Nodul tumoral renal drept - prognostic?

18-07-2016
calin24
Nu este medic/terapeut
calin24
Buna ziua,

Am facut o ecografie de rutina in care mi-au descoperit "ceva" la rinichiul drept. Am facut un CT pt. a investiga si rezultatul este acesta:

"Evaluarea CT abdominala superioara nativa si dupa administrarea de contrast iv pentru bilant lezional, evidentiaza:
Bazele pulmonare sunt libere.
Ficatul este usor marit de volum, lobul drept are diametrul vertical de aproximativ 165 mm, lobul stang aspect in cascheta, este in contact cu polul superior al splinei.Structura hepatica este omogena, fara dilatatii de cai biliare intrahepatice sau procese organizate intraparenchimatos, iar contururile sunt regulate.
Vezica biliara este alungita, are o cudura corporeala distala, continut lichidian, peretii subtiri, este in contact cu flexura hepatica a colonului.CBP este libera, are calibrul de 3-4 mm, VP de 17 mm, axul spleno-portal se incarca omogen cu contrast iv.
Splina este marita de volum, are in axul lung bipolar aproximativ 123 mm, structura omogena si contururile regulate.
Pancreasul este in pozitie orizontala, are structura omogena si contururile regulate, spatiul peripancreatic are aspect CT normal.
Rinichii au forma, pozitie si dimensiuni in limite normale, sunt functionali normal. Rinichiul drept are in 1/3 mijlocie a valvei anterioare o formatiune ovalara extinsa subcapsular, are structura neomogena, densitate spontanta parafluida, priza mica spre medie si neomogena de contrast iv cu aspect septat, este in contact cu palila externa a calicelui mijlociu, are diametre maxime de 23/24 mm axial si 20 mm vertical. Nu s-au vizualizat imagini de calculi radioopaci sau dilatatii PC.
Ureterele lombare au calibrul normal. Pediculul vascular renal drept si VCI se incarca omogen cu contrast iv.
Adenopatii celiace cu diametre maxime de pana la 15 mm si 11 mm in axul scurt.
Adenopatii lombo-aortice infrarenale stang cu diametre maxime de pana la 12 mm si 10 mm in axul scurt.
Fara acumulari fluide abdominale superioare.
Fara modificari osteolitice sau osteocondensante in segmentele examinate. De semnalat o protruzie discala intracanalare medio-laterala dreapta in spatiul T11-T12.
CONCLUZII: Nodul tumoral renal drept. Adenopatii celiace si lombo-aortice. Hepato-splenomegalie."

Se pare ca exista o tumora acolo de 2 cm pe 2 cm care trebuie operata si extirpata. Medicii au zis ca nu e ceva urgent (adica sa nu trec peste 1 an in care sa ma hotararsc daca o fac sau nu).
Am tot citit pe net chestii si m-am speriat ca am vazut ca unele tumori sunt maligne iar altele benigne. Cert este ca mi-au spus ca doar in urma operatie, dupa biopsie se poate pune un diagnostic de benign sau malign, sau poate altceva (chist).
Mentionez ca nu am dureri, nu urinez cu sange, am descoperit din pura intamplare (sau poate a fost un semn divin)
As vrea o opinie a unui medic (cert este ca principala grija este ca nu supravietuiesc)
2 comentarii
0
18-07-2016, ora 17:03
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Ce medici au spus ca nu e urgent? Ati fost la un oncolog cu rezultatul CT-ului?

Din pacate aspectul neomogen al nodulului si adenopatiile ar putea sugera ceva malign.
Va recomand sa mergeti la un consult oncologic, iar daca ati fost deja, sa cereti o a doua opinie la altul. In cazul in care nodulul este malign nu trebuie amanata interventia chirurgicala (sau planul terapeutic oncologic).

De asemenea va recomand sa puneti intrebarea si pe www.ghid-cancer.ro/forum unde va raspunde un oncolog cu foarte mare experienta.
Daca mai aveti dubii puteti intreba si aici (contra cost): http://www.webmedic.ro/medici/oncologie
Ambele sunt proiecte www.romedic.ro

Multa sanatate si sper sa gresesc eu...
0
18-07-2016, ora 19:52
calin24
Nu este medic/terapeut
calin24
Salut,

Am discutat cu trei medici chirurgi dintre care unul este specializat pe urologie.
Niciunul nu a spus ca e malign sau benign.
I am intrebat de adenopatii si au spus ca nu e neaparat necesar ca adenopatiile sa fie legate de tumora.
Cu oncolog nu am discutat inca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.