Tulburari Anxietate | Forumul Medical ROmedic

Tulburari Anxietate

14-09-2015
lexxxy
Nu este medic/terapeut
lexxxy
As putea incepe prin a incepe cum a inceput totul insa pot sa va spun ca am fost 'diagnosticat' cu nevralgie intercostala si tulburari anxioase. Am facut vreo 5 ekg si o ecografie cardiaca care a iesit perfect. Insa am aceleasi stari de rau continuu, o presiune in piept, muschii de la piept incordati mereu de parca as suferi un atac de cord si mici zvacniri ai muschilor in zona pieptului. Mi-au recomandat anxiar 1mg, magnerot, mydocalm si piafen insa nici un rezultat. Am o senzatie continua de emotie in zona inimii/pieptuluii si nu ma pot linisti. Cred mereu ca o sa fac un atact de cord sau infarct. Acum prezint o durere in parteea stanga sub coaste si intepaturi si ma alarmez si mai tare. Nu stiu ce sa mai fac.ma tem de ce e mai rau !
Am luat si xanax de 0.25 insa nici un efect..am tendinta sa merg la urgente pentru orice
19 comentarii
0
14-09-2015, ora 22:30
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Din ceea ce scrieti s-ar putea ca ordinea lucrurilor sa fie invers, ca anxietatea sa fi provocat unele simptome. "Am tendinta de a merge la urgente pentru orice" arata mai degraba o personalitate anxioasa, iar o astfel de personalitate tinde sa transforme orice mic semn/stare intr-o adevarata problema. Este important sa vedeti care este cauza anxietatii Dumneavoastra, iar pentru asta o evaluare psihologica este foarte indicata. Incercati sa va linistiti, este o tulburare care raspunde foarte bine la psihoterapie. Tratarea cu medicamente rezolva doar o parte din simptome si nu cauza. Daca doriti sa stam de vorba pe larg puteti sa ma contactati.
Valentin Pescaru
psiholog.psihoterapeut-sexolog
0
14-09-2015, ora 22:40
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
ar fi bine lexxxy sa discuti cu un psihoterapeut despre nelinistile tale
1
15-09-2015, ora 16:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxiarul si xanaxul sunt prea slabe pentru ce ai tu. Cere de la psihiatru un antidepresiv si vei vedea ca din primele saptamani in care vei face tratamentul iti vei reveni. Nici vorba sa te mai panichezi si sa ajungi la urgente. Ex de antidepresive: seroxat, cipralex. Citeste prospectele lor pe net.
0
15-09-2015, ora 20:42
lexxxy
Nu este medic/terapeut
lexxxy
multumesc pentru raspunsuri. Astazi am trecut iar printr-o criza de anxietate..ma certasem urat la servici cu un coleg si a inceput sa ma doara "inima" si imediat am fugit la doctorul unde fac medicina muncii. un nou ekg, tensiune normala, puls normal..insa aceasta durere apare si dispare pentru a imi da stari de nebunie :))) mi-a prescris aspacardin, gabaran si anxiar in continuare.
0
16-09-2015, ora 00:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Gresit. E somatizare de anxietate. Cititi articole pe net si informati-va despre boala dv.
Medicul psihiatru va va prescrie antidepresiv cu care sa va treaca toate simptomele astea. Neluarea la timp a tratamentului corect poate agrava boala.
1
16-09-2015, ora 10:01
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
"lexxxy" Ar fi recomandat sa va informati de la persoane de specialitate si nu de pe net, unde sunt informatii diverse, multe dintre ele neverificate/ neverificabile. Ati fost la un psiholog-psihoterapeut sa vorbiti despre starile Dumnevoastra, sau vreti sa luati medicamente tot restul vietii, si ele recomandate tot de "cunoscatorii" de pe internet?
Un diagnostic real si corect se pune dupa o consultatie de specialitate si nu dintr-un comentariu pe un forum.
Medicii la care ati fost v-au spus deja ca nu exista cauze organice, ceea ce inseamna ca aveti nevoie de o alta abordare, psihologica. Ce credeti ca se poate intampla intr-o discutie cu un psiholog de ocoliti aceasta varianta?

Valentin Pescaru
psiholog-psihotereut-sexolog
0
16-09-2015, ora 13:51
lexxxy
Nu este medic/terapeut
lexxxy
partea financiara care nu este una tocmai ok ;) la asta nu se gandeste nimeni
0
16-09-2015, ora 17:24
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Daca ai o trimitere de la medicul de familie examenul de psihologie este gratuit, sau, de exemplu in cazul spitalului la care lucrez este max.35 ron. Nu cred ca este o suma atat de mare. Este important sa afli care sunt cauzele profunde ale starilor tale. Psihoterapia, intr-adevar, este un proces mai lung si necesita bani, dar este vorba de sanatatea ta. Mai exista si alte variante, unde poti afla multe lucruri desprea starea ta, si unele abordari terapeutice, cum ar tehnicile de relaxare, de exemplu. Organizez un astfel de eveniment pe 3 oct., despre abordarea psihoterapeutica a anxietatii si a atacurilor de panica cu tehnici de relaxare.
Exista diverse variante, totul este sa iesi din aceasta stare de "aoleu"; stiu ca iti este greu, dar un pic de detasare te va ajuta sa vezi ca exista solutii pentru starea ta.
0
25-09-2015, ora 21:11
lexxxy
Nu este medic/terapeut
lexxxy
de cateva zile am observat ca mi s-a modificat culoarea unghiilor.spre un usor albastrui.am citit pe net ca ar fi o problema.???
0
25-09-2015, ora 22:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Postati subiectul cu unghiile la sectiunea de dermatologie. E o doamna dr care raspunde.
0
29-09-2015, ora 23:10
lexxxy
Nu este medic/terapeut
lexxxy
am o nedumerire.poate ma ajutati.am facut cred ca in jur de 10 ekg, ecografie cardiaca..toata ok.nu fumez, am stari de panica, anxietate.ma tem de infarct/atac de cord si orice durere o simt in piept ma alarmez maxim. Toti medicii de la 2 spitale mi-au spus ca am nevralgie intercostala.o fi asta asa de nasoala de se plimba tot toracele. m-am saturat sa tot merg la usile lor si sa primesc diagnosticu de nevralgie..este vreun risc sa fac infract cu toate astea perfecte ?
0
30-09-2015, ora 09:48
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
"lexxxy" Exista riscul sa stati de vorba si cu un psiholog-psihoterapeut? Altfel va veti concentra pe toate starile pe care le aveti, adica pe simptome, ocolind/evitand de fapt sursa acestor stari. Zilele trecute vi se albastrisera unghiile.
Asta este anxietatea: altereaza felul in care vedeti lucrurile si felul in care functionati. Fiecare stare pe care o aveti devine o amenintare, ceea ce nu face decat sa intensifice modul in care reactionati, amplificand si mai mult starea de anxietate pana la paroxismul unui atac de panica, pe care il interpretati ca fiind un infarct.
Daca ati fi suferit cu adevarat de inima cele 10 ekg si consultul facut de atatia medici ar fi gasit cauza...Infarctul nu apare de nicaieri...

Valentin PESCARU
psiholog clinician-psihoterapeut-sexolog
0
18-10-2015, ora 09:10
lexxxy
Nu este medic/terapeut
lexxxy
Buna. Pot sa Menţionez ca in ziua de 7 Octombrie am spus stop tuturor stărilor si durerilor închipuite pr care le aveam si am avut parte de câteva zile foarte pline de bucurie si zile bune de om normal ! Aseară m-am pus in pat stăteam pe Facebook si ma luat o stare de caldura apăsătoare si când am pus mâna la inima nu o simţeam bătând si deodată a început sa bată ca nebuna. Si iar stările de panica. O fi ceva grav.? După aia am dormit liniştit însă ma tem sa nu se repete acea oprire
0
18-10-2015, ora 16:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Credeti ca daca se intampla asa de 100 de ori si nu luati masuri nu se poate imbolnavi inima sau cum ?
0
18-10-2015, ora 17:03
lexxxy
Nu este medic/terapeut
lexxxy
Nu înţeleg...
0
18-10-2015, ora 17:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu alte cuvinte se poate imbolnavi si inima daca nu tratati la timp anxietatea.
Anxietatea se trateaza la psihiatru si psiholog. Pe forum, nu.
0
30-10-2016, ora 22:54
StefanyaS
Nu este medic/terapeut
StefanyaS
Eu am anxietate si atacuri de panica de 8 ani, si am ekg bune toate, analize etc.
0
02-11-2016, ora 13:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu tratatment corect nu ar trebui sa le mai ai.
0
30-07-2017, ora 17:40
ANONIM1986
Nu este medic/terapeut
ANONIM1986
---------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul