Tuse persistenta și stări de sufocare

08-03-2018
Monica Mantale
Nu este medic/terapeut
Monica Mantale
Buna seara, domnule doctor

De mai mulți ani am o tuse foarte severa care se soldează și cu stări de sufocare. Simt de asemeni o mancarime la baza gâtului probabil de la tuse. Am făcut mai multe investigatii dar nu au arătat probleme majore ( la glanda tiroida nu am probleme, la plămâni radiografiile repetate anual nu arata nimic la inima e bine ) dar cu toate astea tusea se repeta zilnic și de foarte multe ori. Am sesizat ca apare frecvent daca inspir aer rece sau beau ceva rece. Atunci tusesc până am stări de vomă dar nu s-a întâmplat niciodată.
Sunt destul de îngrijorată și as aprecia daca imi puteti răspunde. Nu consum alcool si nu fumez

Va multumesc
Monica Cristina Mantale
1 comentarii
0
24-05-2019, ora 17:25
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Ați făcut vreodată spirometrie (pentru evaluarea funcției pulmonare)? De asemenea, ar fi bine să mergeți și la alergologie, e posibil să fiți alergică la ceva (praf, păr de animale, pene, polen, diverse alimente) și acel alergen să vă irite căile respiratorii producând tusea, mai ales dacă o aveți de ani de zile. Mai aveți și alte simptome (lăcrimarea ochilor, strănut, mâncărime cutanată, nas înfundat), dacă da descriețile. Sper să vă fie util ce v-am scris. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.