tulburarea obsesiv-compulsiva

711 comentarii 1 2 ..... 23 24
1
26-02-2018, ora 17:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
toc
0
27-02-2018, ora 16:09
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Sa speram ca e asa..ce sfaturi imi puteti da in legatura cu oboseala?casc toata ziua la servici si ma simt somnoroasa si nauca uneori desi beau 2 cesti de cafea si dorm si toata noaptea...cred ca de la tratament nu?e o stare foarte aiurea.
0
27-02-2018, ora 19:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Din pacate tratamentele astea mai au si efecte secundare...
0
27-02-2018, ora 20:37
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
S-ar putea ca si cafeaua sa interactioneze cu tratamentul...spune-i medicului cum te simti.
0
27-02-2018, ora 21:02
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Multumesc pt raspunsuri.
0
27-02-2018, ora 21:03
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Tu cum te simti Alexa?ce tratament urmezi?
0
28-02-2018, ora 10:26
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
eu ma confrunt acum cu depresia si toc postpartum.
cateodata ma simt bine, cateodata nu.
cateodata ma simt coplesita de anxietate, mi-e groaza ca o ii fac ceva copilului meu, mi-e frica de toate obiectele ascutite. le-as arunca pe toate. mai am si imagini obsesive cu cutitul si fiica mea.
0
28-02-2018, ora 11:17
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Sa stii ca, cam aceleasi chestii sunt si la mine si eu am astfel de imagini.uneori am aceste ganduri si niki nu ke bag in seama si imi trec foarte repede si alteori le am in minte si ma supara rau si mi.e frica ca daca chiar o sa imu pierd controlul si sufar mult pe tema asta si ma gandesc ca oare dc avem astfel de ganduri doar in legatura cu persoanele iubite?:(((((
0
28-02-2018, ora 11:18
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Daca ai facebook cum te.as putea gasi?daca vrei bimeinteles
0
28-02-2018, ora 13:13
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
buna, ti-am scris pe mesaj privat.
0
08-03-2018, ora 07:34
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Buna dimineata!
Da, poti sa faci toate astea! Esti tanar, ai 22 de ani. Ai timp de toate. Le faci daca simti, nu pentru ca trebuie. Nu trebuie sa faci mai mult decat ai nevoie ACUM.
Ce te retine? Nu esti bolnav. Nu ai pomenit de nimic fizic. Esti SANATOS. Psihicul nu este un organ, este doar un mod de a reactiona la mediul inconjurator. Nu trebuie sa te iei dupa turma. Tu stii ce este mai bine pentru tine!
Lasa lucrurile sa vina de la sine. Iesi, cunoaste lume. Asa iti faci si familie. Studiaza sau invata o meserie de ti place. Vei merge la serviciu de drag facand ceva la care te pricepi.
Nu ti mai pune atatea intrebari si nu te mai lasa manipulat de impresiile oamenilor despre tine. Nu e nimic in neregula cu tine. Traiesti. Esti in lume ca toti ceilalti. Te tratezi si ai urmat terapie. Bun. si? La ce te astepti? Nu exista vindecare. Daca prin vindecare tu te astepti sa se schimbe viata ta dintr-o data, intocmai asteptarea asta si gandul ca doar asa esti bine iti face mai mult rau. Tu esti bine si vei fi si mai bine lasand lucrurile frumoase pe zi ce trece sa apara in viata ta.
0
06-05-2018, ora 17:23
Hasan Omer
Nu este medic/terapeut
Hasan Omer
Buna ziua,

In general, de la debutul tratamentului, cam in cat timp apar primele efecte pozitive, respectiv atenuarea sau disparitia obsesiilor si reducerea compulsiilor? Efectele secundare ale medicatiei de asemenea se diminueaza in timp?
Am inceput tratamentul de doua zile si nu stiu cand as putea sa ma astept la o ameliorare.

Multumesc
0
06-05-2018, ora 18:19
alexa198
Nu este medic/terapeut
alexa198
Salut incepand de la a 2a sau 3 a saptamana
0
06-05-2018, ora 21:37
Hasan Omer
Nu este medic/terapeut
Hasan Omer
@alexa198

Thanx, o sa pun feedback cu efectele.
0
07-05-2018, ora 10:28
DrawingHope
Nu este medic/terapeut
DrawingHope
Hey dragilor! Va invit pe grupul de suport pentru TOC (OCD) de pe facebook: https://www.facebook.com/groups/912211365600156/about/
Suntem deja multișori, cautam raspunsuri, terapiile cele mai bune, ne spunem oful sau povestea de succes. Incercam sa invingem OCD-ul! Sau macar sa il facem sa intre in remisie :) Exista speranta si impreuna gasim calea.

Sper sa ne gasim cu totii linistea si pace pe care o meritam!
0
22-05-2018, ora 20:30
Olivia123
Nu este medic/terapeut
Olivia123
Buna! Am fost diagnosticata cu TOC acum 1 saptamana desi am avut simptome de la varsta de 6 ani. Medicul psihiatru nu mi-a dat tratament pentru asta (spunand ca tratamentul pentru anxietate ar ajuta).
Voi cum va descurcati cu aceasta tulburare? Eu in timp am reusit sa mai reduc simptomele. O sa incep si tratament psihoterapeutic de saptamana asta. Ajuta psihoterapia? Multumesc
0
20-09-2018, ora 09:52
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Buna...ce mai faceți?eu sunt binișor sa zic așa, mi.am păstrat job.ul de consilier credite..însă sunt și cam îngrijorată, tot mai am halucinații vizuale uneori seara in întuneric de exemplu, ziua nu am nici o problema(doar că mai vad uneori puncte plutitoare in fata ochilor)...însă toate astea mi se intampla cam rar...dvd ce credeți?am schizofrenie?diagnosticul a fost depresie anxioasa...sau cam așa ceva...urmez tratament cu cipralex o pastila dimineață și 3 picături de haloperidol seara...anuarul l.am scos cam de o luna
0
28-09-2018, ora 15:10
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
TOC ce fel de halucinatii vizuale ai Rox ?
Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
1
28-09-2018, ora 16:11
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Buna ziua domnule doctor...ziua de exemplu vad niste puncte negre "plutind", sau dacă mă uit la telefon de exemplu o parte din imaginea care o vad pe telefon o vad și langa telefon, asta mutând privirea în alt loc...sau seara asta foarte rar poate o data la câteva luni la trezirea din somn vedeam ca un chip pe tavan sau gândaci și mai apoi nu mai vedeam nimic.cu toate că eu știam că sunt halucinatii..astea mi se întâmplă în întuneric.și din cauza fricii noaptea adorm cu tv aprins...:(oare o fi schizofrenie???:(((
1
19-12-2020, ora 15:02
tytus
Nu este medic/terapeut
tytus
Cum te mai simti Rox?a trecut ceva vreme de la ultima postare a ta, vreo veste?
1
10-09-2022, ora 00:03
Cipra
Nu este medic/terapeut
Cipra
Eu sunt bine acum.
Voi ce mai faceti? Cum sunteti?
Adaugă un comentariu / răspuns
711 comentarii 1 2 ..... 23 24

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: