Tumorectomie reductionala

14-01-2010
lucia2010
Nu este medic/terapeut
lucia2010
Buna ziua,
Mama mea de 58 de ani s-a operat de o tumora retroperitoneala in 2005. A recidivat si pe 9 decembrie 2009 s-a operat din nou. Tumora este cumva prinsa pe coloana (nu stiu termenii medicali si nici nu am biletul de externare la mine sa va spun exact, dar sper sa intelegeti). Medicul ne-a spus ca au scos 90-95% din tumora (mai ramasese intre vertebre), ca a trebuit sa-i scoata 2 nervi care erau prinsi in tumora si au taiat si din muschiul psoas care fusese invadat. Rezultatul histopatologic nu e prea concludent adica acolo scrie "pentru diagnosticul diferential intre o tumora stromala extragastrointestinala si un neurofibrom se recomanda teste imunohistochimice" pe care le-am dus la Institutul V. Babes, dar dureaza pana le luam. Am facut un tomograf la 25 de zile dupa operatie si din interpretarea dr. radiolog rezulta ca: "paravertebral, pe partea dreapta se evidentiaza o formatiune tumorala cu structura neomogena de 70, 9/56, 8mm care invadeaza muschiul psoas si corpul vertebral L3". Este posibil sa creasca in 25 de zile atat de mare sau nu s-a scos cat ni s-a spus. Ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare este ca mama are dureri mari la piciorul drept (il simte oparit, asa zice ea si o junghie) (de fapt piciorul drept nu-l mai poate misca in lateral, il muta cu mana, dar poate sa mearga pe el si sa-l mute in fata) si o mai doare si inauntru, banuiesc ca acolo de unde i-au taiat nervul sau/si muschiul, face calmante injectabile. Este normal? Se vindeca mai greu cumva? A trecut totusi 1 luna si 5 zile de la operatie. Rog frumos un doctor sa-si spuna parerea.
Mii de multumiri!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul