TUMOARE PALATO-VELARA

28-10-2010
miru81
Nu este medic/terapeut
miru81
buna ziua
va rog din suflet sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
mama mea are 62 ani, de o perioada de aprox 4 luni i-a aparut o umflatura pe cerul gurii (palat)
nu s-a dus imediat la doctor, ci doar sapt trecuta marti, a ajuns la doctor si asta datorita faptului ca o dernaja atat de tare incat nu putea manca
s-a prezentat la sectia de chirurgie maxilo-faciala a Spitalului Judetean Targoviste, iar aici domnul doctor a intervenit printr-o taietura, dumnealui i-a comunicat ca e prea mare si trebuie sa o taie
a stat internata si iesirea a primit-o azi
pe ea scrie la diagnostic: TUMOARE PALATO-VELARA
in situatia asta eu nu stiu ce sa inteleg e cancer?
am uitat sa mentionez ca eu sunt departe de ea si mama nu stiu daca nu cumva m-a mintit ca sa nu ma supar
va rog in concluzie daca cunoasteti orice aspect legat de acest diagnostic va rog din tot sufletul sa ma ajutati
nici macar nu stiu din ce motive i-a iesit aceea umflatura, ce ar trebui sa fac
mi-e frica sa nu fie o tumoare maligna, mai ales ca ea spune ca scrie doar tumoare, si nu ce fel de tumoare maligna sau benigna, ci DOAR TUMOARE PALATO-VELARA
MULTUMESC DIN SUFLET
MULTA SANATATE TUTUROR CA AVEM NEVOIE CU TOTII
O ZI SUPERBA
3 comentarii
0
28-10-2010, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
toate formatiunile.. chear si un neg.. se numesc tumori.
acesta tumoare ( o bacatica mica din ea ).. trebuie( a) dusa la investigatie anatomo-patologica.
medicul era oblegat sa faca asta
cand o sa aveti rezultatul anatomo-patologic o sa stice ce este !!! altfel NU.
0
02-08-2012, ora 14:40
alexei203
Nu este medic/terapeut
alexei203
Buna ziua!Acum 3 luni am simtit cu ajutorul limbii o umflatura in partea dreapta sus a cavitatii orale langa ultimul dinte. am fost la stomatolog, am facut o radiografie din care a rezultat ca nu am nici o problema stamatologica. apoi m-am dus la un doctor orl unde sa descoperit ca am rinosinuzita etmoido-maxilara. am urmat tratamentul apoi am facut mai multe analize din care doctorul mi-a spus ca nu mai am acea sinuzita, insa umflatura nu a disparut. este posibil ca caea umflatura sa fi fost cauzata de sinuzita sau trebuie sa fac alte analize pentru a depista daca este ceva grav?in acest moment acea umflatura este tare, rareori ma doare putin si nu este mare. deasemenea de aproape doua luni am o durere suportabila insa deranjanta in partea dreapta in zona amigdalei. cu glanda tiroida nu am probleme.la analize proteina c reactiva a rezultat ca fiind absenta. va multumesc si astept sfatul dvs!
0
02-08-2012, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e nevoie de un consult la Maxilo- facial
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.