tuse dimineata

12-03-2010
mot florentina
Nu este medic/terapeut
mot florentina
copilul meu de 6 ani tuseste de vreo 2 luni dimineta si uneori si noaptea.Tusea este productiva, uneori stranuta de vreo 5-6 ori, nu prezinta alte simptome.In timpul zilei nu tuseste deloc.Am facut numeroase tratamente, siropuri de tuse, de alergie fara nici un rezultat.Va multumesc.
3 comentarii
0
13-03-2010, ora 05:35
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Util ar fi un examen pentru ORL pentru polipi si aerosoli cu ser fiziologic. Poate fi vorba si de o rinita alergica.
0
13-03-2010, ora 09:48
mot florentina
Nu este medic/terapeut
mot florentina
Am uitat sa mentionez ca in2008 i-au fost scosi polipii.In decembrie a avut o viroza, a luat tratament si de atunci a ramas cu aceasta tuse.Nu prezinta nici un simptom in timpul zilei, dimineata timp de o
ora tuseste si stranuta ca si cand ar fi racit.
0
14-03-2010, ora 08:49
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Tusea persistenta dupa o viroza poate insemna o reactivitate crescuta a bronhiilor. Mai ales daca are si fenomene de rinita alergica (stranut, secretii nazale apoase, ochi rosii) poate fi utila o testare alergologica si tratament de 3luni cu Singulair de 5 mg.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •