tuse iritativa

03-12-2010
violetacol
Nu este medic/terapeut
violetacol
Buna seara la toata lumea...va rog sa ma ajutati intr-o problema.De cateva saptamani am o tuse seaca iritativa.Am luat la inceput Humex sirop pentru tuse neproductiva ;dar nu l-am suportat;dormeam pe mine nu alta.Am mers apoi la medic m-a ascultat la plamani, dar mi-a spus ca nu am nimic.Mi-a recomandat codeina, salbutamol si teo sr 200.Dupa prima pastila de salbutamol am facut tahicardie si tremuraturi.le-am intrerupt si pe acestea cu exceptia codeinei, la sfatul medicului.Am facut in cele din urma o spirometrie in urma careia medicul mi-a propus sa iau seretide 50/500 deoarece rezultatele au iesit undeva la75% cu un diagnostic de"Astm in observatie".Mi-a fost frica sa incep acest tratament.Am inceput sa iau acum Augmentin 1g de 2 ori pe zi, Baraka de 450mg si dexamed o fiola pe zi.asta de doua zile.Nu mai tusesc atat de rau, insa parca as avea ceva in git, care ma ricaie si simt nevoia sa-mi reglez permanent glasul, parca dau sa ragusesc.Ce credeti ca pot avea?Sa am astm?va rog insistent, sa ma sfatuiti cum credeti ca este mai bine.Cu multe multumiri.
1 comentarii
0
03-12-2010, ora 18:10
elena baisan
Nu este medic/terapeut
elena baisan
Buna ziua, vreau si eu, daca ma puteti ajuta, sa imi dati un sfat in legetura cu fetita mea. are 2 ani si 10 luni, si dupa o raceala, care nu a parut a avea complicatii, a ramas cu o tuse seaca, dar...doar dupa ce adoarme, are cate o repriza, doua, cu tuse seaca, care pur si simplu ii face greata.Nu tuseste ziua deloc, e posibil sa i se usuce gatul cand doarme si de asta sa se declanseze aceasta senzatie de a tusi?Nu stiu ce sa ii dau pentru ca nu vreau sa o incarc cu medicamente fara a fi sigura de reactiile lor.Va multumesc mult!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.