Tuse continua

05-06-2017
stefy7533
Nu este medic/terapeut
stefy7533
Buna seara, am o mica problema. Am o fetita de 3 ani care de o luna si jumatate are o tuse seaca scurta, tuseste asa din 30 in 30 sec. PERMANENT, SUPER DERANJANT PTR. EA. Am fost la 4 medici, i am dat siropuri peste siropuri, i am facut exudat in gat si tampon nazal, au iesit negative, i am dat aerius si nimic, i am dat nexium ( medicii au spus ca poate fi reflux, nici o ameliorare ) si nimic, toate astea evident la recomandarea medicilor. In gatutul ei omuletul sta lipit de amigdale. Urmeaza sa i mai fac si o radiografie sa vedem poate a inghitit ceva si o deranjeaza. Am nevoie de un sfat, a mai trecut cineva prin asa ceva, ce sa fac ca nu mai stiu unde sa ma duc cu ea.Multumesc mult de ajutor.
5 comentarii
0
06-06-2017, ora 19:22
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Tusea este prezenta si in timpul somnului sau doar in perioadele de veghe?
Amigdalele sunt marite?
0
06-06-2017, ora 20:49
stefy7533
Nu este medic/terapeut
stefy7533
Buna seara, la somn nu tuseste, amigdalele nu sunt marite. Doar in stare de veghe tuseste.
0
06-06-2017, ora 22:11
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara.
Trebuie sa observati cand apare tusea: in casa sau si in aer liber; doar acasa sau si in alte locatii; dupa efort fizic, ras, etc, sau si in repaus; in prezenta unor factori de mediu iritanti/potential alergizanti sau fara o cauza aparenta.
0
07-06-2017, ora 12:09
stefy7533
Nu este medic/terapeut
stefy7533
I am dat si aerius timp de o saptamana si nu a avut nici o imbunatatire.
Tusea este permanenta, nu este diferita cand iese afara sau la somn, sau cand se joaca.
0
10-06-2017, ora 05:31
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata.
In situatia in care in sfera ORL nu s-au decelat modificari, daca investigatiile efectuate (inclusiv cele pentru o eventuala alergie) sunt in parametri normali si tuseste doar cand este treaza, ar putea fi un tic. Pentru confirmarea/infirmarea acestui aspect este necesara evaluarea psihologica.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea măgărească la copii - ce este și cum se tratează
  • După o răceală copilul încă tușeste - mai este contagios?
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Cum calmați tusea la copii?
  •