Tumora mamara dreapta

15-01-2014
vali_68
Nu este medic/terapeut
vali_68
Buna ziua,
am fost diagnosticata cu:(1) nodul mamar stang (BIRADS 3) si (2) tumora mamara dreapta (BIRADS 5).Va prezint mai jos rezultatele reesite in urma biopsiei cu rugamintea de a le interpreta cat se poate pe intelesul meu(cat mai putini termeni medicali, va rog).
Tip de examen: HISTOPATOLOGIC
MACROSCOPIC:
1. 2 fragmente tisulare de lungimea 1, 1 cm si 1, 5 cm;
2. 5 fragmente tisulare, unul de 0, 5 cm, 4 fragmente de 1 cm.
DIAGNOSTIC HISTOPATOLOGIC:
1. fragmente de tesut mamar cu zone de adenoza sclerozanta si zone de mastopatie fibro-chistica cu moderata hiperplazie epiteliala intraductila tipica (11900).Se recomanda interpretare corelat cu datele clinice si imagistice.
2. fragmente biopsice cu aspect de carcinom mamar ductal invaziv grad histologic II (scor histologic 6 : formare de tubi 3pct, pleomorfizm celular 2pct, mitoze 1pct.) infiltrant in tesutul adipos peritumoral; invazie limfo-vasculara si perineurala absenta (11901).
Tip de examen : IMUNOHISTOCHIMIC
ER(receptori de estrogeni) - poziivi 905 in celule tumorale
PGR(receptori de progesteron) - pozitivi 80% in celule tumorale
cerbB2 - negativ
Ki 67 - pozitiv 25% in celule tumorale
P63(celule mioepiteliale) - negativ in zonele de carcinom invaziv
Actina - (celule mioepiteliale) - negativa in zonele de carcinom invaziv
Citokeratina 7 - pozitiva in celulele epiteliale
Testele IHC sustin diagnosticul histopatologic de carcinom mamar ductal invaziv si se vor corela cu incadrarea anatomoclinica a tumorii.
As dori sa stiu daca va fi nevoie de o mastectomie a sanului drept.
Va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate.
Mentionez ca am varsta de 43 de ani.
5 comentarii
0
15-01-2014, ora 19:35
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara !

Este vorba despre o forma de cancer agresiv care deja a invadat, a "patruns" si in grasimea sanului, deci aproape sigur este nevoie de mastectomie dreapta. Nu amanati prezentarea la medic !!
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
16-01-2014, ora 07:19
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sanatate maxima vali
0
16-01-2014, ora 08:53
vali_68
Nu este medic/terapeut
vali_68
Va multumesc domnule doctor, cu siguranta azi am sa merg la oncolog.
Multumesc maria 123.
Va doresc multa sanatate
0
16-01-2014, ora 21:28
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
VALI eu in calitate pe pacient te sfatuiesc sa mai intri pe acest forum sa discuti si cu alte persoane care au trecut prin ce vei trece tu de acum in colo si o sa vezi ce mult te va ajuta in continuare, chiar daca familia ta te sustine pana in panzele albe o sa vezi ca de multe ori ei membrii familiei si prietenii tai se vor bloca si nu vor stii ce au de facut cu ce sa te ajute, dasta este bine sa vorbesti cu cineva care trece prin ce treci tu, mai ales pe timpul tratamentului o sa traiesti stari si emotii si ganduri de care pana acum te fereai.Cand vedeai pe strada o doamna fara par ( de la chimio sau radioterapie) sau in mijlocul de transport nici nu o bagai in seama, eu cand vedeam ii dadeam locul, ma gandeam la cat sufera pt ca facand parte din randul bolnavilor de cancer stiu prin ce trece.
0
17-01-2014, ora 12:12
vali_68
Nu este medic/terapeut
vali_68
Multumesc mult MARATON, am sa tin cont de sfaturile tale, multa sanatate si viata lunga alaturi de cei dragi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.