Tumora maligna.Se poate interveni chirurgical?

05-07-2013
Alej23
Nu este medic/terapeut
Alej23
Am fost operata in 2008 de SPONDILODISCITA SEPTICA (T9-T10) cu o evolutie favorabila pana in 2011 cand nu am mai putut merge.Au urmat alte 2 operatii in mai si iunie 2011 pentru a fi inlaturata compresiunea, insa operatiile nu au fost finalizate din cauza hemoragiei puternice.Am facut examenul histopatologic, diagnosticul fiind TUMORA CU CELULE GIGANT. Am fost indrumata spre o clinica de chirurgie spinala din Uniunea Europeana, deorece in tara nu mi se putea mai putea interveni. Mi s-a recomandat Prof.DR Windhager de la clinica A.K.H-Viena. Urmand sfaturile medicului am urmat tratament cu Zometa 3 luni. La RMN nu s-a vazut nici o schimbare semnificativa. Dupa aceea, mi-a recomandat Prolia 120 Mg-3 luni. Am efectuat alt RMN Si s-a constatat ca medicamentul nu si-a atins scopul. tumora fiind mult mai mare, doctorul neurochirurg din Romania, unde am efectuat RMN-ul, punandu-mi diagnosticul de TUMORA MALIGNA LA COLOANA VERTEBRALA (C4.12) din cauza expansiunii, recomandandu-mi consultatiile unui medic oncolog.
REZULTATUL A FOST:
Examinarea IRM nativa si cu SC OV a coloanei cervcico-toracale evidentiaza:
-formatiune tumorala vertebrala dezvoltata la nivelul corpilor vertebrali T8 si T9 cu cifoza la acest nivel, extinsa in partile moi paravertebrale adiacente, ingloband si captele coastelor, venind in contact cu elementele de fixare vertebrala T7-T10 stanga ( tije cu suruburi);
- Formatiunea masoara 6, 6/6, 4/6, 6 cm si determina stenoza canalului vertebral cu compresia cordonului medular, bomband anterior spre aorta, venind in contact cu aceasta.
In aceasta situatie, se poate interveni chirurgical?
11 comentarii
0
05-07-2013, ora 17:02
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Ale..scrie SI varsta.poate-i de folos dr cand iti va raspunde.
sanatate maxima-ti doresc.
0
05-07-2013, ora 19:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca, si dupa toate aparentele a ceea ce declari, nu! asta este si motivul pentru care ti-a fost recomandat consultul oncologic, caci poate alternativele rezida in tratament oncologic, chimioterapie si, poate mai putin probabil, radioterapie.
0
06-07-2013, ora 16:43
Alej23
Nu este medic/terapeut
Alej23
Multumesc pentru raspunsuri..Mentionez ca am varsta de 42 ani, Raul, am inteles ca in cazul cancerului osos nu se aplica un tratament cu chimioterapie, decat radioterapie. Eu nu pot incepe nimic pentru ca nu am certitudinea ca este o tumora maligna. Medicul neurochirurg mi-a pus acest diagnostic din cauza expansiunii. Este o chestie destul de delicata, deoarece un alt medic nurochirug mi-a spus ca si o tumora benigna poate provoca probleme mari, respectiv o hemoragie interna, deoarece formatiunea bombeaza aorta.
0
06-07-2013, ora 17:54
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Si dv beneficiati de pe urma infiltratiilor locale ! Vedeti raspunsul meu anterior !
0
06-07-2013, ora 18:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate este cat se poate de cert ca este vorba de o tumora maligna, intai de toate ca evolutie si comportament clinic, respectiv faptul ca a progresat si a invadat si distrus tesuturi de prin jur, si apoi, daca mai era vreun dubiu, pe baza examenului histopatologic care sustine diagnosticul de tumora maligna cu celule clare. cel mult se poate completa cu un examen imunohistochimic. este absolut improbabil ca acesta tumora va "invada aorta". asta nu se intampla practic niciodata cu nicio tumora. in schimb netratata va progresa si va da complicatii, probabil si metastaze, in nu foarte mult timp. cred ca trebuie sa iei in considerare un consult oncologic si sa incepi un tratament, probabil ca initial cu iradiere, dar se indica si chimioterapie, fiind de prima intentie chiar, daca exista metastaze, iar pentru asta se va indica un nou CT de torace si abdomen, cel putin.
0
07-07-2013, ora 13:49
Alej23
Nu este medic/terapeut
Alej23
La examenul histopatologic facut in 2011 tumora a iesit benigna, insa am inteles ca fara tratamentul adevacat se poate transforma intr-o tumora maligna, intr-un cancer veritabil. Tinand cont ca eu timp de 2 ani am luat un tratament care a tratat efectele nicidecum cauza, ma gandesc ca lucrurile au evoluat dupa ipoteza de mai sus. Organismul meu nu mai suporta o alta biopsie. Detin probele din 2011 ( lamele). Credeti ca daca le voi duce sa le reevalueze, poate depista in structura lor celule care sa indice o tumora maligna? Medicul oncolog a fost foarte clar si a spus ca fara o biopsie nu se va pronunta in niciun fel. Multumesc pentru informatii! Imi sunt de mare folos!
0
08-07-2013, ora 20:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere. cred ca o reanaliza a lamelor este de mic impact aici. ce intelegi prin expresia "organismul meu nu mai suporta o alta biopsie" ?
0
08-07-2013, ora 23:31
Alej23
Nu este medic/terapeut
Alej23
Pentru a-mi face o alta biopsie trebuie sa ma "deschida" iar in acelasi loc pentru a treia oara si medicul a spus ca este foarte riscant sa faca lucrul acesta.
0
08-07-2013, ora 23:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi ai un diagnostic HISTOLOGIC de tumora maligna. ce spune oncologul despre asta ?
0
09-07-2013, ora 13:03
Alej23
Nu este medic/terapeut
Alej23
Diagnosticul de tumora maligna mi l-a pus medicul neurochirurg in urma RMN-ului efectuat din cauza expansiunii tumorii. Medicul oncolog a spus ca fara o biopsie facut in prezent nu se va pronunta in niciun fel.
0
11-07-2013, ora 00:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: