tulburarea obsesiv compulsiva se mosteneste?

05-06-2008
crisx
Nu este medic/terapeut
crisx
Am fost diagnosticat cu toc. Ma intereseaza daca fetita mea poate mosteni boala.Care ar fi riscurile.va multumesc.
12 comentarii
0
06-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu se transmite genetic.
0
15-06-2008, ora 00:00
oana61
Nu este medic/terapeut
oana61
fiul meu a fost diagnosticat cu tulburari obsesiv compulsive in urmacu o luna.Aminceput sa caut sa ma documentez despre aceasta boala.Am intrat pe acest forum din intamplare.Caut cu dispeare o solutie, un sfat oincurajare.Fiul meu are 2à ani este student.Un om perfect normal paa anul trecut in luna dec cand prietenalui la parasit.Atunci a suferit f mult si boala sa declansat.Nu a spus nimanui calvarul care il traieste, de rusine, de teama ca nu l va intelege nimeni.Nu am stiut prin ce trece pana in urmacu o luna canda venit la mine in vacanta (locuiesc de 2 ani in Paris).in prima saptamanaam fost shocata de comportamentul lui.Am crezut ca se drogheaza.Intr o noapte a venit plangand la mine si mi a povestit ce sa intamplat.Toate obsesiile, fobiile.Este constient de boala lui.Stieca este absud ce face dar nu se poate controla.Am apelat de urgenta la un medic phihiatru care mi a spus diagnosticul si ia dat tratament.PROZAC 20g /zi Xanax 0, 5 /2 /zi si MEPRONIZIN 1 tab seara.Am citit despre aceste medicamente si am inteles ca prozacul isi face efectul dupacateva zile, chiar o luna.Dupa 2 sapt de tratament fiul meu imispuneca se simte mai bine.Dar eu nu vad nici o schimbare in bine.Din contra a devenit mai nervos, violent chiar.Nu stiu cum sa ma port cu el, sa nu i starnesc obsesii.Va rog din suflet daca cineva in aceiasi situatie care a facut sau face tratament cu Prozac a avut reactii violente la inceperea tratamentului va rog sa mi spune ti. Sunt singura printre straini, disperata sa mi vad fiul in starea asta si nu stiu cum sa l ajut. Tot timpul imi este teama de suicid.Tot ce am citit despre aceasta boala si despre medicatiia cu efecte negative ma deprima.Vreau sa fiu puternica sa lupt ptr fiul meu.Un sfat bun o incurajare ma vor ajuta.Va multumesc anticpat
0
15-06-2008, ora 00:00
oana61
Nu este medic/terapeut
oana61
Hipnoza este o solutie pentru TOC???
0
15-06-2008, ora 00:00
oana61
Nu este medic/terapeut
oana61
"Prozac" am citit tot ce ai scris pe forum despre aceasta tulburare TOC.Esti o femeie puternica, ai luptat cu boala, si ai reusit sa ai o viata normala. Ii ajuti mult pe oamenii in aceiasi situatie.II incurajezi le da i un exemplu bun.Nu stiu daca fiul meu va fi la fel de puternic ca tine.si va reusi.dar iti multumesc pentru sfaturi si incurajari.
0
10-10-2008, ora 00:00
crisx
Nu este medic/terapeut
crisx
Pana unde se poate ajunge in tulburarea obsesiv compulsiva?
0
10-05-2009, ora 22:01
doravan
Nu este medic/terapeut
doravan
daca cunoasteti limba engleza, puteti intra pe comisia cetatenilor ptr drepturi umane p acest link http://www.cchr.org/#/home. depresia, tulburarile de atentie si cele obsesive nu sunt neaarat boli grave sau care necesita medicamentatie.psihiatrii va conving ca sunteti bolnavi pentru a cumpara medicamente.industria medicamentelor pentru probleme psihice este foarte prospera
0
19-10-2009, ora 15:53
HORIA26
Nu este medic/terapeut
HORIA26
AM REUSIT SA SCAP DE TOC(OCD) dupa o lunga suferinta in care am incercat aproape tot: am fost la 3 medici psihiatrii in decursul tipmului care mi-au dat tratamente dar mi-au ingreunat situatia.Am scapat cu ceva in care nu credeam: esente florale Bach. Din voia lui Dumnezeu am gasit acest fluturas cu reclama la acest centru de terapie. Nu costa mult in jur de 70 ron, avand in vedere ca eu am bagat milioane in tratamente si pastile.Acum ma simt excelent de circa 6 luni.Mai am unele ticuri dar foarte mici, fata de ce blocaje mentale si obsesive aveam inainte sunt super incantat.
0
27-11-2009, ora 01:13
elect
Nu este medic/terapeut
elect
Am avut TOC intr-un grad avansat ( cu insomnii, atacuri de panica ) iar in urma efectuarii unui tratament medicamentos am ajuns sa ma simt mult mai bine. Acest tratament mi-a fost prescris de dl. dr. Ionescu de la Spitalul Nifon, jud Buzau ( f bun profesionist).
Din proprie experienta pot sa va spun ca este foarte important sa lupti si tu cu obsesiile respective si sa gasesti formule care sa te ajute. Spre exemplu eu imi propuneam sa evit gandurile care ma asaltau (pur si simplu ma gandeam la altceva). Totodata nu trebuie sa te invinovatesti pentru gandurile respective, sa nu dai vina pe tine insuti pentru ca le ai. Din punctul acesta de vedere cred ca un psiholog ar ajuta mult.
Un aspect f important este sa iti gasesti tot timpul procupari pentru a-ti tine mintea ocupata cu alte ganduri.
Inainte de a incepe tratamentul eram f pesimist si imi pierdusem increderea ca ma voi vindeca. Acest lucru s-a schimbat treptat si de aceea as vrea sa va incurajez. Aceasta tulburare poate fi depasita cu succes. Trebuie sa aveti incredere si sa urmati cu rigurozitate tratamentul unui medic cu experienta (in cazul meu dl. Ionescu). Eu am adoptat deasemenea si un stil de viata si alimentatie sanatos.
Am inceput sa am probleme din primul an de facultate. Intre timp m-am angajat si am terminat si masterul.
Probabil exista si alte posibilitati de vindecare. Eu v-am impartasit experienta mea.
Multa sanatate!
0
22-11-2010, ora 00:05
crisx
Nu este medic/terapeut
crisx
Buna seara.Am fost diagnosticat cu TOC in urma cu 3 ani.2ani si 1/2 am luat Cipralex 10 mg, lucrurile mergeau bine am intrerupt tratamentul de comun acord cu medicul psihiatru, de 5 luni din pacate simptomatologia a revenit deosebit de suparatoare, ce este ff suparator sunt in afara obsesilor sunt dureri mari de cap, au fost niste luni bune si acum 3 ani, deasemeni obsesiile sunt diverse nu sunt legate doar de o teama anume.A
0
28-04-2011, ora 10:25
ioana.remus
Nu este medic/terapeut
ioana.remus
buna,
acest mesaj este pentru horia26. am inteles ca ai scapat de toc cu remediile bach. am auzit de ele. te rog sa ma contactezi -* pentru a-mi da mai multe detalii. am o fata de 12 ani diagnosticata cu toc si as vrea sa-mi spui cum a decurs la tine vindecarea cu aceste remedii, cat timp a durat etc


(*modificat de admin)
0
04-12-2013, ora 19:14
anabella2209
Nu este medic/terapeut
anabella2209
Buna ziua, ma numesc Cristina si sufar de tulburare obsesiv-compulsiva de 6 ani. Urmez un tratament psihologic si psihiatric insa as dori sa vorbesc cu cineva care sufera de aceeasi boala. Eu am impresia ca tot ce se intampla, se intampla din cauza mea si ca as putea schimba lucrurile prin ganduri. Ma simt foarte prost din cauza asta. Trebuie sa repet tot ceea ce fac, nu am voie sa mananc ceea ce vreau sau la ce ora vreau, nu am voie sa ma duc in orice loc, nu pot pune mana pe orice lucru, nu pot folosi orice deoarece nu imi dau voie gandurile. Va rog frumos, daca cineva a avut acelasi lucru sa imi dea un sfat, cum a trecut peste asta.. Multumesc anticipat !
1
04-12-2013, ora 20:47
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Salut Anabella

poti inra si pe aici:
http://forum.romedic.ro/prod/GRUP_DE_SUPORT_PENTRU_TOC-CAP_15_029279.html
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: