TUMORA PULMONARA STG. T3 N1 M1

20-04-2011
noryk21
Nu este medic/terapeut
noryk21
In luna februarie 2011 sotul meu a fost diagnosticat la Instit.M.Nasta cu tumora pulmonara stg. T3N1M1(cerebrum + posibila meta subcutanata in reg. nucala). Rezultatul bronhoscopiei a fost urmatorul: fragmente de mucoasa cu infiltrare neoplazica masiva de tip carcinom epidermoid fara cheratinizare si infiltrat limfocitar in stroma. Rezultatul CT Cerebral, torace si abdomen nativ si cu substanta de contrast a fost urmatorul: Rezultat: In segmentul apical superior stang se dezvolta o formatiune tumorala care infiltreaza mediastinul si conflueaza cu un bloc de adenopatii hilare pulmonare stangi. Blocul tumoral vine in contact cu ramul stang al arterei pulmonare, fara sa il invadeze sau sa il infiltreze. Nu se constata alte adenopatii supradiafragmatice. Calcifieri tricoronariene masive. Ficat, splina, pancreas, glande suprarenale, colecist, cai biliare intrahepatice si extrahepatice de aspect CT normal. Chiste corticale renale bilaterale. Nodul infiltrativ hipercaptant pentru contrast, cu diametrul maxim 1, 5 cm localizat subcutanat si la nivelul musculaturii nucale. Formatiune tumorala temporo-occipitala stanga cu diametrul maxim aproximativ 2, 5 cm, cu aspect pseudochistic, localizata subcortical, circumscrisa de o arie intinsa de edem. Sistem ventricular simetric, de dimensiuni normale, situat pe linia mediana. Pe sectiunile efectuate nu s-au constatat leziuni osteocondensante sau osteolitice.
Concluzii: Tumora pulmonara stanga. Stadializare T3 N1 M1(cerebrum + posibila metastaza subcutanata in regiunea nucala). Calcifieri tricoronariene masive.
Am mers la spitalul Bagdasar Arseni unde a facut un IRM CEREBRAL cu contrast si rezultatul a fost: peic occipital stanga, cu dimensiuni de 11/14/22 mm cu structura heterogena si zona de necroza. Priza de contrast periferica in inel; edem perilezional moderat cu direct efect de masa pe vl stang; sv pe linie mediana de dim normale.
S-a intervenit chirurgical pe data de 21.03.2011 VCO: 220 VCO:practicandu-se cura chirurgicala a formatiunii tumorale; evolutie postoperatorie favorabila;
Ex HP final: EX Histopatologic final- metastaza de carcinom epidermoid scuamocelular ( avand origine bronhopulmonara in contextul clinic cunoscut); CT cerebral de control: lacuna postoperatorie de aspect normal occipital stanga, SC simetric pe linie mediana, de dim normale, volet operator normal pozitionat.
Nimeni nu ne-a explicat ce avem de facut mai departe, daca acea tumora pulmonara se poate opera sau nu, deocamdata face radioterapie in zona capului si i s-a spus ca urmeaza saptamana viitoare sa faca radioterapie si ptr tumora de la plamani.Daca puteti din ceea ce am scris eu sa ne spuneti parerea dvs. in legatura cu ce se poate face mai departe si daca este bine ceea ce facem acum ptr ca din ceea ce am citit eu pe acest forum am inteles ca radioterapia poate distruge si tumoarea, deci e posibil sa nu mai facem operatie sau stadiul este prea avansat si nu isi are rostul operatia? va multumesc.
2 comentarii
0
20-04-2011, ora 19:15
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna seara, este cancer pulmonar cu metastaza cerebrala.trebuiesc facute sedintele de radioterapie si dupa aceea se va stabili daca se intervine chirurgical la plamani.oricum eu am o parere buna de colectivul de la M.Nasta.multa sanatate si putere sa treceti cu bine de aceasta cumpana a vietii.Doamne ajuta.
0
21-04-2011, ora 02:45
Dr. Bolca Ciprian
Chirurgie toracica
Dr. Bolca Ciprian
pt noryk
in principiu cu stadializarea T3N1M1 nu se mai pune problema de interventie chirurgicala
dar:
tumora cerebrala este operata si din descrierea dumneavoastra nu ar mai exista alte metastaze cerebrale vizibile
asta e bine - iar radioterapia cerebrala va stopa sau distruge eventualele alte metastaze cerebrale microscopice
trebuie vazut exact daca formatiunea subcutanata este metastaza
daca da - interventia chirurgicala pulmonara nu isi prea are sensul - nu schimba cu nimic evolutia bolii
se vorbeste despre un bloc adenopatic hilar (N1) - cel mai probabil este si N2, atata doar ca gangionii nu sunt toti mariti sau vizibili pe tomograf
per ansamblu - nu trebuie operata tumora pulmonara - nu se schimba nimic
conform protocoalelor moderne de tratament radioterapia pulmoanra nu isi are rostul
pacientul are nevoie doar de chimioterapie paliativa
din pacate situl dumneavoastra are un cancer pulmonar in stadiu terminal
nu se poate spune cat mai are de trait - poate sa fie 1 luna sau poate a fie si un an - depinde de cum reactioneaza la tratamentul oncologic

daca formatiunea subcutanata nu este metastaza (trebuie biopsiata), investigatia necesara este un PET -CT
daca acesta este complet negativ - adica nu exista alte metastaze - se poate face o reevaluare - adica trebuie practicata o biopsie la nivelul ganglionilor mediastinali - prin mediastinoscopie si/sau toracoscopie stanga
daca si acestea sunt negative se poate pune problema de o interventie chirurgicala pulmonara - dar si atunci doar cu ideea de prelungire a vietii si nicidecum de vindecare

nu pot din pacate sa va dau vesti mai bune
multa bafta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul