tulburari conversive - mai multe detalii, va rog

23-01-2008
mihaela as
Nu este medic/terapeut
mihaela as
mai multe detalii despre acest subiect va rog!
3 comentarii
0
23-01-2008, ora 00:00
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Poate te ajuta asta:
"Autor: dr. Laura Constantinescu Data: 19-12-2005
Isteria nu mai exista ca diagnostic in noile clasificari psihiatrice. Ceea ce altadata se numea isterie se regaseste astazi sub mai multe diagnostice: tulburare de personalitate de tip histrionic, tulburari conversive si disociative. Numai acestea din urma sunt vreo 10, fiecare cu simptomele ei. Acest lucru face imposibila descrierea intr-un mesaj pe forum.
In momentul de fata, cuvantul "isterie" este mai mult o eticheta sociala pentru persoanele care dramatizeaza prea mult evenimentele prin care trec si au o reactie exagerata fata de ele, dorind sa fie in centrul atentiei."
0
23-01-2008, ora 00:00
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Le-am gasit la Probleme feminine-Afectiuni la femeie-Isteria
0
16-04-2008, ora 00:00
mihaela as
Nu este medic/terapeut
mihaela as
am fost diagnosticata cu bronsita cronica mi sa dat tratament cu spiriva, eurospal si bronho vaxom dar tusea continua in crize de 2 ore continu si cu voma in acelasi timp. Face pauza doar cateva ore cca 4 ore. Ce ma sfatuiti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Tulburarea conversiva

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: