tuse la copil de 2 ani

30-10-2015
mayuca
Nu este medic/terapeut
mayuca
buna ziua, am un copil in varsta de 2 ani care pana acuma fost mai tot timpul bolnav, facand frecvent rosu in gat, puroi pe amigdale, otite medii chiar si pneumonie. ultima data a fost tratat de otita medie la urechea stanga cu antibiotic unasyn timp de 7 zile, urmand ca dupa 2 saptamani de la terminarea tratamentului sa merg cu el sa il operez de polipi, insa nu au apucat sa treaca aceste doua saptamani ca deja a inceput sa tuseasca. la inceput tusea era seaca, mai apoi devenind productive. medical de familie mi-a recomandat sa ii administrez humex expectorant 5 ml de 2 ori/zi si klacid, insa nefacand febra si neavand alte simptome de genul nas infundat sau respiratie greoaie am decis sa nu ii dau antibioticul... problema e ca deja au trecut 5 zile de cand ii dau humex si nu se vede nici o imbunatatire, tusea persista si suna foarte urat. ce sa fac? mentionez ca a fost ascultat si la plamani si nu are nimic si nici apatic nu este...
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • După o răceală copilul încă tușeste - mai este contagios?
  • Cum calmați tusea la copii?
  •