceva, , , la gandul ca sunt posedata aveam impresia ca cainii latra din cauza ca il am pe cel rau in mine, acum nu ma prea concentrez cu gandul la diavol ci mai mult pe schizofrenie...oare daca au fost halucinatii le.as putea pune pe seama reactiilor adverse de la asentra...uneori ma uit in oglinda sa vad daca am fata de nebuna...in primele zile de tratament nu puteam dormi mai deloc din cauza gandului la diavol si imi spuneam mereu"eu sunt cu Dumnezeu"...mentionez ca la varsta de 13 ani am urmat tratament cu asentra, lucetam din cauza unui gand si anume ca mama nu este mama si este o femeie care seamana cu ea, vroiam sa scap de acest gand dar nu puteam, dar cu ajutorul tratamentului am reusit...si in momentul de fata zik uneori"daca nu fac lucrul x moare x"..oare sa am o boala mai grava sau este TOC si isi face tratamentul efectul mai greu..imi este frica si nu vreau decat sa fiu cum am fost acum 2-3 saptamani
0
10-02-2017, ora 15:05
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Sotul meu imi spune mereu sa nu mai caut pe net ca imi fac mai rau...si stiu ca are dreptate dar parca nu pot sa nu caut...pt 2-3 zile parca simteam ca imi revin, insa iarasi am inceput cu cautarile si iarasi m.am afundat...imi era frica ca nu voi putea avea copii niciodata, sau daca voi avea cred ca vor fi bolnavi si mi.am zis o vb asa anumea ca si cum mi-as face rau mie ca am spuso(da doar am copil cu tatal meu)cu toate ca eu stiu ca nu este adevarat asa cv.si ca nu as putea face asa ceva cu propriul parinte..va rog ajutati-ma cu un sfat ca sa pot scapa de aceste ganduri...uneori cand ma inchinam seara zikeam in gand"maine moare sotul meu"cu toate ca eu nu imi doresc asa ceva, il iubesc ca pe ochii din cap si mi.l doresc toata viata langa mine...oare este TOC sau e ceva mai grav...repet stiu ca nu sunt adevarate gandurile care le.am avut...in copilarie mai aveam in minte"oare eu sunt eu sau oare am intrat in casa mea"desi eu stiam ca sunt eu si ca sunt in casa mea...sunt niste ganduri foarte chinuitoare...banuiesc ca atunci am trecut poate mai usor peste ele ca eram la scoala.nici nu stiu cum sa zik...stau suparata mereu si nu imi doresc decat sa imi revin si sa scap de gandurile astea blestemate si urate care stiu ca nu sunt adevarate...imi pare rau ca am inceput sa citesc de pe internet.totul a inceput de cand nu stiam cum sa scap de gandurile urate despre tatal meu dedi stiam ca n adancul sufletului nu mi le doream.apoi a aparut chestia cu diavolul.cum as putea trece peste?ajutati.ma va rog
0
10-02-2017, ora 15:17
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Pana sa caut pe internet nu aveam nimic in minte despre, voci, gandaci si asa mai departe...cand ma gandesc ca aud voci parca ma iau toate caldurile...oare o sa innebunesc?
0
10-02-2017, ora 15:23
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Sotul meu imi spune ca nu sunt nebuna ca daca eram faceam altele, ca eu sunt constienta de chestiile care le fac...doar ca gandurile nu.mi dau pace...parca nu mai suport acest chin...
0
10-02-2017, ora 15:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti tratament si psihoterapie. Nu stati asa. Ingrijiti-va de sanatatea dv.
0
10-02-2017, ora 15:43
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Pai fac tratament cu asentra, magne b6, piracetam...oare imi voi reveni???am facut diferite teste online care mi.au aratat ca nu sunt psihopata, schizofrenica...
0
10-02-2017, ora 16:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti sa va schimbe tratamentul daca nu va merge bine cu asta.
0
10-02-2017, ora 19:20
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Cumva m.am linistit cu chestia despre schizofrenie, insa imi este frica sa nu fie un episod psihotic cu toate ca am citit ca asa ceva impune alte chestii, eu nu delirez, nu am impresia ca cineva vrea sa imi faca rau, etc...o sa incerc sa fiu mai optimista si cu incredere in Dumnezeu ca poate o sa imi revin...sper ca este TOC si o sa ma fac bine, am vazut ca asentra isi face efectul in 2-4 saptamani.
0
13-02-2017, ora 22:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Episod psihotic inseamna delir si halucinatii. Nu auziti voci. Nu vedeti lucruri care nu exista. Stati linistita.
0
09-03-2017, ora 10:22
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Revin iar din nou si va rog sa ma scuzati...am fost la doamna doctor, i-am povestit toate aceste chestii, inca mai multe si a inceput sa rada si sa imi zica ca eu de fapt nu am nimic, ca orice om isi poate imagina orice si ca totul depinde de mine, ca un episod psihotic inseamna altceva si ca ii pare rau ca mi-a prescris asentra ca eu aveam nevoie de ceva mai usor din plante, doamna psiholog mi-a spus aceleasi lucruri si ca nu trebuia sa caut pe internet tot felul de chestii..sincer cand am iesit de acolo am fost foarte bucuroasa dar dupa iar am inceput sa caut pe net si am gasit ca iluzia sosiilor se gaseste in schizofrenie..si am inceput sa zic ca sotul meu nu e el si tot eu zikeam ca este o iluzie care trebuie sa mi-o scot din cap, dupa ca eu nu sunt eu si asa mai departe, , insa sa va zic alta faza tot eu ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa scap de aceste ganduri care stiu ca nu sunt adevarate..stiu ca m-a influentat intr-un mod negativ internetul, chestiile astea nu i le zic nimanui in afara de familia mea si cand le zic le zic gen(acum am zis asa dar eu stiu ca nu e adevarat)...parca noaptea am ca niste ciripituri de pasari in cap sau mi se pare ca dimi i-am zis sotului meu(acum parca aud niste pasari in cap) si el mi-a zis(ca un ciripit nu?si asta inseamna ca auzi numai tu si eu am auzit).am capul parca asa tensionat, am ca un fasait asa cand ma pun pe perna, parca imi zvacnesc tamplele, parca aud bataile inimii cand pun capul pe perna...oare ce se intampla cu mine?am cu adevarat un episod psihotic???va rog ajutati-ma cu un sfat...acum fac tratament cu acutil, magne b6
0
09-03-2017, ora 11:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Schizofrenia e altceva. Faceti tratamentul si daca va mai supara ceva mergeti la medic sau psiholog. Pot fi doar niste elemente pasagere de anxietate. Stati linistita.
0
09-03-2017, ora 12:00
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Multumesc pt raspuns
0
12-03-2017, ora 10:22
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Intr-o seara cand faceam tratament cu asentra, nu prea puteam dormi si nush la ce ma gandeam si de odata mi-a venit in minte"pacatoaso"asa parca ca un gand care nu ar fi fost al meu...aseara parca auzeam voci in cap dar parca dupa mi-am dat seama ca venea de la focul de la bucatarie, sau respiratia sotului meu...acestea cred ca sunt halucinatii...dvs nu imi puteti recomanda ceva tot din plante pt asa ceva?parca nu mai suport starea asta si nu imi doresc decat sa fiu eu cea dinainte dar nu stiu cum as putea scapa de acest cosmar...ma mai gandesc ca daca as fi avut un episod psihotic doamna doctor si-ar fi dat seama...nu as vrea sa ajung sa iau antipsihotice ca am vazut persoane care li s-au schimbat privirea de la asa ceva...am fost si la preot si mi-a spus ca un om cu o psihoza arata altfel si sa stau linistita ca mi-am format un fel de autosugestie citind pe internet atatea.ajutati-ma va rog, aseara nu am dormit cam deloc din cauza gandurilor ca am episod psihotic
0
12-03-2017, ora 10:42
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Uneori incep sa plang si sa imi zic ca de ce am intrat in starea asta si de ce nu pot iesi...paca simt ca inebunesc si imi este frica ca in dimineata urmatoare cand ma voi trezi voi delira intru totul...aseara imi zikeam"oare chiar aud voci"si mi se accentuase bataile inimii si incepusem sa transpir...nu as vrea sa ajung la antipsihotice pt ca as vrea ca pe viitor sa am un serviciu...nu stiu cum sa zic..imi cer scuze ca va tot deranjez...am citit undeva ca uneori anxietatea poate fi insotita de halucinatii si idei delirante acum nush daca este adevarat.
0
12-03-2017, ora 11:01
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Totusi eu stau si ma gandesc ca inainte de tratament si inainte de a ma informa de pe diverse site-uri nu am simtit asa ceva...eu nu stiu ce se intampla cu adevarat cu mine, imi este frica ca voi inebuni.
0
12-03-2017, ora 14:56
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Mi se zbate mai mereu ochiul stang, in unele seri cand ma trezeam parca imi simteam mana amortita...imi cer scuze ca va spun chiar si aceste lucruri care poate sunt"minore", dar le spun din cauza fricii pe care o port...ieri de exemplu imi era frica sa nu am parkinson pt ca uneori inainte de a adormi mai am cateva miscari involuntare ale mainilor sau umerilor...am observat ca si sotul meu mai are asa ceva...inca o data imi cer scuze ca va tot intreb atatea dar ma gandesc ca poate dvs ati cunoscut mai multe pers cu diverse boli psihice si poate cunoasteti cum se manifesta!
0
12-03-2017, ora 20:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tot ce ati enumerat pina acum sunte elemente de Anxietate.
Gasiti pe subiectele mele o lista cu medicamentele naturiste pt anxietate.
Daca nu au efect, mergeti din nou la psihiatru sa cereti tratament pentru anxietate.
Ar trebui sa faceti si psihoterapie, dar aceasta este cu plata.
0
12-03-2017, ora 22:42
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Doamne, sper sa fie adevarat cum ziceti dvs, sincer m-ati linistit un pic...am mai vazut pe un site pe cineva care scria ca este diagnosticat cu anxietate si ca in respectivele momente avea zgomote in cap care o trezeau, harmalaie in cap uneori luminite cand inchidea ochii...acum sper sa fie doar asta, nu stiu cat o sa mai dureze chinul acesta si cand o sa uit toate gandurile astea...totusi doamna doctor nu m-ar fi lasat fara tratament si si-ar fi dat seama ce se intampla cu adevarat cu mine...cand ii ziceam de episoade psihotice radea si ma intreba daca stiu ce este acela un episod psihotic, ba chiar la urma m-a intrebat"ce zici ce facem cu tine?ca tu nu ai nimic din ceea ce crezi ca ai, imi pare rau ca ti.am dat asentra, tu aveai nevoie de ceva mai usor din plante, totul depinde si de felul in care gandim noi si daca vrem sa ne facem bine sau ne tratam tot cu internetul"m-a intrebat daca eu imi pun un diagnostic singura cautand pe net si i-am raspuns ca nu.va multumesc pt raspunsul linistitor, si sper sa nu am cu adevarat un episod psihotic sau ceva mai grav
0
12-03-2017, ora 23:10
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Dar daca am cu adevarat voci in cap?parca tot stau cu acea frica
0
13-03-2017, ora 00:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Persoanele care au episod psihotic nu isi dau seama ca au episod psihotic. Dv aveti anxietate. Sunt doua lucruri diferite.
0
13-03-2017, ora 12:26
Mercutio
Nu este medic/terapeut
Mercutio
Fata are anxietate cu elemente psihotice, iar medicul îi prescrie antidepresive. Nici nu este de mirare că nu se simte bine cu tratamentul.



12-03-2017, ora 23:10
rox4
mentionez ca la varsta de 13 ani am urmat tratament cu asentra, lucetam din cauza unui gand si anume ca mama nu este mama si este o femeie care seamana cu ea, vroiam sa scap de acest gand dar nu puteam, dar cu ajutorul tratamentului am reusit...

CHIAR ÎNAINTE de situația din prezent, erai o fire mai temătoare, șovăielnică, hărțuită de propriile scenarii ?



12-03-2017, ora 23:10
rox4
Dar daca am cu adevarat voci in cap?parca tot stau cu acea frica
Voci nu ai în cap, dar descrii niște SUGESTII morbide. Păi sugestiile morbide sunt elemente psihotico-anxioase. Așadar cum să-ți treacă cu antidepresive ?
0
13-03-2017, ora 12:42
Mercutio
Nu este medic/terapeut
Mercutio
10-02-2017, ora 14:47
rox4 oare sa am o boala mai grava sau este TOC si isi face tratamentul efectul mai greu

Treaba fiecăruia, dar eu și când mi-am pus ochelarii de vedere pe nas, m-am simțit bine cu ei din prima secundă. Nu a trebuit să aștept 2-3 săptămâni ca să mă acomodez cu ochelarii.
Același principiu îl aplic și pastilelor: dacă este să mă simt bine cu ele, mă simt bine din prima zi. Nu încurgitez tablete 2-3 săptămâni, să văd cum mi-o fi; că nu am ajuns cobaiul medicilor.
Adaugă un comentariu / răspuns
711 comentarii 1 2 ..... 20212223 24 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: