tuse convulsiva

09-05-2007
mmmatza
Nu este medic/terapeut
mmmatza
Buna ziu, ma numesc Andreea si am 17 ani.Am avut o racela usoara, iar dupa o saptamana am inceput sa tusesc, m-am speriat deorece tuseam rau, si m-am dus la doctor sa ma consulte.M-a consultat si a zis ca nu am nimic la plamani, dar m-a trimis sa-mi fac o radiografie.Mi-am facut o radiografie, dar mi-a zis ca nu am nimic.atunci doctorul a spus ca am tuse convulsiva, si a zis sa iau reuprofen tablete, si sirop rofedex, si antibiotice amoxacilina.E bine daca iau amoxacilina?ca am vazut pe un site ca ar trebui sa iau ampicilina...am luat antibiotic la inceput 3 zile, am intrerupt, dupa aia am mai luat inca 5 zile, si am intrerupt din nou.o saptamana am luat rofedez si reuprofen, iar dupa aia am inceput cu mucosolvan.Acum e a treia sapt de cand tot tusesc, si de cateva zile a inceput sa ma doara spatele.Dimineata tusesc foarte rau, am senzatia ca ma inec, dar acum totusi nu mai sunt asa de rau.Ma doare spatele acum, si de tusit nu mai tusesc chiar asa de rau.Deci, oare am ceva mai grav?pot aparea ceva complicatii?ca eu asa am auzit?ce imi recomandati sa mai iau?ceva remedii naturiste?eu remedii naturiste, am incercat, ceaiuri, de ceapa.Am luat si codeina dar numai cateva zile, iai dupa mucosolvan am simtit o imbunatatire.Am baut si lapte de capra, si am fost la salina.Deci ce ziceti?sper ca detailiile mele au fost de ajuns.Va multumesc anticipata.
1 comentarii
0
16-10-2019, ora 22:06
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Nu mai întrerupeți tratamentul antibiotic, respectați numărul de zile prescris de medic. Vă recomand să mergeți la boli infecțioase pentru consult și tratament de specialitate. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.