Tulburari psihice... antidepresivele si fumatul

29-07-2010
valstef
Nu este medic/terapeut
valstef
Daca iau Prozac, Zyprexa si Rivotril am voie sa fumez?
3 comentarii
0
29-07-2010, ora 13:43
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Eu zic ca nu, in general fumatul este contraindicat indiferent de actiunea lui asupra unui aparat sau sistem.Fumatul are un rol negativ in orice afectiune.Daca este vorba de a dispune asupra sanatatii Dumneavoastra, puteti dispune cum vreti, la noi in tara neexistand decat o taxa pe viciu si nu o plata suplimentarala asigurarea de sanatate.Eu zic sa incercati sa reduceti sau sa opriti fumatul, oricum ati lua-o este foarte daunator.
0
29-07-2010, ora 18:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Valstef,

NU, nu aveţi voie. Nicotina, printre altele, are şi proprietate psihoactivă, iar această proprietate, împreună cu proprietăţile substanţelor active, destul de diferite, din medicaţia psihiatrică, produce un sinergism negativ (acest sinergism măreşte riscul de producere a unor efecte adverse destul de serioase, chiar foarte grave).
NU aveţi voie să consumaţi nici alcool, ca de altfel nici cafea, coca-cola sau orice alt excitant al sistemului nervos.
Consultaţi-vă cu medicul dvs. curant. Dânsul vă va detalia lista cu restricţii!


Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
29-07-2010, ora 21:40
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
valstef: incearca sa lasi fumatul ca e nociv pentru sanatate si mai costa si o groaza de bani pachetul de tigari.Pe masura ce trece timpul tigarile vor fi tot mai scumpe.Ne aliniem cu U.E. Si n-ar fi numai asta, cine stie ce taxe mai inventeaza conducatorii nostri
Sanatate si fericire!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul