Tulburari obsesivo-compulsive (OCD). Exista medici in Cluj care trateaza aceasta boala? | Forumul Medical ROmedic

Tulburari obsesivo-compulsive (OCD). Exista medici in Cluj care trateaza aceasta boala?

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Buna

Ma numesc Mircea, am 37 de ani si cam de 2 ani am descoperit, cu ajutorul Internetului, ca am o tulburare obsesivo-compulsiva (OCD, in engleza). Cred ca s-a declansat pe la 9-10 ani, cand m-am mutat dintr-un orasel mic de munte in Cluj... Se manifesta prin spalare/curatare indelungata/repetata (a mainilor, corpului, obiectelor) dar mai ales prin ordine exagerata si verificari interminabile ale acesteia. Boala a evoluat cu timpul si acum am ajuns sclavul ei, adica pierd si de 5-10 ori mai mult timp decat prietena mea cu chestii simple gen dush, imbracat, dezbracat, etc.. In total cred ca pierd 1-5 ore zilnic datorita "activitatilor OCD-iste". Noroc ca am de unde, dar parca totusi e pacat... si e neplacut

Daca e cazul, revin cu amanunte. Acum as vrea doar sa aflu daca exista in Cluj medici care trateaza boala, cum o fac (medicamente si/sau terapie cognitiv comportamentala), cu ce rezultate, in cat timp si, mai ales, cu ce pret... pt.ca eu am 4, 5 mil.pe luna si, datorita bolii, nu pot schimba asta, desi am studii superioare si nu sunt prost

As dori raspuns tot aici si, eventual, interventii ale "colegilor de suferinta" daca sunt, nu de alta dar eu am aflat f.tarziu diagnosticul (desi am tata si frate medici) si sunt convins ca un diagnostic & tratament mai precoce ar fi fost mai eficient si m-ar fi scutit de multa suferinta, asa ca raspunsul ar putea fi de interes si pt.altii...

Toate cele bune,
Mircea D.P.
18 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Cu parere de rau trebuie sa iti spunem ca in momentul de fata nu avem informatiile pe care le doresti despre medicii din Cluj. In momentul in care o sa le detinem o sa le comunicam cat mai repede.
Tot ce putem sa facem este sa estimam ceea ce iti doresti prin consultare cu unul din colaboratorii nostri din Iasi dupa care sa iti comunicam ce am aflat (eventual sa intrebam despre medicii psihiatri din Cluj).
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Va multumesc mult si astept cu interes orice informatii puteti afla de la colaboratorii dvs.din Iasi.
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Poti incerca sa o contactezi pe d-na dr. Ioana Miclutia la Spitalul de Psihiatrie despre care am aflat ca face psihoterapie.In legatura cu preturile nu am obtinut informatii.
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Multumesc mult pt.informatie. Am s-o caut cand/daca ma hotarasc sa incerc...
0
05-11-2005, ora 00:00
id
Nu este medic/terapeut
id
Draga Mircea,
Si eu sufar de aceeasi boala si am vesti bune pentru tine!!!
Contacteaza-l pe dl dr Vlad Zdrenghea, de la Spitalul de Psihiatrie(cred ca stii unde e spitalul, acolo in capatul strazii Victor Babes).
E un om extraordinar, mie mi-a spus ca intr-un an si jumatate ma fac bine, au trecut 10 luni si crede-ma ca sunt pe drumul cel bun! Fac tratament cu medicamente dar pentru ca sunt studenta reusesc sa le iau gratis. Medicamentele mele ar costa aproximativ 1 000 000 lei vechi. Dar depinde ce tratament iti recomanda. Fac si psihoterapie, dar nu ma costa nimic pentru ca ma duc periodic la spital in timpul serviciului dlui doctor- ca un fel de control.Nu ezita sa-l cauti si nu te speria daca te amana, e foarte ocupat, dar o sa te ajute. Psihoterapia e ESENTIALA. De fapt medicamentele sunt antidepresive, ele ajuta partea chimica a lucrurilor, dar ai nevoie de un sfat care sa te ajute sa-ti schimbi comportamentul. Suntem niste prosti, ne pierdem vremea aiurea cu tampenii in loc sa ne traim viata! E atat de simplu, o sa vezi.
NU STA ASA!!!Du-te la medic!Deci: Spitalul de Psihiatrie, Pavilionul 4, parter, dr Vlad Zdrenghea.Il gasesti zilnic de luni pana vineri de la 8 pana pe la 13, 14.Cel mai bine e sa mergi la prima ora, 8, zic eu, chiar daca nu te ia chiar la 8, dar e bine sa fii primul.Sa auzim de bine!
P.S. Dl dr Vlad Zdrenghea a tratat pe cineva de boala asta, cred ca intr-un an si jumatate. Ai incredere. Cat despre locul tau de munca, asculta-ma pe mine: POTI LUCRA ORIUNDE, in domeniul tau, desigur.Nu te multumi cu 4, 5 mil! Astept un raspuns aici pe forum! Ciao!
0
10-11-2005, ora 00:00
josarta
Nu este medic/terapeut
josarta
As dori sa stiu in ce masura si cum exact pot ajuta cei apropiati o persoana care sufera de TOC (OCD). Ma refer, desigur, la modalitatile suplimentare unui tratament avizat. Sau cum o poti convinge ca nu-si poate rezolva problema individual, izolandu-se? Practic, cum poti fi alaturi de ea.? Multumesc.
0
27-11-2005, ora 00:00
id
Nu este medic/terapeut
id
Ce mai faci, Mircea(autorul subiectului)? Ai fost la vreun medic? Sper ca totul e bine!
0
27-11-2006, ora 00:00
MirceaDP
Nu este medic/terapeut
MirceaDP
Draga id,
N-am mai intrat de f.mult timp pe aici. Abia acum am vazut raspunsul tau. S-ar putea sa-ti urmez sfatul. Anul trecut mi-a recomandat cineva pe dr.Salvan Horatiu (daca bine tin minte), dar am tot amanat... iar in vara asta am intalnit (gratuit, cateva "sedinte") pe altcineva (prieten), cu experienta in domeniu la o clinica din Germania, dar in afara de confirmarea diagnosticului si cateva sfaturi n-am obtinut nimic... Era cam ocupat, plus ca trebuia sa se intoarca in Germania...
In fine, simptomele nu au disparut, ba pot sa spun chiar ca s-au agravat... asa ca ar trebui sa fac ceva. Poate voi apela la dl dr Vlad Zdrenghea. Multumesc mult.
In caz ca mai intri pe aici as vrea sa-mi spui daca ai reusit sa te vindeci si, mai ales, daca a fost OK si dupa ce ai incetat medicatia.
Cele bune, MirceaDP
0
03-03-2007, ora 00:00
angel22
Nu este medic/terapeut
angel22
Sunt studenta, am 22 de ani..de aproape un an sufar de tulburare obsesiv-compulsiva...fac terapie si iau si medicamente in acelasi timp..uneori imi e foarte greu pentru ca ma gandesc ca nimeni nu ma va accepta cu o asemenea boala..si cei din jur nu ma inteleg..as avea o intrebare: exista tratament care poate vindeca aceasta boala total?de ce va intreb..pentru ca psihologul la care ma duc eu mi-a zis ca un tratament care sa rezolve problema total nu exista...va multumesc..si mai e ceva..as avea nevoie sa vb cu cineva pe tema asta, cu cineva care se confrunta cu aceasta problema..daca exista cineva sa imi lase un mesaj..multumesc..
0
09-03-2007, ora 00:00
MirceaDP
Nu este medic/terapeut
MirceaDP
Eu am initiat subiectul. Curand implinesc 39 de ani si sunt... tot OCD-ist. N-am probleme de acceptare din partea celor din jur (prietena, familie, colegi de servici, prieteni), dar pierd prea mult timp si ma consum inutil, deci trebuie sa incep si eu tratamentul. Din cate stiu, terapia cognitiv comportamentala, asociata, daca e cazul, cu medicamente, da cele mai bune rezultate. Dureaza, e grea, dar e cam singura solutie. Eu, dupa 30 de ani de boala, sunt acceptat de cei din jur (unii ma privesc totusi ciudat...), ma descurc in viata (desi am avut perioade de somaj probleme) si am si unele foloase de pe seama bolii (nu ma plictisesc niciodata si ma pot calma/binedispune oricand cu ajutorul ritualurilor) dar timpul pierdut e tot mai mare si risc sa nu mai fac fata, sa-mi pierd serviciul, etc.. Ca sa nu mai zic ca renunt la multe: iesiri, copii, prietenii, etc.. Mie nu mi-e greu, ca m-am obisnuit, da cred ca e mult mai indicat tratamentul, si asta cat mai timpuriu.

-
0
24-11-2007, ora 00:00
loreley
Nu este medic/terapeut
loreley
buna!prietena mea a fost diagnosticata ieri cu schizofrenie in faza incipienta.as dori sa imi recomandati un psihiatru(cel mai bun, daca se poate) din cluj.astep rasunsul cat mai repede.sunt disperata...
0
18-06-2008, ora 00:00
cris80
Nu este medic/terapeut
cris80
buna.am fost diagnosticata cu tulburare obsesi compulsiva.as dori sa-mi recomandati un psihiatru sau un psiholog in Craiova.iau prozac pt asa ceva.astept raspuns
0
13-09-2008, ora 00:00
loredana_stefanache
Nu este medic/terapeut
loredana_stefanache
daca medicul ti-a recomandat prozac cred ca e ok.eu am luat 1 an zoloft si crede-ma ca in 2 luni nici nu imi aminteam ca am avut probleme de genul acesta.am fost si la o doctorita in craiova aproape un an dar nu mai stiu daca mai are cabinet aproape de laboratorul de sanatate mintala si nici nu imi mai amintesc cum se numeste.e pe calea bucuresti la parterul unui bloc.dar salvarea mea a venit de la bucuresti.am fost internata la spitalul obregia la dr.sarpe marcel.mi-a prescris zoloft si vreau sa spun ca dupa prima sedinta nu am mai luat porcariile pe care le inghiteam de 6 ani(doxepin, tone de xanax, calmepam sau lexotan).de atunci am mai vb de cateva ori la telefon si acum sunt foarte ok, dorm singura, nu mai am cosmaruri, nu ma mai obsedeaza nimic(decat soacra-mea uneori)lucrez la o firma de distributie la departamentul contabilitate, sunt bine.uneori cred ca zoloft s-a inventat pt mine.Povesteste-mi te rog ce anume te obsedeaza si poate te pot ajuta.iti las si id de mess daca vrei poate vb. -
0
22-09-2008, ora 00:00
doruletz
Nu este medic/terapeut
doruletz
id, tzi-am trimis un mesaj in privat.
te rog mult sa-mi raspunzi daca mai intri pe aici.multzumesc
0
26-08-2010, ora 22:12
sash
Nu este medic/terapeut
sash
nu va mai speriati atat o sa scapati de gandurile astea eu le am avut nu e nevoie de terapie si nici de medicamente am avut si eu cod timp de 4 ani vroiam sa ma omor din cauza asta e urmarea a highpresure pe suflet adica a stari de tensiune si frica prima data e o stare de anxietate dupa care incep gandurile obsesive tot ce trebuie sa faceti este sa va duceti la munca sa faceti sport sa esiti des in oras eu eram disperat astazi nu mai am nici macar odata pe zi aceste ganduri nu am luat nici macar antidepresive in 4 ani tot ce trebuie sa faceti este sa va distrageti atentia singuri si astfel o sa va dispara gandurile in cativa ani trebuie rabdare trebuie sa faceti doar lucrurile care va fac fericiti si in timp creierul se va regla singur stiu ce inseamna stiu cum este sa te simti pe marginea prapastiei si murdar o sa va dispara tensinea de pe suflet si gandurile
0
05-09-2010, ora 16:19
donnamari
Nu este medic/terapeut
donnamari
Sash are dreptate. Sunt perioade in viata mai linistite sau mai stresante; daca va puteti umple viata cu lucruri care va fac placere va veti simti mai bine in pielea voastra. Totul este sa nu dati importanta "vorbelor" care va bantuie, sa nu credeti ca lucrurile care va sperie se vor intampla pt. ca nu este asa. Daca gandurile negative sunt ignorate, dispar, credeti-ma! Ganditi cu inima, ea nu minte! Obsesiile dispar cu timpul. Medicamentele au rostul lor, este adevarat, dar nu va asteptati sa va vindece pilulele ca prin farmec; apoi mai ganditi-va si la inconveniente... Vindecarea vine din sufletul fiecaruia. Repet: cand mintea o ia razna, ascultati-va inima!
0
06-09-2010, ora 02:04
cocolinoo
Nu este medic/terapeut
cocolinoo
si eu am OCD de mic copil...la 15 ani am incercat sa ma sinucid ptr prima oara, luand foarte multe pastile.. iar pana la 21 de ani au mai existat inca alte 4 tentative de suicid...nu am stiut ce mi se intampla pana la 20 de ani, cand am aflat cu adevarat de ce anume sufar...mi-a cazut in mana o revista care explica pe larg aceasta tulburare de comportament (ptr ca de fapt asa ceva este...nu este o boala in sine )...iar atunci am inceput sa-mi studiez comportamentul si am jurat sa nu mai incerc niciodata sa ma sinucid...Ceea ce a scris Sash si Donnamari este foarte adevarat, dar nu este aplicabil la toti.Tulburarea Obsesiv-Compulsionala (OCD)este definita drept o stare debilitanta caracterizata prin ganduri(obsesii) si actiuni (compulsii) care nu pot fi controlate...sunt complet involuntare...este ca si cum isi croiesc drum si preiau controlul...unii au doar obsesii care se realizeaza doar la nivelul mintii, nefiind insotite de actiuni (compulsii) si de aceea sunt asa de greu de sesizat...cei care au ganduri obsedante sunt prinsi intr-un ciclu de vinovatie si teama...

Un medic descrie comportamentul OCD ca fiind rezultatul unui " scurtcircuit la nivelul creierului", in care informatia senzoriala nu este inregistrata, "iar programul este redat inca o data si inca o data ".Nu se stie prea bine ce anume genereaza aceasta bucla...parte sa fie vorba despre serotonina care transmite impulsurile nervoase, insa sunt supuse analizei si alte aspecte legate de creier.

Insa oricare ar fi cauza, un lucru este clar :Doar spunandu-le celor cu OCD sa nu se mai spele sau sa nu mai verifice, probabil ca nu vom obtine nici un rezultat...Nu este vorba numai de puterea vointei...In cazul multora s-a dovedit util tratamentul medicamentos O alta solutie ar fi in expunerea pacientului la situatiile care produc teama si apoi impiedicarea reactiei obisnuite.

Daca ai OCD, nu te considera diferit fata de ceilalti, nici nu considera ca, probabil, vei innebuni...in afara de aceste temeri caracteristice, cei care au OCD raman in contact cu realitatea in toate domeniile vietii...Poti fi ajutat...

Sa zicem ca eu am avut noroc ca nu am reusit sa mor (sa ma sinucid)...dar din pacate sunt ff multi care nu au acest noroc...asa ca va rog...cei care sunt constienti ca sufera de aceasta tulburare comportamentala...studiati-va foarte bine comportamentul...pe langa aceste actiuni si ganduri obsesive...inarmati-va zi de zi cu ganduri pozitive... chiar daca creierul va joaca feste, voi trebuie sa fiti constienti ca totul este doar o gluma proasta si nu este nimic real.sunteti oameni normali...sunteti vrednici sa iubiti si sa fiti iubiti...indiferent de felul cum aratati...aveti dreptul la o viata fericita...

poate va intrebati daca acum sunt vindecat ? nici pe departe :-) ai mei nu au aflat niciodata ca am incercat sa ma sinucid de atatea ori.sunt un om normal...poate putin mai retras...multumita acestui sindrom...dar acum iau totul in gluma si ma amuz pe seama lui :-) zi de zi controlez iar si iar...aragazul, apa, usa la intrare...tot ce se poate controla...suntem oameni normali, doar ca ne ia mai mult timp sa verificam anumite lucruri...suntem mai perfectionisti :-)

Faptul de a traii alaturi de un bolnav de OCD poate fi epuizant pe plan afectiv ptr membrii familiei...asadar trebuie sa fiti intelegatori...voi, cei normali :-) si cel mai important "NU COMPARA"...OCD genereaza impulsuri coplesitoare care nu sunt ca acelea pe care le simt cei care nu sunt bolnavi.Asadar, de obicei este inutil sa spui cum ti-ai invins tu impulsurile.
0
16-09-2012, ora 21:24
utilizator_122511
Nu este medic/terapeut
utilizator_122511
Nu este nici o posedare si Nu are legatura cu nici un diavol, are legatura cu traumele psihice prin care treci de-a lungul vietii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: