tuse de cateva luni, in special noaptea

06-10-2010
ene.i
Nu este medic/terapeut
ene.i
Numle meu este Ionut si am 21 de ani.De multa vreme am inceput sa tusesc (nu mai retin cand a inceput, cateva luni) cel mai rau este noaptea cand ma pun in pat si dimineata imi vine sa si vomit cat de mult tusesc.cand tuseam foarte mult aveam si dureri (simteam pe partea dreapta imediat sub coaste o durere cand trageam aer in piept tare sau cand tuseam -aceasta mi-a trecut in 2 zile). Am fost la medicul de familie mi-a dat amoxicilina 500mg 3 ori pe zi... prima saptamana iar a doua saptamana cand am fost la medic mi-a dat Erytromicin 250mg 4 orei pe zi (mi-a spus ca nu am nimic in gat doar sunt rosu)... dar parca nimic nu sa schimbat.(am simtit o mica diferenta in prima saptamana ). Am renuntat si la fumat.. ma simt mult mai bine dupa ce am incetat sa fumez (ma simt foarte bine fara tigari imi pare rau ca nu am renuntat mai devreme nu este greu deloc sa le lasi ) tusesc mai putin... dar tot tusesc. Dupa toate acestea ma luat si o durere in gat pe partea stanga.. ( ma doare cand inghit.. durerea este ca o intepatura ) beau ceai... am luat paracetamol, ibuprofen evit acidulate etc.
Mai adaug... -daca trag aer tare in piept imi vine sa tusesc. sunt racit mai tot timpul.
-cand tusesc dimineata mucoasa are o culoare ciudata (Verde Inchis - maronie) restul zilei este verzuie.

Sunt foarte speriat sa nu fie ceva foarte grav. vreau sa stiu la ce sa ma astept si pentru ce examinare sa ma duc la spital in aceste situati. Va multumesc foarte mult si apreciez faptul ca ajutati si raspudeti mereu oamenilor cu probleme. O zi placuta :)...
5 comentarii
0
06-10-2010, ora 01:07
ene.i
Nu este medic/terapeut
ene.i
Am uitat sa adaug...Noaptea aveam multa infectie in gat ( mucoasa ) cand respiram se auzeau niste sunete ciudate ca un garait - pocnit foarte incet.
In urma cu 7 luni am avut si o otita la urechea stanga...(daca are vre-o legatura)
Va rog sa ma scuzati pentru exprimarea si vocabularul gresit.
0
06-10-2010, ora 09:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci o radiografie SAF.. sa excluzi o sinuzita.
cu rezultatul tre sa mergi la ORL.
0
07-10-2010, ora 16:16
rebeca23
Nu este medic/terapeut
rebeca23
Buna ziua,
De ceva vreme am o tuse foarte urata de care nu pot scapa...am tratat-o cu acc 600 si acc 200 imi trece partial.
Problema este ca noapte nu pot respira, si am senzatie de tuse intruna.atunci cand tusesc elimin si un fel se secretie care simt ca parca s-ar "rupe" din gat.
Imi puteti da un sfat sau imi puteti spune ce medicament m-ar putea ajuta?

Va multumesc!
O zi buna!
0
07-10-2010, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. regim alimentar strict fara acru, rece, acidulate si fructe citrice...
tote irita mucoasa faringelui
2. Inhalatii cu ceai de musetel fierbinte + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt + 2-3 pic de ulei volati de busuioc...
peste 10 min.. faci cu acelas ceai Gargara
3. Sinupret 2 tab la 8 ore
0
16-10-2010, ora 02:15
ene.i
Nu este medic/terapeut
ene.i
AM AFLAT !
Incepusem in ultimile 3 zile scuip sange ! (tuse cu sange)
Am fost la spital.. mi sa luat sange... am facut o radigrafie la plamani. mi sa spus ca am o bronsita.. mi sa dat Clarithromycin 500 mg, Diclofenac sodium 50mg, Prednisolone 5mg... in 3 4 satamani maxim o sa fiu ok... durerea in gat a trecut dupa 3 4 zile...

ASTEPT VIDECAREA TOTALA ::)


MULTUMESC PT AJUTOR !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •