tumora cerebrala cu celule germinale

14-03-2006
florin22ne
Nu este medic/terapeut
florin22ne
ce se poate face in cazul asta: Am fost operat la Bagdasar si trimis la oncologie pentru chimioterapie si raze, problema s-a rezolvat dar dupa un an jumatate a recidivat si acum urmez tratament citostatic din nou ce se poate face?
5 comentarii
0
22-05-2006, ora 00:00
Dr. Adam Evelina
Identitate neconfirmată
Dr. Adam Evelina
puteti face si un tratament naturist
0
24-08-2009, ora 11:44
juliena
Nu este medic/terapeut
juliena
pt. dr. adam evelina,

Va rog sa ma ajutati, pt. ca sora mea a fost operata la Pitesti de un disgerminom ( tumora cu celule germinale, maligna); astazi s-a internat la IOB, dar se pare ca dr. la care a mers este foarte ocupat, si zgarcit in a-i da informatii; cine va recomanda acest tratament naturist ? trebuie sa mergem la un medic naturist, si daca da ne puteti recomanda un astfel de medic? In prezent i-am luat un gel din Aloe Vera de la Forever.
Pt. a suporta usor chimioterapia ce trebuie sa facem ? ce regim alimentar ?Deocamdata nimeni nu ne-a spus nimic despre toate aceste detalii esentiale.
0
02-09-2009, ora 22:28
dddaa
Nu este medic/terapeut
dddaa
nu prea stiu ce sa va sfatuiesc. Fetita mea a fost operata de disgerminom anul trecut. Imediat dupa operatie a facut radioterapie urmata de chimioterapie. Chimioterapia nu a suportat-o. Sfatul meu ar fii urmatorul: vedeti pe net ce efecte adverse au medicamentele administrate si incercati sa veniti cu medicamentul corespunzator. La ea de mare ajutor a fost tanakanul (vasodilatator). De regula nu prea se tine cont de efectele adverse. Atentie la urechi? Insistati sa faca audiograma inainte si dupa chimioterapie. Daca va primi cisplatin acesta afecteaza nervii auditivi. Pt. protectia ficatului folositi LIv 52. Multa apa in timpul chimioterapiei.
De regim alimentar ce sa spun? Cam ce ii place. Unde a fost localizata tumora?
-*


(*modificat de administrator)
0
03-11-2009, ora 21:03
potstef
Nu este medic/terapeut
potstef
florin22ne, lasa-mi un numar de telefon sa vorbim, am o problema asemanatoare
0
27-07-2010, ora 12:32
ezaru
Nu este medic/terapeut
ezaru
Buna ziua, numele meu este Dorina.
In 2003 sora mea a fost diagnosticata cu tumora cerebrala(ependinom de natura benigna).A urmat o interventie chirurgicala, raze, chimioterapie iar rezultatul a fost un real succes.In 2005 tumora a recidivat si s-a intervenit cu gamma knife atit in 2005 cit si in 2007.In momentul de fata sora mea nu mai are control asupra propriului corp dar mental, emotional, psihic traieste totul in prezent.Refuz sa accept ca acel "intrerupator" defect nu mai poate fi activat.Va rog ajutati-ma sa-mi recapat sora.Va multumesc.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tumorile cerebrale vor fi depistare mai rapid, cu ajutorul unor teste de sânge
  • Dieta ketogenică - de ajutor pentru persoanele cu cancer cerebral?
  • Medicamente antidiabetice asociate cu scăderea riscului de tumori cerebrale
  •