tuse frecventa dupa tratament antibiotic pentru infectie pulmonara

08-01-2014
alexandra adam
Nu este medic/terapeut
alexandra adam
Buna seara. Am fost la medic in urma cu 2 saptamani dupa o raceala tratata fiindca nu ma simteam bine si am inceput sa tusesc si sa respir cu greutate. Ma simteam fara energie si slabita si nu m-am gandit ca toate astea ar putea fi cauzate de o 'infectie pulmonara cauzata de o raceala netratata'. Am luat Augmentin timp de 10 zile si in acest timp nu am tusit aproape deloc. Dupa incetarea si terminarea tratamentului tusea a revenit.
Intrebarea mea este: ar fi in regula sa incep inca un tratament cu acelasi medicament? se poate sa nu fi trecut de tot infectia?? la plamani am fost ascultata si totul era in regula, pulsul ok...Ce ma sfatuiti?
Tin sa mentionez ca momenta nu sunt in tara si nu am un medic de familie propriu inca..fiindca totul dureaza destul de mult cu actele in Irlanda pana te repartizeaza la un medic.
Multumesc
5 comentarii
0
09-01-2014, ora 01:28
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cand o boala revine. In situatia in care se face tratament pentru o anumita afectiune si dupa terminarea tratamentului, imediat sau dupa un anumit timp, boala revine, cea mai buna practica este sa se faca o reevaluare a bolnavului. In acest caz ati avea nevoie de o consultatie si eventual o radiografie pulmonara. Dupa aceasta se va lua decizia daca este oportun ca sa se repete tratamentul cu acelasi medicament sau se impune schimbarea tratamentului. Deci va recomand sa incercati sa ajungeti la un medic pentru o astfel de abordare. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
09-01-2014, ora 01:49
alexandra adam
Nu este medic/terapeut
alexandra adam
Va multumesc mult pentru raspuns Dl dr Muresan. E de mare ajutor.

Alexandra Adam
0
11-01-2014, ora 21:07
Nelsis
Nu este medic/terapeut
Nelsis
buna ziua am un copil de 10 ani am administrat singulair 4mg 8 luni dupa care am intrerupt si a trecut un an si jumatate acum in oct.2013 a fost racit a primit tratament de zinat 250mg si de atunci iarasi persista tusea, noaptea nu tuseste doar dimineata si mai mult seara afara in aer liber deloc.Dr.pneumolog a spus ca singulairul trebuie administrat toata viata.Eu consider ca afecteaza ficatul fiind inca copil.Nu face crize de asma face sport, schiaza.Nu-l doare spatele sau pieptul nu roseste in jurul ochilor daca tuseste mult.Tusea ese cind uscata, cind cu secretie.La 8ani a inceput singulairul a fost bine nu tusea cit l-a folosit.Acum nu stiu cum sa procedez din nou doresc un sfat multumesc.
0
13-01-2014, ora 17:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie cautata originea tusei
'1 poate fi din cauza secretiilor din nas care se scur spre posterior si irita faringele
2 poate fi din cazua unui faringe iritat din cauza refluxulul gastric si alimentelor acide, acre, sucuri, citrice s.a.
3 poate fi de origine pulmonara sau traheo.bronsica si numai aici se poate de vorbi de tratamentul de la pneumo.ftizio
4 un aparat de aerosoli acasa un aparat salin si o alimentate corecta e valabila in toate 3 cazuri
0
21-01-2014, ora 08:36
Nelsis
Nu este medic/terapeut
Nelsis
buna ziua la un copil singulairul de 4mg afecteaza pe parcursul mai multor ani, ficatul sau alte organe din organism, se poate face paza cu aceasta.multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •