Tulburari de vedere, apoi dureri de cap partea stanga.

10-01-2010
tinodominator
Nu este medic/terapeut
tinodominator
Subiectul meu este asemanator cu http://forum.romedic.ro/prod/tulburari_de_vedere, amorteala_degete, dureri_cap_037443.html

De 7 ani am la interval de 6 luni - 1 an astfel de simptome : Mi se pun pete pe globii oculari, care se dilata pana ajung sa vad doar punctele pe care le focalizez, dar in jur nu realizez ce se intampla, vad in ceata si nu pot sa vad nimic concret. Aceasta reactie dureaza maxim 60 de minute iar dupa, in ultimii ani, apar pe partea stanga la nivelul capului pe fata o durere apasatoare atunci cand ma aplec, cand imi suflu nasul, sau fac ceva care sa forteze zona. Durerile dispar in general dupa ce dorm 2-3 ore.
Aseara mi s-a intamplat ultima oara aceasta problema, din pacate de 2 ori la inverval de 3-4 ore si am fost astazi la Oftamologie la urgente, mi-au facut teste nu s-a gasit nicio problema la nivel oftamologic, am primit trimitere la neurologie la spitalul Colentina unde am facut anumite teste (la nivel senzorial partea stanga-dreapta, reflexe, probeleme motorii) nu a fost nicio problema, dar mi-a spus sa fac testul RMN pentru o ancehta mai ampla.
Tind sa cred ca se datoreaza unor cazaturi la nivelul capului in copilarie, cand la un moment dat am cazut si mi-am pierdut vederea pentru o perioada de cateva ore in care vedeam incetosat.
Ce parere aveti ? Eu ma gandesc cu groaza la o posibila tumoare, chist sau o problema la nivel vascular.
5 comentarii
0
10-01-2010, ora 21:22
nothingclear
Nu este medic/terapeut
nothingclear
Eu inca nu am fost la analize, am fost la medicul de familie ca sa imi dea trimitere la neurologie dar am vrut sa rezolv intai cu alta problema si sa iau lucrurile pe rand.
Oricum, sa ma anunti si pe mine dupa ce iti faci analizele, cum sta treaba.
Sanatate multa!
0
22-01-2010, ora 13:51
tinodominator
Nu este medic/terapeut
tinodominator
Am revenit cu diagnosticul care nu e deloc suparator, se numeste Migrena cu aura, asta dupa ce am facut testul RMN si AngioRM, care a iesit foarte bine, am facut si Encefalo grama, care deasemenea a iesit bine, analizele sangvine au iesit in limite normale, deci bune. Nu se poate determina de la ce anume am acesta migrena, pentru ca obosit, sau stresat nu sunt cu 24 de ore inainte.
Doamna Doctor mi-a recomandat sa consum foarte putin sau chiar deloc : cafea (foarte concentrata), ceaiuri, energizante, alcool si ciocolata concentrata, adica cu limita, sau deloc daca pot.
In plus trebuie sa respect orarul de somn, sa fiu odihnit, si culcat inainte de miezul noptii, ceea ce mi se pare aproae imposibil.
0
26-07-2012, ora 16:59
Dragos1705
Nu este medic/terapeut
Dragos1705
As dorii sa stiu cum mai esti... exact aceleasi probleme le am si eu numa k dupa ce imi revine vederea ma doare capul in spate stanga... Eu am alt diagnostic de aia as vrea sa vorbim... lasa un semn poate nu mai gasesc acest site scriemi te rog -
0
28-07-2012, ora 14:06
nothingclear
Nu este medic/terapeut
nothingclear
Si eu aveam o problema asemanatoare... Imi aparea un punct luminos in campul vizual, se tot marea si la un moment dat in principiu nu mai vedeam jumatate din campul vizual fiind luminos, adica nu imi vedeam jumatate de palma spre exemplu.Am gasit un alt post cu problema asta si zicea cineva de migrena cu aura, nu e nimic grav, desi e suparator, mie imi era frica sa nu am un moment de genu in timpul unui examen important.Tot ce poti sa faci e sa ai un program cat de cat fix cu dormitu. Tu ce diagnostic ai ?Intreb din curiozitate pt ca eu am presupus ca am migrena cu aura, nu am facut niciun test de specialitate care sa duca la acest diagnostic.
Scuze, postul initial era al meu, la care mi s-a dat raspunsul cu migrena cu aura, in caz ca ai citit
0
29-07-2012, ora 01:55
tinodominator
Nu este medic/terapeut
tinodominator
Diagnosticul este migrena cu aura. Chiar acum 3 zile am fost la un alt neurolog pentru o alta parere dar acelasi lucru mi-a zis.
Mi-a recomandat sa incep un tratament care se da si in cazul epilepticilor 1 pastila zi de zi...cam toata viata:| dar are efecte secundare cam multe si nu vreau.
Ideea pastilelor este de a rari aparitia episoadelor si de nu mai avea dureri mari (desi in cazul meu nu am) mai ales daca iau un Ibubrofen inainte sa apara Migrena.
Va dau un sfat sa incercati sa-mi ziceti daca are un efect pentru voi. Atunci cand aveti aura vizuala beti niste cafea sau energizant. Eu la ultima criza (acum 2 zile) am baut cafea si am simtit o imbunatatire a vederii. Sper sa nu ma insel :) incercati si voi si daca aveti intrebari va raspund cu drag !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Lentilele de contact telescopice, o soluție inovatoare pentru afecțiunile oculare
  • Picături oftalmice pentru îmbunătățirea vederii pe timp de noapte
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Testul oftalmologic ce permite diagnosticarea problemelor de vedere la domiciliu
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Problemele de vedere sunt asociate cu mortalitatea
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  •