tumora de cavum

12-11-2007
adibbc
Nu este medic/terapeut
adibbc
buna ziua!
povestea mea este un pic mai lunga...sper sa nu o ocoliti!
mamei mele i-a aparut in luna februarie un ganglion cervical 'peste noapte' foarte dureros!am fost la un chirurg BMF si ne-a zis sa mergem la orlist!
am fost la un orlist faimos care i-a facut o fibroscopie!diagnosticul initial a fost de tumora de cavum!i-au luat biopsie din tumora si la laboratorul spitalului s-a gasit, citez:'posibil carcinom nediferentiat...sunt necesare teste de imunohistochimie la Victor Babes'!am fost la Victor Babes cu biopsia, iar ei au zis ca nu e carcinom!m-am bucurat atunci dar acum(la 7luni de la biopsie) ganglionul s-a mai marit putin(1.4cm de la 1cm), e la fel de dureros iar la RMN tumora s-a marit cu 0.5cm adica acum are dimensiunile1.5/1.2/1cm fata de RMN-ul de acum 7 luni!MENTIONEZ ca a fost internata la Victor Babes in octombrie pt analizele la sange.absolut toate, toate analizele(+markeri, citomegalovirus, epstain barr,...) si au IESIT IN VALORILE NORMALE!toate au fost bune!!!
pe perioada acestor 7 luni am fost in fiecare luna la control(fibroscopie).acelasi raspuns al medicului:'tinem sub observatie"!
acum cateva zile au aparut NOI SIMPTOME:durere in gat, usturime in nas, sangerare din nas, durere in ureche!
am fost la alt medic orlist care dupa ce a consultat-o ne-a spus un diagnostic:carcinom!
dupa aceea am fost la medicul orlist care a tinut-o sub observatie in aceste 7 luni si a zis ca tb scoasa tumora de acolo chiar daca el nu vede nici o modificare fata de examinarea anterioara facuta cu o luna in urma!m-a avertizat ca operatia nu e usoara prin prisma faptului ca accesul la tumora se face foarte greu, ca exista risc de hemoragie maresi ca s-ar putea sa ramana pe masa!
la auzirea acestor riscuri ma gandeam sa o duc in strainatate...poate acolo au aparatura mai buna!
VA ROG sa-mi spuneti daca ati intalnit, auzit de astfel de cazuri diagnosticate cu tumora de cavum(nazofaringe)...ce simptome sunt, ce tratament au facut aici sau in strainatate!
va multumesc din suflet!
103 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
16-11-2007, ora 00:00
brad
Identitate neconfirmată
brad
Tumora de cavum, in cele mai multe cazuri, NU SE OPEREAZA pt ca se reduce foarte bine la trat oncologic(chimioterapie+radioterapie)Riscul operator e f.mare, zona e dificil de abordat chirurgical si nu se poate obtine radicalitatea interventiei chirurgicale.Sa nu uitam ca acest cavum e vecin cu baza de craniu si ca posibilitatea de erodara a peretelui osos si de diseminare e f. mare!Eu zic sa faceti doar radio-chimioterapie pt ca aceasta radio-chimioterapie e tratamentul de electie in carcinomul de cavum.Scrieti-mi ce ati hotarit sa faceti!
0
19-12-2008, ora 13:11
consuela.b
Nu este medic/terapeut
consuela.b
Sotului meu, 34 de ani i-a aparut cam la inceputul anului 2008 un ganglion laterocervical stang nedureros. Initial l-am tratat cu indiferenta deoarece dadeam vina pe pozitia gresita de stat la calculator. Dupa aceea prin vara a inceput sa creasca si zona din prejur sa fie un pic rosie si am inceput sa ne ingrijoram dar iar nu am fost la doctor pentru ca a trebuit sa nasc. Am reusit sa ajungem la un chirurg la Spitalul Militar de abia in iulie sa opereze ceeace credeam ca este un banal chist (chirurgul ne spus sa nu ne facem probleme ca nu este nimic ingrijorator). In luna august am luat rezultatul anatomo-patologic si.am descoperit cu stupoare ca pe ganglionii respectivi s-au format metastaze(adenopatii) ale unui cancer de natura necunoscuta. Binenteles ca am ramas amandoi socati, nu ne venea sa credem asa ceva. am luat probele si le-am dus la Institutul V.Babes pentru analiza imuno chimica. A iesit carcinon nadiferentiat pe cavum. Am facut tomografie a iesit si acolo o tunora postero-laterala stanga pe cavum desi la fibroscopia facuta inainte de tomografie nu a iesit nimic. Am consultat binenteles un medic oncolog pentru tratamentul citostatic pe care l-am inceput deja si pe Dc. Enachescu de la Elias pentru radioterapie.
Acesta ne-a propus sa facem o analiza mai complexa care se numeste PET/CT sa vada cam in ce stadiu ne aflam. Ca atare am fost la Oradea sa facem aceasta analiza care ne-a costat 4.000 Ron si am descoperit ca pe langa tunora existenta de20/16 mm se distinge si pe dreapta un ganglion de 11 mm.
care probabil se va rezolva tot prin radioterapie.
Acum suntem in stadiu de a alege o clinica din strainatate posibil pe cea din Germania unde sa facem tratamentul radio(probabil o sa coste in jur de 15.000 Euro).Dar se merita pentru ca la noi nu exista aparatura de ultima generatie si exista riscul sa ramai cu sechele fff mari in special disparitia gustului, disparitia mirosului, disparitia salivei.Tinand cont ca avem un copil de 6 luni trebuie sa fim optimisti.
0
25-12-2008, ora 11:27
brad
Identitate neconfirmată
brad
Asa e, trebuie sa fiti optimisti dar eu personal cred ca a nu avea gust sa miros nu e o nenorocire.Din pacate, in viata sint lucruri mult mai rele.Ceea ce vreau sa va spun e ca, daca mai dureaza pina plecati in Germania pt radioterapie, mai bine o incepeti in tara.Fiecare zi de aminare e o pierdere mare.Asta e perarea mea.Eu personal nici n-as avea banii sa plec undeva sa ma tratez dar as incepe cit mai repede razele si n-as pierde nici o zi.Si asta tocmai pt ca aveti un copil de crescut.Impreuna!
0
26-12-2008, ora 10:35
consuela.b
Nu este medic/terapeut
consuela.b
Am stabilit deja pentru 15 ianuarie sa mergem in Germania la Munchen la European Cyberknife Center pentru un tratament de radiochirurgie cu acest aparat care se numeste Cyberknife. Durata interventiei este de o ora si jumatate si costa 22.500 Euro fara lezarea tesuturilor dinprejur si fara efecte secundare. Acest Centru este recunoscut pe plan european in eradierea totala a tumorilor canceroase mai ales din sfera ORL-ului unde nu se poate interveni in mod clasic prin chirurgie. CyberKnife-ul rezolva problema intr-o ora si jumatate mult mai bine decat radioterapia clasica de 35 sedinte ( 35 zile ingrozitor de chinuitoare).Chimioterapia o continuam in Romania si dupa aceasta interventie
0
28-12-2008, ora 10:30
brad
Identitate neconfirmată
brad
Eu stiu ca la Institutul Oncologic din Bucuresti exista un aparat Gammaknife.Nu ati fi putut sa le incepeti aici mai repede
0
04-01-2009, ora 17:23
trofimion
Nu este medic/terapeut
trofimion
sotia mea a fost diagnosticata identic ia ian.2007 la spitalul sf. Maria de prof.codrut sarafoleanu si in colaborare dr.bacanu (oncolog) i sa facut tomograf si apoi concomitent chimioterapie la sub directa indrumare a dr. bacanu si fizioterapie sub directa obs. a dr. ionescu.dupa toate seditele a fost operata pe partea stanga si ia scos ganglionii iar tumora care era de2.5 cm a disparut coplet.acum inainte de craciun sa prezentat la control iar rezultatul a fost fb.un lucru f important pe care vreau sa-l spun e ca de la inceput si pana in prezent a folosit ceai de spanz si unguent de spanz.eu si sotia mea am f multumiti de acesti doctori si de rezultatul muncii lor dar crem in continuare ca spanzul este cel ce a salvato.
0
05-01-2009, ora 09:54
consuela.b
Nu este medic/terapeut
consuela.b
Ce treaba are fizioterapia cu tumora de cavum? Ma rog. In legatura cu tratamentul pe baza de spanz nu prea cred. Ce am citit pe internet am inteles ca este o planta foarte toxica pentru organismul uman si riscul de deces este foarte mare. Am citit despre multe cazuri de deces in timpul tratamentului cu spanz si nimeni nu a putut fi tras la raspundere.Se stie ca, radioterapia combinata cu chimioterapia merge bine pe genul acesta de tumora pana la eradierea totala dar problema sta in aparitia de recidive locale intr-un anumit timp mai lung sau mai scurt in functie de carcinom daca, este diferentiat sau nediferentiat.Oricum, daca se poate, am cateva intrebari pentru dvs.
Cine va recomandat acest tratament cu spanz si de unde l-ati procurat ?
Ce efecte secundare s-au observat in timpul tratamentului si cat timp a durat acest tratament ?

Inteleg prin unguent o crema care actioneaza local la nivelul epidermei. Ce efect ar avea aceasta crema asupra cavumului cand acesta se afla in interiorul craniului mai precis in spatele nasului spus in termeni populari.
Multumesc anticipat
Astept raspuns
0
06-01-2009, ora 22:05
trofimion
Nu este medic/terapeut
trofimion
scuze am vrut sa spun radioterpie. iar despre sanz, dupa ce am primit diagnosticul, am intrat pe google cu termenul de cacer si am gasit acest posibil remediu.
din cate am inteles spanzul este o planta otravitoare si pot sa cofirm acest lucru deoarece atunci cand sotia mea lua doze mai mari simtea o slabiciune si ameteala iar explicatia mea este ca celula maligna fiind o celula lacoma si care nu selecteaza ceia ce consuma se hranesre cu aceasta otrava si moare.
despre spanz putem discuta multe dar asta e parerea mea, in schimb va pot spune un lucru clar si anume ca sotia mea sa aflat acum 2 ani exact in aceiasi situatie ca sotul dv. si va dau un sfat mergeti cat mai repede la frof.codrut sarafoleanu spitalul sf. maria care a operato pe sotia mea si spunetii ca ati vb cu pacienta dansului trofim polina din tulcea
0
07-01-2009, ora 09:45
consuela.b
Nu este medic/terapeut
consuela.b
Multumesc foarte frumos de informatii.
Consuela
Bucuresti
1
11-01-2009, ora 17:49
brad
Identitate neconfirmată
brad
Se apropie data de 15 cind veti pleca la trat.Va doresc sanatate si numai bine!Iar despre cei 2 doctori de care s-a vorbit aici pot doar sa spun ca sint fostii mei colegi de lucru si ca sint foarte dedicati profesiei lor!
0
14-01-2009, ora 22:48
consuela.b
Nu este medic/terapeut
consuela.b
Multumesc mult de urari.
Mai multe noutati dupa ce ne intoarcem din Germania
0
15-01-2009, ora 15:24
alina84mrc
Nu este medic/terapeut
alina84mrc
In aprilie 2008, tatal meu in varsta de 56 ani, in urma aparitiei unor "umflaturi" laterocervicale a mers la medic pt a trata problema.S-a descoperit ulterior ca acele "umflaturi" erau defapt ganglioni limfatici infestati cu celule canceroase, tumora fiind in cavum.Trebuie sa mentionez ca, in perioada aceea avea o greutate de 100-110 kg, si ca inainte de aceasta nefericita intamplare el nu avusese niciodata probleme de sanatate.A urmat tratament cu citostatice sub indrumarea dl dr L. Pop din Ploiesti, care inca de la inceput a dat rezultate foarte bune, el avand o stare foarte buna, (si aici ma refer la lipsa gretei, a poftei de mancare..etc)reactii normale din cate am inteles noi pt un astfel de tratament.Din luna iulie pana in august a urmat tratament cu raze la Bucuresti, care pe langa faptul ca i-a distrus tumora si ganglionii, i-a afectat f tare atat pielea din raza de actiune a razelor, cat faptul ca si-a pierdut gustul, saliva nu putea sa manance f bn fapt care a dus la pierderea lui in greutate foarte repede si foarte mult..:(Dupa acest tratament a reluat sedintele de citostatice, ultima sedinta fiind in luna decembrie.Mentionez ca atat medicul oncolog cat ci cel de la O.R.L i-au spus ca se prezinta foarte bine si ca tratamentul i-a mers foarte bine..ingrijorarea mea acum este: de ce slabeste ? acum are in jur de 88 kg..sa fie din cauza ca oricum el nu mai mananca asa cum o facea inaine, pt ca nu are gust si saliva, sau sa nu fie o alta problema..Dl Dr L.Pop i-a dat acum un tratament injectabil pt ridicarea nr de globule rosii (are anemie)..Oricum pentru inlaturarea oricarei suspiciuni va merge la Oradea in luna Februarie pentru un test R.M.N. Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti dvs despre ceea ce am relatat eu, si ce sfaturi imi puteti da!
Va multumesc!
0
19-01-2009, ora 09:40
brad
Identitate neconfirmată
brad
Cred ca tratamentul a fost facut asa cum trebuie.Ca pielea e mai arsa sau ca nu mai are gustul atit de bun sint minore in comparatie cu viata.La Oradea cred ca mergeti sa faceti PET si nu RMN pt ca RMN este si mai aproape dar PET nu e decit la Oradea.Si da, daca faceti PET e cel mai bun lucru pe care il puteti face, chiar daca e scump.Inainte de a ajunge spre finalul mesajului, unde imi spuneati de Oradea, Eu gindeam deja ca singura modalitate de a afla daca este pe undeva o metastaza e PET-ul.Asa ca mergeti la Oradea dar intre timp continuati sa-l incurajati sa lupte.
0
20-01-2009, ora 17:32
Alex18
Nu este medic/terapeut
Alex18
Buna ziua! Tatal meu acum 4 luni a avut mai multe simptome cum ar fi:dureri de cap, tulburari de vedere, etc.Initial s-a manisfestat ca o sinuzita si doctorii din oras au crezut acelasi lucru.I-au dat medicamente pt sinuzita, dar durerile de cap nu treceau.Desi a fost mai demult la un medic orelist aceasta i-a spus k are tot o sinuzita, insa dak am observat k durerile de cap nu ii treceau ne-am hotarat totusi sa mergem din nou la un orelist.Aceasta i-a spus k ar avea o tumore in nas si i-a dat trimitere la Bucuresti.Prima data i-a facut un tomograf din care a rezultat k are o tumore de cavum extinsa pana la baza craniului.Pe urma i-a facut o biopsie a carui rezultat a fost:carcinom nediferentiat.Doctorul de la Bucuresti i-a facut trimitere la Coltea si i-a spus sa inceapa tratament cu radioterapie si chimioterapie.El are acum 100kg si i s-a spus k trebuie sa slabeasca 5 kg intr-o saptamana pt k nu il tine aparatul.Acum as avea si eu cateva intrebari:kr este diferenta intre carcinom nediferentiat si cel diferentiat?E mai bine sa inceapa cu radioterapie sau chimioterapie?O sa se faca bine dak urmeaza acest tratament?Va multumesc.
0
20-01-2009, ora 20:43
alina84mrc
Nu este medic/terapeut
alina84mrc
Buna! Imi pare rau ca, din pacate, eu nu sunt in masura sa-ti dau rspunsuri la aceasta intrebare..diferentiat..nediferentiat..nu stiu..pot sa-ti spun insa, ai toata increderea ca o sa fie bine si ca acest tratament cu chimioterapie si radioterapie este f eficient.tatal meu la chimioterapie nu a avut nicio stare de rau, a suportat f bine tratamentele, (mai rau a fost cu razele..in sensul ca, dupa cum am spus nu a mai putut manca la fel de bine, de aici a si slabit, insa el se simte bine).Organismul lui este f slabit acum..dar parerea mea este ca datorita faptului ca el a avut ceva kg in plus..a avut de unde da jos...
Tatal meu a facut 3 luni de chimioterapie(5 zile in fiecare luna) apoi 6 sapt de radioterapie, si apoi inca 3 luni de chimioterapie.asa i-a recomandat medicul..asa a spus ca este setul de tratament..Acum medicii spun ca este vindecat, insa organismul lui trebuie sa se refaca dupa aceste tratamente.Toate cele bune va dorec si foarte multa sanatate tatalui! Aveti incredere, trebuie sa fie bine!
0
20-01-2009, ora 22:10
Alex18
Nu este medic/terapeut
Alex18
Multumesc mult pt raspuns!Multa sanatate ii doresc si tatalui tau k sa se refaca dupa tratamente.
0
21-01-2009, ora 16:47
brad
Identitate neconfirmată
brad
Aici oncologul trebuie sa stabileasca.Dar de fapt sint niste tratamente standardizate international care doar trebuiesc respectate si aplicate.Daca i-au zis sa inceapa cu radioterapie asa o fi cu toate ca din cite stiu eu poti sa mergi cu terapie "sandvich", radioterapie si chimioterapie sau in stadii avansate(ca acesta)cu chimio inainte.Nu renuntati la programarea de la Coltea dar mai consultati un oncolog(asta e parerea mea.).Succes!!!
0
22-01-2009, ora 18:25
Alex18
Nu este medic/terapeut
Alex18
Multumesc mult pt raspuns!
0
27-01-2009, ora 00:04
puski
Nu este medic/terapeut
puski
Buna seara, sotul meu a fost operat de un carcinom nediferentiat de cavum in 2004, la 68 de ani; a urmat radioterapie la Coltea; cu efectele cunoscute, bineinteles dar nu devastatoare; a recidivat anul trecut cu metastaze latero-cervicale si a urmat si chimio si radio-terapie (intai radio apoi 6 ture de chimio); a terminat in Decembrie, de Craciun. A urmat un regim destul de strict fara carne absolut deloc, doar legume si fructe, sucuri proaspete, salate, branza de capra si o gramada de produse naturiste (antioxidanti, protectori hepatici9 si renali, tinctura de tamarix si de carpen alb pentru leucocite si trombocite, anticancerlin, echinaceea, silimarina, etc), inclusiv Aloe. In afara de 4 zile de greata si o stare de oboseala dupa a 4-a tura de chimio, n-a avut nimic; a mers la servici (e profesor chiar si la 72 de ani) si si-a vazut de treaba obisnuita. Pe partea stanga, cea mai afectata, adenopatia s-a redus la jumatate iar pe dreapta a disparut total fata de luna mai. Rata de proliferare tumorala a iesit >5 si tesuturile tumorale prelevate pentru biopsie au aratat ca organismul a luptat si singur nu doar prin tratament (asta este interpretarea profana a ceea ce a spus histopatologul chiar azi). Candva, dr. Manolescu de la Fundeni ne-a spus astfel : rugaciune, citostatice si Cantastim. A fost un sfat bun pe care sotul meu l-a urmat pe 3/4 in sensul ca prima data nu a vrut sa faca citostatice. Am uitat sa va spun ca nu a slabit nici 100 de grame si i-a cazut foarte putin par.

Prin cuvintele mele, de fapt, am vrut sa comunic ceea ce medicul, de-obicei, este prea ocupat ca sa mai comunice : rugaciunea, dragostea, grija, o dieta sanatoasa si o lupta neincetata cu cel rau (cel care face ca organismul nostru sa devieze astfel) poate ca nu ne vindeca dar ne dau sansa la o viata decenta; nu i-am cerut decat de putine ori lui Dumnezeu sa-l vindece; dar i-am cerut sa se opreasca totul aici; ca sa poata duce o viata calitativ normala. Sunt altii pentru care suferinta este cu mult mai mare si daca ne rugam pentru ei, ne va fi noua mult mai usor sa ne-o ducem pe a noastra.

In ceea ce priveste tratamentele in strainatate, ORL-istul nostru ne-a recomandat clinica din Bad Aibling, cu rezultate notabile in cancerul de rinofaringe (cavum, etc) si care practica termoterapia; este in Germania si se gasesc info pe net; nu este extrem de scumpa si fac o evaluare medicala gratuita.

Sper sa va fi fost de folos asa cum mi-ati fost si voi mie. Sanatate multa!
0
29-01-2009, ora 10:57
brad
Identitate neconfirmată
brad
Este remarcabil ce ati spus si sint 100% de acord cu dvs!!!Multa sanatate tuturor!
0
17-02-2009, ora 16:18
consuela.b
Nu este medic/terapeut
consuela.b
Stimate domn doctor "brad"

Ne-am intors duminica din Germania mai precis din Munchen unde am stat mai mult timp si din alte motive.
Dupa cum v-am spus ne-am facut programarea pentru radioterapie la aceasta clinica particulara care a achizitionat aparatul cyberknife. Dupa cum ne-a spus dl Doctor Alexander Muacevic este singurul aparat din zona tarilor vorbitoare de limba germanica. Oricum in sala de asteptare erau cetateni veniti si din Italia. Pe noi interventia ne-a costat 22.500 Euro si a constat in ; prima zi consult +tomograf+ mulaj pentru masca termica. A doua zi, dozarea de catre fizicieni a razelor. A treia zi interventia si dupa 4 luni evaluarea cu un PET/CT facut in prealabil la Oradea. Interventia a durat doar 2 ore fara nici un efect secundar dupa. Sala cu aparatul era de domeniul SF-ului.L-au rugat pe sotul meu sa se aseze intins pe patul respectiv i-au asezat o perna speciala sub cap, masca personalizata si sub genunchi o alta perna.L-au intrebat daca prefera o anumita muzica dar sotul meu isi pregatise de-acasa un CD(stia despre treaba asta) pe care i l-a dat doctorului.L-a un moment dat muzica a inceput sa inunde camera parca venea din toate partile iar din tavan un cerc isi schimba culorile de la gaben la verde apoi albastru, rosu, orange, toate culorile fiind pastelate si schimbandu-se parca in acordurile muzicii.Sotul meu nu putea sa vada din cauza mastii fixe decat acest cerc si un brat robotic programat care se invartea in jurul fetei la o distanta mai mare sau mai mica intr-un numar foarte mare de puncte. Doctorul i-a spus ca daca are nevoie de ceva in timpul interventiei, sa ceara, nu este problema.Interventia se reia din punctul oprit.Nu a fost necesar la el. Dupa aceste 2 ore, a venit doctorul i-a scos respectiva masca i-a spus ca tehnic totul a decurs foarte bine si ne-a felicitat ca am ales aceasta metoda. Singurul efect secundar a fost dupa vreo 2 ore de la interventie o durere surda la muschii masticatori durere care nu a durat decat o ora si oricum a fost suportabila.A fost si cand ai fi mestecat mai mult timp guma.Atata tot. Tot ce am relatat este foarte pe scurt. Dar.nu se compara oamenii.educatia.tehnologia...stilul de viata. Nu o sa ajungem la nivelul lor niciodata. La noi se bombardeaza cu tunul pana se ajunge sa-ti distruga totul din jurul tumorii inclusiv pielea.La ei se dozeaza atat de perfect incat rata de eroare este de 0.2 milimetri si nici un tesut dinprejur nu este afectat sau atins Iar ADN-ul tumorii este distrus total. In sala de asteptare am citit un studiu statistic in care scria ca, cu aceasta metoda s-au rezolvat 97% din cazurile de cancer. Inclusiv cele de plamani cu tumori primare sau secundare, ficat, tumori plasate la nivelul creierului si tumori din sfera ORL-ului. Oricum stiinta a evoluat atat de mult.si noi habar nu avem de nimic.
Vorbeam in Romania cu Dl doctor Enachescu(radioterapeut) si ne arata o carte dupa care facea schema de tratament, adica unde trebuia sa puna punctele pentru bombardare(pe romaneste), si aceasta CARTE era REEDITATA in ANUL 1974 si este singura carte dupa care se ghideaza doctorii radioterapeuti.

Mult succes
Consuela
0
20-02-2009, ora 18:54
dani_sdv
Nu este medic/terapeut
dani_sdv
Va rog mult, am nevoie de citeva informatii!
Mama mea a fost operata de "SINUZITA CR HIPERTROFICA MAXILO ETMOIDALA"moment in care s-a
descoperit o formatiune, in urma examenului microscopic mi se spune'UN FRAGMENT CU STRUCTURA
FIBROCOLAGENA CU ZONE DE NECROZA, INFILTRAT INFLAMATOR ACUT SI PROLIFERARE MONOMORFADE CELULE
DE TALIE MEDIE CU PREZENTA DE MITOZE ATIPICE.INTRA IN DISCUTIE UN CARCINOM NEDIFERENTIAT
SAU UN LIMFOM NECESITA EXAMEN IHC"intrebarile mele sunt:
cit dureaza acest examen IHC
ce sanse sunt sa nu fie totusi cancer
mentionez ca stare mamei mele se agraveaza foarte rapid:imposibilitatea respiratiei pe nas
durere in ochiul sting, urechi infundate durere in git lipsa poftei de mincare slabire excesiva
citeodata scurgeri de puroi din nara operata mentionez ca a fost externata in asteptarea
rezultatului IHC
MULTUMESC
0
22-02-2009, ora 11:22
consuela.b
Nu este medic/terapeut
consuela.b
Un examen imunohistochimic dureaza de la 10 zile lucratoare pana la o luna in functie de substantele folosite ca markeri pentru a identifica originea tumorii si tipul de celule care o formeaza.
