tuse de care nu pot scapa

09-08-2013
andreinegutz
Nu este medic/terapeut
andreinegutz
Buna seara...am nevoie sa ma ajutati...am fost acum fix o luna la mare...si de atunci nu pot scapa de o tuse foarte suparatoare...am o tuse seaca...simt ca o gadilatura pe gat am luat antibiotic Klacid 5 zile impreuna cu eurespal si ACC...nu mi a trecut...acum sunt in Elvetia on vacanta...am fost si aici la doctorul mamei mele mi a dat acelasi tratament am terminat 7 zile tratamentul cu clacid si inca un medicament pentru expectoratie..insa nimic.am momente cand incep sa tusesc si nu ma mai opresc tusesc pana ma sufoc si aproape vomit...ce poate fi va rog ajutati ma
5 comentarii
0
10-08-2013, ora 16:42
ionutz002
Nu este medic/terapeut
ionutz002
salut,
Aceleasi simptome am si eu..nu ma doare nik, nu am febra...doar tuse care se manifesta in anumite parti ale zilei si o senzatie de sufocare...
Dupa un control la medic mi s-a sps ca am raceala la plamani..
Sunt la al doilea tratament ccu anibiotic in 3 saptmani si nu stiu ce sa mai fac..
incearca aerosoli..pe mine ma mai ajuta
0
12-08-2013, ora 14:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca va faceti toate investigatiile la medicul pneumolog si nu aveti nimic organic, poate fi o tuse pe fond nervos care sa cedeze la anxiolitic. De pilda un anxiar.
0
16-08-2013, ora 22:51
andreinegutz
Nu este medic/terapeut
andreinegutz
salut.inca nu mi a trecut sunt la fel pe parcurusl zilei ma mai apuca crize de tuse pana ma sufoc nu imi pot controla tusea simt ca numai pot respira si lacrimez si peurma ma calmez ajung luni in tara si ma duc la ORL sa vedem ce spun...nu am mai luat niciun tratament.sa vedem ce o fi dar e tare ciudat.cei cu simptome ca ale mele daca aveti noutati va rog sa ma anuntati va multumesc frumos
0
06-11-2013, ora 08:51
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Salut, si eu sunt la fel.Am venit de la mare si la fel tuse seaca si senzatia de gadalitura in gat continua.Am avut o perioda in care m-a lasat acum vad ca iar a aparut.Am fost diagnosticat si cu brosectazii bilaterale la un CT facut dupa ce am venit de la mare.Vre-un rezultat la vre-un tratament??poate sa fie si pe fond psihic..
0
11-11-2013, ora 23:10
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Buna revin cu noutati.In urma tusei pe care o am si nu vrea sa cedeze am observat ca mai am si ceva firicele de sange.Am observat asta de o saptamana cand m-am dus la baie si am tusit am scuipat si surpriza cat un punct de creion, era sange.Dupa care m-am chinuit sa mai tusesc si nu mai a venit.A doua zi la fel.M-am speriat si am fugit la spital.In dimineata in care am fost nu am prea tusit si am facut o bronhoscopie pt ca radiografii nu mai pot face ca am deja 10 si un tomograf toate la plamani.A zis ca nu se vede nimic si ca e totul ok doar cateva depuneri albicioase.Mi-am luat o piatra de pe inima si am plecat.A spus ca in plamani nu se vede nici o sangerare si ca s-ar putea fi de natura ORL, adica pe baza de reflux sa am gadalitura in gat si tusea asta seaca.Acum in momentul de fata iar am tusit scuipat si surpriza iarasi sangede data asta a fost putin mai mult ca un "sirulet".Sunt disperat nu stiu unde sa ma duc sa vad de unde provine sangele asta daca la plamani a zis ca nu am nimic si totul e ok.Mentionez ca am:reflux descoperit in urma unei endoscopii facute anul trecut in primavara(tratata superficial pentru ca nu ma deranja), helicobacter tot de-atunci luat tratament o singura data dar in analize este prezent, si de la atatea antibiotice am si un pic de candida in gura doar putin se vede langa omulet.Rog pe cineva sa ma indrume ce sa fac, unde sa merg sa-mi rezolv problema.Multumesc si sanatate la toata lumea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •