turmeric+antibiotic

15-11-2017
payne
Nu este medic/terapeut
payne
Buna seara.Tocmai am baut un ceai cu miere si o lingurita de turmeric si ma intrebam daca afecteaza in vreun fel antibioticul pe care il iau momentan (cexyl).Stiu ca turmericul are efecte anti-inflamatoare si am auzit ca anti-inflamatoarele nu ar trebui luate impreuna cu antibioticele.Multumesc
6 comentarii
1
15-11-2017, ora 11:47
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Buna ziua,

Este diferită administrarea unui antiinflamator nesteroidian (AINS) cu substanță activă standardizată, bine tintita și acțiunea anti-inflamatoare a pudrei de turmeric. Curcumina, substanța activă din turmeric, ar putea conferi acțiune antibacteriană (bineînțeles, nu la fel de intensă ca antibioticul recomandat de medic, nu este acelasi lucur cu doza terapeutica eficienta din medicamente). Ce vreau să spun e că cele două substanțe s-ar putea ajuta una pe cealaltă, dar acest lucru nu exclude posibile interactiuni.

Desi turmericul, respectiv curcumina sunt studiate pentru diverse efecte benefice impotriva a numeroase boli (afectiuni gastrointestinale, cancere, Alzheimer etc.), datele obtinute in laborator in cea mai mare parte pe animale, fiind insuficiente studiile clinice pe oameni, dozajele standardizate utilizate, mediul controlat din laborator, fac ca aceste rezultate sa fie dificil de extrapolat la populatia de rand, care este expusa in acelasi timp la numerosi factori de risc (de mediu - noxe, virusi, bacterii, factori alimentari, stres cronic etc.).

Respecta cu atentie instructiunile de tratament oferite de medic in ceea ce priveste administrarea antibioticului, alimenteaza-te corect, ramai activ, dormi suficient și incearca sa nu iti mai creezi anxietati. Stresul, dieta dezechilibrata, sedentarismul cronic si lipsa de activitate fizica au efecte mult mai nocive asupra corpului care nu pot fi compensate cu tot turmericul din lume.

Multa sanatate!

Cu stima,
Mihaela Acasandrei
Nutritionist-dietetician
0
15-11-2017, ora 16:34
payne
Nu este medic/terapeut
payne
Multumesc pentru raspuns.Am sa las turmericul la o parte cat timp iau antibioticul(5 zile).Ideea e ca am prins o raceala acu 6 saptamani si peste 2-3 saptamani mi-a trecut tot mai putin gatul.Mi s-a dat antibiotic cefalexin de medicul de familie pentru 7-10 zile si pe la jumatatea tratamentului a crezut ca m-am vindecat complet, nu mai aveeam tuse, mancarime sau durere in gat.Dar dupa ce am terminat tratamentul(aproximativ acum 10 zile) am obvservat ca inca mai am o usoara durere in gat, care doare putin mai tare cand intru in casa de afara.M-am uitat in gat cu lanterna si am vazut ca am rosu in faringe.M-am dus marti la orl s-a uitat in urechi nas si gat si a zis ca am rinofaringita acuta si mi-a dat mai multe pastile de luat printre care antibiotic cexyl pentru 5 zile de 2 ori pe zi si picaturi de nas.Si incep sa ma panichez putin ca vad rosu ala in gat ca nu da semne de imbunatatire de loc, chiar daca abia simt durere in gat.
0
27-11-2017, ora 22:31
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Turmericul nu are contraindicatii. Are ceapa sau usturoiul contraindicatii?
Daca vrei sa scapati de rosu in gat bea turmeric in lapte cald. Laptele nu este candidatul ideal pentru ca hraneste productia de mucus.
Sau pune turmeric in supe/ciorbe, tot ce are grasime.
Substanta activa din turmeric lucreaza si mai bine daca este luata cu grasime si piper negru.
Nu degeaba 1+ miliard de indieni si inca 1 miliard de orezari mananca turmeric (ginger galben) zilnic.
Turmericul este numit in chineza gingerul galben. Este o planta sfanta pentru ei.
Credeti ca sunt 2 miliarde de omeni nebuni, ei care au o istorie de mai bine de 4000 de ani?
Turmerciul este echivalentul uni antibiotic natural, dar nu face bani buni pentru farmacii si medici.

Bazaconile de antibiotice au contraindicatii pentru ca suntartificial de vulpile comerciale (industria farmaceutica).
Antibioticul distruge bacteria care da infectia dar distruge si tot micorbimul din sistemul digestiv.
Sistem digestiv fara bacterii sanatoase duce la infectii cronice.
Avem in sistemul digestiv de 10 ori mai multe bacterii decat cate celule avem in tot organismul.
Aceasa flora este cea mai buna aparare impotriva infectiilor cronice (vezi boala Chron).
Tocmai a-ti arso cu antibioticul, de asta mai tarziu infectia reapare.

Daca vrei sa nu mai faceti rosu in gat pentru todeauna, invavati sa mancati sanatos si sa suplimentati cu ce va lipseste in alimentatie.
Mancat sanatos: legume, fructe, nuci, seminte, peste mic. Cu exceptia pestelui toate celelalte hranesc si creaza o flora intestinala sanatoasa.
Eliminati zaharul rafinat din alimentatie. Eliminati fumatul si reduceti cosumul de aclohol la minim.
Suplimentai cu Vitamina D3 in lunile fara soare. Cel putin 2000-3000UI zilnic.
Faceti o deparazatirae anuala (ceai de pelin).

Dar lumea (pulimea generala), animalele bipede vor sa vada numai manele, sa beleqasca ochii la tembelizor si sa umple brudihanul cu acadele.
Cand se inbolnaveste crede ca exita o pilula magica care il face sanatos.

Ha!Ha!Ha!Ha!Ha!Ha!Ha!Ha!Ha!Ha!Ha!

Sananate si intelepciune va doresc.
0
28-11-2017, ora 19:41
payne
Nu este medic/terapeut
payne
E adevarat ce zici.Dar eu nu beau, nu fumez si in mare parte nu fac nimic nesanatos.Mananc foarte putin, antibioticele care le-am luat mi-au fost date de medicul de familie si medic orl, nu am luat nimic dupa capul meu.2 luni au trecut si gatul meu nu s-a imbunatatit de loc, e foarte sensibil la orice.Daca nu fac nimic nu doare, dar cum trag o gura de aer rece sau vorbesc umpic mai mult, incepe sa ma doara.Am sa primesc maine rezultatul de la un exudat faringian+exudat din nas.Sa speram ca gaseste ceva.Pentru ca m-am saturat sa tot astep cu saptamanile fara sa stiu ce am.
0
28-11-2017, ora 20:46
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Daca nu bei si nu fumezi e FOARTE BINE.
Urmatorul pas este sa vezi ce lipseste.
Pot fi multe cause.

Mananci gras sau nu?
Celulele si tesutul se construiesc repara cu grasimi, collagen, Vitamina C, Omega 3, Vitamina D3.
Racesti des? Fa un soc de Vitamina D3 si vezi ce se intampla. In special iarna este foarte recomandat.
Baga 15.000-10.000Ui de Vitamina D3 zilnic timp de o luna.
Daca racesti des la frig cam asta ar fi cauza principala.

Virusurile si bacterile care produc infectii si racel adora zaharul si urasc grasimile.
Ia zilnic niste ulei de peste (cod), sau ulei de coconut.

Islandezii primul lucru car intreaba cand cineva e bolnav/racit: Ai luat ulei de peste?

Incearca si vezi.
0
21-03-2019, ora 11:07
ma22
Nu este medic/terapeut
ma22
Turmericul are totusi contraindicatii (---------*), desii este un adevarat miracol - puternic antiinflamator, eu am inlocuit diclofenac cu turmeric pudra. Imi fac diverse blend-uri dimineata si seara.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.