Examenul se face la Institutul Victor Babes din Bucuresti si dupa 2 sapt poti sa suni si sa intrebi de rezultat sau poti sa mergi personal si sa vorbesti cu biologul care analizeaza proba.
Sa de-a Domnul sa nu iasa nimic, dar daca iese eventual un cancer din sfera ORL_ului sau limfom(cancer in sistemul limfatic ), te asigur ca ambele merg bine pe tratament chimio si radio.
Important este sa se stabileasca cat mai repede tipul de tumora pentru a putea intra pe un tratament eficient.

Tinem legatura
Multa sanatate mamei tate si tie multa forta pentru a o sustine
0
22-02-2009, ora 15:23
dani_sdv
Nu este medic/terapeut
dani_sdv
multumesc frumos sa dea domnul sa fie bine
va tin la curent
0
22-02-2009, ora 15:33
alina84mrc
Nu este medic/terapeut
alina84mrc
Buna! va rog frumos, stie cineva in cazul in care trombocitele sunt fff scazute (25), fara nicio hemoragie, care ar putea fi cauza? Sa fie un tratament cu Tumolit la mai putin de o luna de la ultima sedinta cu citostatice...sau poate nu are nicio legatura.
Multumesc mult si sanatate multa!
0
03-03-2009, ora 20:02
Alex18
Nu este medic/terapeut
Alex18
Buna ziua!Am mai trimis un mesaj in legatura cu tatal meu kr are o tumora de cavum.Vroiam sa va spun k tata a inceput radioterapia si i-au iesit bine analizele si chiar a eliminat un sfert din tumore.Acum as avea si eu o intrebare:dak analizele i-au iesit bine exista vreun risc ca boala sa nu evolueze bine?si dupa ce termina tratamentul cu radioterapie trebuie sa inceapa si tratamentul cu chimioterapie?
0
20-03-2009, ora 19:04
alina84mrc
Nu este medic/terapeut
alina84mrc
stie cineva, un cancer de cavum cu metastaze ganglionare, se poate vindeca?
0
23-03-2009, ora 09:26
puski
Nu este medic/terapeut
puski
Asa cum am scris ceva mai sus, sotul meu a avut un neoplasm de cavum cu metastaze ganglionare; asa au spus medicii; sincer, metastazele ganglionare nu au fost diagnosticate niciodata in urma unei biopsii; se presupune ca ganglionii aparuti laterocervical sunt metastatici; s-a aflat sub ingrijirea prof. Florea si a dr. Aldea de la Coltea. A urmat citostatice si raze (este a doua recidiva). A urmat regim alimentar destul de strict si tratament naturist in paralel. Citostaticele le-a incheiat de Craciun anul trecut. Acum se simte bine si dr. Aldea i-a facut recomandarea de a face controale lunare la ORL. Atat. Continua tratamentul naturist si regimul, insa acesta din urma este mai putin strict, in sensul ca mananca aproape orice dar evita produsele cu aditivi, chimicale, zahar prea mult sau carne in exces. Va dau mai multe detalii pe mesaj privat, daca doriti, -*


(*modificat de admin)
0
13-04-2009, ora 16:04
Michela_D
Nu este medic/terapeut
Michela_D
Fratele meu este diagnosticat cu carcinom rino-faringian cu metastaze ganglionare. As dori sa i-au legatura cu Consuela. Va multumesc din suflet
0
14-04-2009, ora 18:53
consuela.b
Nu este medic/terapeut
consuela.b
Michela,

Da-mi un ID de messenger sau un telefon pentru a lua legatura

Consuela
Adaugă un comentariu / răspuns
103 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: