Tuse seaca

15-12-2009
BougyMan
Nu este medic/terapeut
BougyMan
Salut, am si eu o nelamurire, de 2 ani am o tuse seaca cu putina flegma care nu reusesc intodeauna sa o elimin, mentionez ca e foarte putina adica in saliva putin galbui sau gri inchis.Cand mia aparut tusea fumam(am inceput pe la vreo 13 ani sa fumez si acum am aproape 20) si din cauza ei mam lasat dar dupa ce mam lasat sa amplificat si tuseam adeseori dimineata, uneori dupa ce mancam, seara cand ma puneam in pat sau si in cursul zilei mentionez ca tuseam pana imi venea sa vomit, nu ma lasa deloc insa am zis ca trebuie sa scot fumul din mine ptr ca lasasem tigarile.Acum e mult ameliorata tusea insa cateodata ma mai apuca daca beau 2-3 beri seara tusesc dimineata nu foarte violent ca acum 2 ani dar tot deranjant si am flegma, sau daca mananc usturoi sau ceapa am aceeasi flegma si tuse, mi sa intamplat pur si simplu fara sa consum alcool sau sa mananc ceva sa ma apuce tusea si sa simt putina flegma, mentionez ca in rest ma simt minunat am jucat fotbal am fost la munca si nam avut nimic.In unele zile doar am tusit odata de 2 ori sami dreg vocea insa in alte zile mai patesc sa ma apuce si imi provoaca o stare de discomfort ca tot trebuie sa-mi dreg glasul si sa tusesc.As vrea sa stiu ce am si cu ce sar putea trata -.Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
15-12-2009, ora 06:42
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Am avut si eu o tuse ce nu-mi trecea cu nici un antibiotic.
M-a tinut vreo 8 luni, credeam ca am TBC. Radiografia nu arata asa ceva, m-am linistit, dat tot tuseam.
Am luat Aloe vera gel, pt. cu totul altceva, dar doza marita, cam de 5 ori.
Afla ca mi-a trecut acea tuse imposibila. Am luat un flacon de 450 ml.
0
15-12-2009, ora 14:26
BougyMan
Nu este medic/terapeut
BougyMan
multumesc, am gasit p net ca ar fi doza 2 linguri dimineata 2 seara, tu inteleg ca ai luat 10 inghitituri in loc de 2 ?
0
15-12-2009, ora 20:41
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Poate 8 linguri. Aloe e recunoscut ca fiind un detoxifiant de elita. Va elibera obturantii (mucusuri, etc) din caile respiratorii si din zonele de comanda nervoasa a tusei.
Are puterea de penetrare cea mai mare in tesuturi, va scoate de acolo toxinele (obturanti).
Daca vei constata ca tusea a devenit cronica si mai ai nevoie de ceva, spune-mi.
Poti adauga vasodilatatorul bland Branca ursului, care favorizeaza iesirea toxinelor - mucusuri, si altele.
Luat numai dimineata, este suficient. Este un remediu universal - lista de afectiuni de la indicatii trebuie largita.
0
26-12-2009, ora 21:06
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
ALOE E FOARTE BUN poate fi folisit in orice nu insemana ca daca scrie pe prospect ca poate fi folosit doar pentru picior nu e bun si pentru cap
aloe e recunoscut pentru remdiile sale foarte bune
multa sanatate
dar de 2 ani...hmmmm
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: