tulburarea obsesiva

30-11-2007
doruletz
Nu este medic/terapeut
doruletz
am fost diagnosticata cu tulburare obsesiva si depresie majora.Iau cipralex de o luna.Ma simt mai bine dar imi este foarte teama.Nu-mi pot controla gandurile si-mi provoaca suferintza.Daca stie cineva mai multe in domeniu va rog sa-mi raspundetzi.Vreau sa cred ca este o afectziune care se vindeca in cele din urma.Chiar daca dupa cateva luni de tratament, dar macar sa treaca.mi-e frica.
3 comentarii
0
30-11-2007, ora 00:00
aidinou
Nu este medic/terapeut
aidinou
Nu ai de ce sa iti faci griji. Faptul ca te gandesti continuu la boala este un factor de stres pe care ti-l induci singura si asta nu este bine. Depresia se trateaza si din cate inteleg tu ai cativa factori de prognostic buni: este primul episod depresiv, te simti mai bine dupa doar o luna de tratament, deci sansele de vindecare sunt foarte mari. Important este sa iti continui tratamentul atat timp cat iti recomanda doctorul curant.
0
30-11-2007, ora 00:00
doruletz
Nu este medic/terapeut
doruletz
multzumesc pt raspuns.Tocmai asta e boala mea, obsesiile, faptu ca nu-mi pot contola gandurile.Ganduri care sunt stupide si care nu ma caracterizeaza da vin de la boala.Si-mi provoaca suferintza.Da sigur voi continua tratamentul cat e nevoie.Pt ca-mi conshtientizez boala si vreau sa ma fac bine.Am 32 de ani si am un baietzel de 3 ani si 3 luni.Eram atat de fericita!Si acum parca nu ma mai pot bucura de nimic.In fine.Sper sa fie bine.Itzi multzumesc
0
08-03-2008, ora 00:00
horatiu
Nu este medic/terapeut
horatiu
prozac cum te mai simti mai intri te rog sa maivb imi face bine sa mai colaborez cu cineva care aavut aeasi problema si care a trcut prin asa ceva.muktumesc eu nu a simt foarte bine am ensiunii si ganduri e ma storc plus ca am si o depresie urata imi vine sa stau toata ziuain pat.sper ca o sa-mi rvin i-au 150 de fevarin momentan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: