tumoare retroperitoneala

23-01-2008
ioana.madalina
Nu este medic/terapeut
ioana.madalina
Buna ziua,

trecand direct la subiect: in urma unor analize de rutina, tata si-a facut un RMN care i-a indicat existenta unei tumori retroperitoneale.

Ce pot sa va spun este ca este expansiva, neinvaziva, are propriile sfere, contine o substanta anume... si mi s-a spus ca singura solutie este operatia.

Am inteles ca este o operatie grea datorita faptului ca este in spatele pancreasului, implicand aorta si anumite artere renale.

Intrebarea mea, pe langa cea: este operatia singura solutie, este o metoda sigura care poate fi aplica pentru delimitarea clara a tumorii, am inteles ca exista la Budapesta o interventie cu o anumita substanta care delimiteaza clar zonele afectate si diagnosticul, binenteles cat se poate de exact, care e mult mai sigura decat examenele de laborator...

Va multumesc mult si multa sanatate tuturor

Ioana
2 comentarii
0
16-08-2008, ora 00:00
dan stanciu
Nu este medic/terapeut
dan stanciu
Si eu am fibroza retroperitoneala.Daca doriti sa ma contactati, pentru a face comentarii despre aceasta boala, -
0
21-03-2011, ora 10:55
hd_carmen
Nu este medic/terapeut
hd_carmen
Buna ziua,
Va rog daca puteti sa ma contactati repede
-* mama trebuie operata de pe o zi pe alta. Acelasi diagnostic. Sunt speriata. Ce a facut tatal dvs.?
Astept, MULTUMESC.


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Fibroza retroperitoneala

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: