tuse

05-12-2011
ilutapaula
Nu este medic/terapeut
ilutapaula
Buna ziua...numele meu este paula si am un bebe de 4 luni..intr-o seara s-a trezit din somn plangand ffffff rau si cam dupa 5 min am observat ca sub ochisori ii aparuse ca niste venisoare sparte de sange...am hotarat sa mergem la urgenta pt linistea noastra.dupa un consult si o radiografie la plamani s-a constatat ca ar avea brohnopneumonie aspirata.ne-a internat si am facut tratament cu cortizon, centamicina si vitam b1 si b6.o gramada de analize la care raspunsul a fost bun.dupa 2 zile mi se spune ca ar avea suflu sistolic.am hotarat sa mergem la cluj(noi locuim in zalau)...la cardiolog mi s-a spus ca nu are nimic...am mers la neurologie pediatrica unde ni s-a facut o encefalograma ajungandu-se la diagnostic de usoara forma de epilepsie...tratament cu fenobarbitan si b complex.ajunsi acasa copilul a racit.din nou la spital tratament cu aerosol9centamicina +adrenalina si niste picaturi in ochi pe baza de antibiotic.dupa trei zile.am mers la medicul de familie la cantarie si masurare unde ne consulta si ne spune ca ar fi bine sa ii dau copilului humex.ei din acest moment copilul tuseste fff rau si vomita puternica ca si o cascada.va rog sa ma ajutati pt ca nu mai pot si nu mai stiu ce sa ii dau copilului.
1 comentarii
0
05-12-2011, ora 16:28
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi urgent la spital cu copilul.
Este posibil sa aiba encefalita sau meningita. Spune doctorului de felul in care a vomitat. Este important.
Nu mai trata copilul la medicul de familie. Trebuie sa il vada un medic pediatru.
Mergi la o sectie de infectioase. Intreaba mai bine la salvare ce sa faci.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul