Tulburarea obsesiv compulsiva se vindeca?Of.

14-12-2017
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Se vindeca aceasta chinuitoare boala?Sunt cazuri de vindecarevtotala?Eu iau tratament pentru ea de aprox.8-9 ani si degeaba, compulsii am cu duiumul, obsesii la fel.Psihoterapia am incercat dar putin si nu a functionat, cel putin nu imi zicea mare lucru, exercitii de respiratie, de relaxare si cum sa abordez situatiile anxioase dar n-am vazut niciun beneficiy.Fac tratament cu Rispolept Consta, Seroquel, Anxiar si Prozac si nu vad mari schimbari.Prozac il iau de o saptamana doar insa.Am mai luat multe sntidepredive si antipsihotice dar degeaba.Obsesiile si compulsiile nu dispar sau se mai raresc in cel mai bun caz si apoi dupa o perioada iar revin.
Ce as putea sa fac?Incotro sa ma mai indrept?De ce nubma anuta nimic in TOC?Eu am si schizofrenie paranoida forma mai usoara si cu tratament nu mai am niciun simptom al ei, delic, dar ma supara tulburarea obsesiv compuldiva.Ce ma sfatuiti sa fac?cei care aveti toc ce medicament vi s-a potrivit si a mers bine?Cum rezistati cu TOC?
E chinuitor, suparator, neplacut, frustrant ttare sa iti pierzi timpul si timp mult sa faci compulsii cand iti vin obsesiile sau cand te ataca gandurile intruzive si anxietatea e la maximum.Off
Toc chiar nu se vindeca?O fosta psihiatra mi-a spus ca asa o sa am mereu ganduri intruzive si obsesii, ca astea nu trec nicioadata, m-a dezamagit si intristat..Se simte cineva bine cu tratamentul desi are TOC?Exista cazuri de remisie?
5 comentarii
1
18-12-2017, ora 10:03
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Din păcate nu se vindecă dar se poate controla. Cu ajutorul unui psiholog bun poți găsi metode de control. Mă tem că medicația nu poate opri ci doar ameliora această stare care ține în primul rând de pacient. Poate nu știai dar până și verificarea telefonului la fiecare 3 minute face parte din această stare.
1
08-01-2018, ora 10:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Pentru mai multe informatii acceseaza link-ul de mai jos:
http://www.romedic.ro/forum/va-recomand-din-suflet-consultantul-de-sanatate-raluca-schachter-105213

Multa sanatate.
Toate cele bune,
Mr. Nick
1
14-02-2018, ora 02:41
Dee4u
Nu este medic/terapeut
Dee4u
Acesta boala nu se vindeca toc ! Sora mea a fost diagnosticata cu acesta boala de 3 luni ii tot vin gânduri
Urate ! Credeți ca nu va scapă niciodată de aceste gânduri
???? ESte pe tratament cu ciralex 20mg jumătate de anxiar și
Un sfert- de mizarten ? St așa de disperat de când sa îmbolnăvit
Citesc comentariile voastre și îmi tremura tot corpul
Chiar nu se mai vindeca niciodată acesta bola aceste gânduri urate acesta stare ???
1
07-03-2018, ora 14:11
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
@Dee4u - Simptomele TOC pot fi tinute sub control, cu ajutorul medicatiei si al psihoterapiei….nu prin intermediul ‘reechilibrarii metabolice’, oricat de ‘made in USA’ ar fi aceasta reechilibrare. Uneori e insa nevoie ca tratamentul sa utilizeze doze mai mari iar in cazul psihoterapiei e nevoie de o abordare structurata, nu de tehnici suportive.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
31-08-2018, ora 17:01
cosmin
Nu este medic/terapeut
cosmin
Toc se trateaza cu succes cu Expunere cu Preventia Raspunsului

https://www.youtube.com/watch?v=9MBcKI1_N_w

subtitrare in romana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: