tumoare palato-velara inseamna cancer?

28-10-2010
miru81
Nu este medic/terapeut
miru81
buna ziua
va rog din suflet sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
mama mea are 62 ani, de o perioada de aprox 4 luni i-a aparut o umflatura pe cerul gurii (palat)
nu s-a dus imediat la doctor, ci doar sapt trecuta marti, a ajuns la doctor si asta datorita faptului ca o dernaja atat de tare incat nu putea manca
s-a prezentat la sectia de chirurgie maxilo-faciala a Spitalului Judetean Targoviste, iar aici domnul doctor a intervenit printr-o taietura, dumnealui i-a comunicat ca e prea mare si trebuie sa o taie
a stat internata si iesirea a primit-o azi
pe ea scrie la diagnostic: TUMOARE PALATO-VELARA
in situatia asta eu nu stiu ce sa inteleg e cancer?
am uitat sa mentionez ca eu sunt departe de ea si mama nu stiu daca nu cumva m-a mintit ca sa nu ma supar
va rog in concluzie daca cunoasteti orice aspect legat de acest diagnostic va rog din tot sufletul sa ma ajutati
nici macar nu stiu din ce motive i-a iesit aceea umflatura, ce ar trebui sa fac
mi-e frica sa nu fie o tumoare maligna, mai ales ca ea spune ca scrie doar tumoare, si nu ce fel de tumoare maligna sau benigna, ci DOAR TUMOARE PALATO-VELARA
MULTUMESC DIN SUFLET
MULTA SANATATE TUTUROR CA AVEM NEVOIE CU TOTII
O ZI SUPERBA
1 comentarii
0
28-10-2010, ora 14:03
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
In mod normal, in aceste situatii se face biopsia tumorii ca sa se stie de care este. Un medic cu experienta poate stii si "ochiometric" de care este, dar biopsie tot cere. Asa ca sunt sanse sa nu fie maligna, dar trebuie facute toate investigatiile. Sper din suflet sa fie ceva benign, sau chiar un chist ceva banal!
Sanatate multa si sa faca toate investigatiile posibile!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.