tumora anexiala

25-01-2012
didona d
Nu este medic/terapeut
didona d
Buna seara! Soacra mea a fost externata astazi si pe biletul de externare are inscrise urmatoarele:HDI-hemoroizi interni; Tumora anexiala dreapta;Cistorectocel;CICD;HTA.
Echografia abdominala
Ficat cu diametre marite, steatozic.Colecist fara calculi, RD+RS-pielon larg, ectazii caliceale.Splina omogena.Pancreas normal.Vezica urinara goala.Formatiune solida, neomogena cu zone hiperecogene lateralo-vezical drept. Uter patologic.
Examenul ginecologic
Colpita atrofica.Uter retrovers cu 2 noduli fibromatosi.Tumora anexiala dreapta 49/37 mm.
Colonoscopie
Hemoroizi interni.Fara alte modificari pana la colonul drept.
Ea are varsta de 73 de ani si nu a fost internata decat pentru analize de rutina.Acum e speriata, iar eu nu stiu ce sa-i spun in legatura cu oportunitatea unei interventii chirurgicale. Cum ma sfatuiti sa procedez, avand in fata analizele de mai sus?
Va multumesc!
4 comentarii
0
25-01-2012, ora 20:50
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Va sfatuiesc sa mergeti la un spital de ginecologie pentru un consult + ecografie. Daca soacra dvs are talon de pensie si bilet de trimitere de la MF acestea sunt gratuite. Trebuie sa faca ecografia (preferabil transvaginal) si eventual o dozare de CA125. Medicul care o va consulta si va vedea analizele va decide oportunitatea oricarui tratament
0
25-01-2012, ora 21:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi, de UNDE a fost externata, cu acele diagnostice ? iar la externare, nu a primit si niste recomandari, dintre care cele mai bune si conforme cu ceea ce a zis mai sus dr costin g adrian ? ce v-au spus medicii ca aveti de facut in continuare ?
0
26-01-2012, ora 14:32
didona d
Nu este medic/terapeut
didona d
Multumesc mult! Medicul chirurg unde a fost internata i-a recomandat sa revina la spital peste doua saptamani, timp in care va urma un tratament cu antibiotice si antiinflamatoare(Zinnat si Arcoxia). Tot in biletul de exterare are inscrisa CA125=6, 40. Eu nu stiu daca aceasta este dozarea de care mi-ati scris, dar diagnosticul stabilit la Ginecologie s-a facut dupa un ecograf transvaginal. In principiu, as vrea sa stiu cat mai multe despre ce urmeaza sa i se faca, pentru a o pregati psihic ( o interventie chirurgicala sau nu.). Daca mai doriti sa va scriu alte rezultate de la analize, o fac cu placere. Va multumesc inca o data!
0
26-01-2012, ora 22:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
probabil ca ginecologul cu care zici ca ati vorbit are in plan o interventie chirurgicala, cat de curand. in orice caz, inainte de asa ceva cred ca s-ar impune CEL PUTIN si o ecografie abdominala si o radiografie pulmonara, ca investigatii preliminare MINIME, daca nu chiar un CT de torace si abdomen. oricum urmeaza sa mergeti iar la el si sa vorbiti despre ce urmeaza... asteptam sa ne relatati !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Răceala la ovare
  •