Tuse productiva la adolescent

14-07-2012
Emmannuell
Nu este medic/terapeut
Emmannuell
Am aproximativ o luna de cand tot ma chinui cu o tuse si o tin in diferite medicamente.Tusesc destul de des, deobicei raman fara aer, dar in special dimineata tusesc pana vomit.Am fost la un medic alergolog, m-a pus sa fac analize la sange, o raza la cap, mi-a dat un tratament fara rezultate, dupa aceea mi-a spus ca e posibil sa am sinuzita. M-a trimis la un medic ORL care la randul lui mi-a spus ca am deviatie de sept si mi-a dat un tratament cu Amoksiklav, Fluimucil, paxeladine si Biorinil, care dupa 4 zile de cand tot le iau nu par a da rezultate. Intrebarea mea e, deviatia de sept poate da o tuse productive, senzatie de sufocare si varsaturi? Totusi eu cred ca am ceva in gat fiindca tot simt o iritatie de parca as fi zgariat.Va rog sa ma ajutati! am uitat sa mentionez ca am 17 ani
3 comentarii
0
15-07-2012, ora 14:18
Gilles
Nu este medic/terapeut
Gilles
Incearca si la un pneumolog.
Ai si alte simtome?
Deviatie de sept si eu am dar nu tusesc, Pur si simplu mi se scurge in gat si dau afara fara probleme.
Tuse productive, abundenta, am avut si eu acum 1 an, dar am mai avut si alte simptome, precum transpiratii nocturne, abundente si slabisem foarte mult aprox 6kg
Tusea am pus-o pe seama tigarilor - fumasem intr-o seara altceva ca de obicei
Transpiratiile pe seama caldurii, iar ca slabisem nu am observat ca ea asa mult- ziceam ca tot de la cadura am dat putin jos.
"Norocul meu" e ca am avut dureri de spate, de la aerul conditionat de la serviciu si m-am dus la medic, altfel ignoram celelalte simptome o perioada, cred.
Surpriza aveam tuberculoza.
Nu te speria si mergi cu incredere si consulta un medic, pentru ca e o boala care daca e depistata din timp se vindeca usor.
Bafta si sanatate, sper sa nu fie TBC.
0
16-07-2012, ora 14:46
Emmannuell
Nu este medic/terapeut
Emmannuell
Dupa ce termin tratamentul, ma voi duce la doctorul ORL-ist sa-mi dea niste explicatii. Totusi tusea s-a rarit dar tot este cu voma, lucru neplacut. In legatura cu tbc-ul, transpiratiile nocturne exista, dar doar de cand e canicula, cand sunt temperaturi normale nu transpir noaptea plus ca tuberculoza iti da o stare generala proasta, te simti slabit, lucru care la mine nu exista, eu facand un sport in fiecare zi si nesimtind vreo slabiciune.Multumesc pentru parere, sanatate si numai bine!
0
17-07-2012, ora 11:33
anamariatoma
Nu este medic/terapeut
anamariatoma
Ai incercat cu medicamente si nu a mers!
Acum incearca si partea naturista
Ceaiuri:Ceaiuri:
Cea mai buna este infuzia din frunze de patlagina: doua lingurite la o cana de apa fiarta, din care se consuma doua cani pe zi, cu lingurita.
Cataplasme:
Foarte eficiente sint cele cu seminte de in si faina, in amestec de 1/3 la 2/3 apa, in care se fierbe totul pina se formeaza o pasta consistenta.Se pune intr-un saculet de pinza care se aplica pe piept.
Inhalatii:
Se pot face inhalatii cu musetel, levantica, cimbru, cimbrisor, izma, rozmarin, frunze si ramuri tinere de pin.
Se amesteca in parti egale si se pun doua linguri din acest amestec la 1 litru de apa clocotita.
Se tine capul acoperit cu un prosop deasupra vasului timp de 20 de minute, iar pentru a proteja pielea fetei se aplica inainte o crema grasa.
Si, nu in ultimul rand utilizarea preparatelor naturale CaliVita pentru combaterea tusei.
-------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Tuse plină (cu expectorații / tuse care „rupe”)
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •