Tuse cu senzaţie de sufocare rezistentă la antibiotic

30-06-2014
user_name
Nu este medic/terapeut
user_name
Bună ziua.
Am început să am o tuse productivă acum 2 săptămâni. Nu era deranjantă, aşa că am ignorat-o, plus că tuşeam foarte rar. În câteva zile s-a transformat în tuse seacă aşa că am început să iau Tusocalm.
După 4 zile de tratament cu tusocalm, nu numai că nu am observat nicio ameliorare, dar am început să am şi senzaţia de sufocare după fiecare criză de tuse care a devenit productivă, iar. Nu pot elimina sputa care se scurge din nas în gât, iar când tuşesc rămân fără aer, şi mi se contractă gâtul în nişte spasme ciudate până să îmi revin. Plus că îmi lăcrimează foarte tare ochii, de mă trezesc cu ei umflaţi în fiecare dimineaţă. Menţionez că nu am deloc durere în gât, ci doar acea senzaţie de gâdilici enervantă.

Simptomele astea m-au determinat să merg la medic, care mi-a recomandat un telfast seara (pentru lăcrimat, dacă o fi având treabă cu alergia), Eurespal (3/zi). Nistatină (1/12 ore), Roclarin (1/12 ore) + spray.

Sunt în a treia zi de tratament, şi tot nu îmi trece. Simt că iau un pumn de pastile pe zi, , fără rost. Tratamentul prescris e pentru 5 zile... s-au mai rărit puţin crizele de tuse, şi parcă nu mai sunt aşa agresive, în special dimineaţa, dar sunt la fel de chinuitoare din cauza senzaţiei de sufocare, sunt efectiv obosită fizic de la atâta tuse.
În plus, de când iau tratamentul acesta sunt şi foarte slăbită, ameţesc, obosesc crunt la cel mai mic efort, inclusiv acela de a merge mai repede pe stradă.

Nu ştiu ce să fac, să întrerup tratamentul şi să consult alt medic? Poate fi ceva mai grav?
1 comentarii
0
02-07-2014, ora 11:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul care tre sa consulti este ORL si pneumofrtizio
pe forum gasesti cum se fac tratamente locale.. inhalatii, aerosoli, aromoterapie, gargara..s.a
si ce regim alimentar trebuie sa tii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •